Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Olina's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2011
    Postari in forum
    8

Nasterea cu planul de nasteri

Buna dragele mele,
    Voi ati auzit de nasterea cu planul de nastere? Zilele acestea am vazut la televizor niste reportaje despre faptul ca Maternitatea MedLife Eva din Brasov permite mamicilor sa nasca natural cu acest plan de nastere. Mie mi se pare foarte interesant ca mamicilor li se permite sa nasca natural, sunt pregatite pentru acest lucru, iar medicii sustin acest lucru. Spun ca e interesant pentru ca la noi nasterea naturala a devenit o raritate sau unele mamici am auzit ca merg in Ungaria sa nasca natural pentru ca au conditii si sunt sustinute.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Am fost si eu acum2 ani cu plan de nastere la Eva si mi-au ras in fata.
    Cred ca acum ca le face ISIS-ul concurenta poate au schimbat si ei ceva. Dar eu una sunt departe de a fi convisa ca ei sunt capabili de a respecta o nastere naturala 100%. Pregatirea pe care o au dr. nu este pro natural, asa ca nu inteleg si nu au incredere in procesul natural.
    Sunt curioasa daca pot fi de acord sa se nasca in alta pozitie decat cea pe masa, daca sunt in stare sa faca examinari in alta parte decat pe masa,daca lasa mama sa isi prinda singura bebelusul...si mai ales daca pot lasa travaliul fara oxi si epidurala... cred ca mai greu... dar m-as bucura sa aud de experiente care sa contrazica temerile mele.
    Eu cred ca problema majora este pregatirea medicilor si viziunea lor asupra nasterii, iar pentru asta ar trebui sa vina o noua generatie de medici, cu alta formare.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Citat Postat de Olina Vezi mesajul
    Buna dragele mele,
    Voi ati auzit de nasterea cu planul de nastere? Zilele acestea am vazut la televizor niste reportaje despre faptul ca Maternitatea MedLife Eva din Brasov permite mamicilor sa nasca natural cu acest plan de nastere. Mie mi se pare foarte interesant ca mamicilor li se permite sa nasca natural, sunt pregatite pentru acest lucru, iar medicii sustin acest lucru. Spun ca e interesant pentru ca la noi nasterea naturala a devenit o raritate sau unele mamici am auzit ca merg in Ungaria sa nasca natural pentru ca au conditii si sunt sustinute.

Li se permite sa nasca natural!?Adica li s-ar putea interzice sa nasca asa chiar daca nu exista nici un fel de problema nici pentru mama nici pentru copil?Li s-ar impune cezariana?

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Natural nu inseamna doar vaginal... inseamna cum e lasat de la mama natura, adica fara interventii.
    Din pacate se recomanda si cezariana chiar daca nu este strict necesara... aici difera pregatirea medicilor din Ro cu a medicilor din alte state sau a moaselor.

Moderator Floricica Avansata Monica Eliza Rares's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.01.2010
    Postari in forum
    1.503
    Pai, ce inseamna nastere naturala daca nu vaginala?Eu cel putin stiu de doua tipuri de nastere: cea naturala (vaginala) si cezariana.Daca mai exista si altele....

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Exista nastere naturala propriu-zisa si nastere naturala asistata, la asta se refera. In al doilea caz, este vorba de interventie cu forceps si/sau aspirator, pe fondul nasterii vaginale, cand fie bebelusul, fie mama, este in pericol. Cand se ajunge aici deja este grava situatia si prezinta risc crescut. De obicei, se recomanda cezariana in acest caz, dar copilul fiind deja coborat pe canal sau dilatatia depasind 7, din cate retin, nu se mai poate interveni, asa ca se apeleaza la forceps sau aspirator..

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de dalicris Vezi mesajul
    Exista nastere naturala propriu-zisa si nastere naturala asistata, la asta se refera. In al doilea caz, este vorba de interventie cu forceps si/sau aspirator, pe fondul nasterii vaginale, cand fie bebelusul, fie mama, este in pericol. Cand se ajunge aici deja este grava situatia si prezinta risc crescut. De obicei, se recomanda cezariana in acest caz, dar copilul fiind deja coborat pe canal sau dilatatia depasind 7, din cate retin, nu se mai poate interveni, asa ca se apeleaza la forceps sau aspirator..
    Si ar trebui lasat sa se finalizeze situatia grava ca sa fie naturala 100%? Mi se pare deja aberanta ideea.
    Nu cea exprimata de tine, am inteles si eu , cu ocazia explicatiei tale la ce se refera topicul
    Sa il scoata si cu clestele decat sa fie copilul sau mama in pericol.
    Idei din astea extremiste, numai de dragul dea fi si noi la moda, ma lasa rece

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Problema se pune ca exista o serie de interventii de rutina, care implica si riscuri. Si aceste interventii sunt bune in anumite situatii, dar au ajuns sa se foloseasca in 90%-100% din situatii.
    Ruperea apei de ex nu este necesara, dar tot se face. Perfuzia cu oxi se pune si cand trebuie si cand nu trebuie. Epiziotomia de obicei se face. Clisma plus ras la fel. Impingerea prelungita si la comanda, pe masa, nu in ce pozitie ar simti mama ca e mai comod... etc, etc.
    S-a format asa o idee in jurul procesului nasterii cum ca ar fi periculos, ca probleme grave pot aparea in orice moment si ca corpul nostru nu stie ce are de facut si trebuie ajutat de personalul medical.
    Si au aparut si cursuri despre nastere si lumea se informeaza tot mai mult si isi doreste sa aiba experienta asta cat mai aproape de natural, adica fara interventiile altor persoane si se pune problema ca nu esti lasat sa nasti asa.
    Daca tu vrei sa stai cu sotul langa tine, daca tu vrei sa nasti din picioare, daca tu vrei sa nu iti rupa apa, sa nu te taie, sa nu iti dea niciun fel de medicamente, de multe ori pur si simplu nu se poate. Si eu vad asta oarecum ca o incalcare a drepturilor omului, a libertatii. Cand este o situatie medicala care impune o interventie atunci e ok sa iti faca, dar de putine ori e cazul.

Floricica Cu Vechime ioanabalescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.08.2007
    Postari in forum
    9.523
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Problema se pune ca exista o serie de interventii de rutina, care implica si riscuri. Si aceste interventii sunt bune in anumite situatii, dar au ajuns sa se foloseasca in 90%-100% din situatii.
    Ruperea apei de ex nu este necesara, dar tot se face. Perfuzia cu oxi se pune si cand trebuie si cand nu trebuie. Epiziotomia de obicei se face. Clisma plus ras la fel. Impingerea prelungita si la comanda, pe masa, nu in ce pozitie ar simti mama ca e mai comod... etc, etc.
    S-a format asa o idee in jurul procesului nasterii cum ca ar fi periculos, ca probleme grave pot aparea in orice moment si ca corpul nostru nu stie ce are de facut si trebuie ajutat de personalul medical.
    Si au aparut si cursuri despre nastere si lumea se informeaza tot mai mult si isi doreste sa aiba experienta asta cat mai aproape de natural, adica fara interventiile altor persoane si se pune problema ca nu esti lasat sa nasti asa.
    Daca tu vrei sa stai cu sotul langa tine, daca tu vrei sa nasti din picioare, daca tu vrei sa nu iti rupa apa, sa nu te taie, sa nu iti dea niciun fel de medicamente, de multe ori pur si simplu nu se poate. Si eu vad asta oarecum ca o incalcare a drepturilor omului, a libertatii. Cand este o situatie medicala care impune o interventie atunci e ok sa iti faca, dar de putine ori e cazul.
    Pe mine ma sperie ce spui tu si nu in sensul de aprobare a ceea ce am citit.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Citat Postat de ankag Vezi mesajul
    Si atunci cum se explica ca acum 100 de ani cand femeile nasteau singure acasa, rata mortalitatii (mama si copil) la nastere era muuult mai mare decat astazi, cand femeile nasc ajutate de personalul medical?

Floricica Nou Venita Olina's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2011
    Postari in forum
    8
    @ankag
    Sa stii ca am dat niste telefoane si m-am interesat. Da, se permite sa nasti 100% natural. Poti sa fii examinata si in alta pozitie decat pe masa de nasteri si ceea ce mi se pare cel mai fain e ca poti sa nasti in rezerva sau oriunde vrei tu. In plus, nu-mi vor face epidurala daca nu vreau si nici nu-mi pun cateter. Sigur, voi fi atent monitorizata si lasata sa decurga totul asa e firesc sa se intample. Mi-au zis ca nici cordonul ombilical nu-l vor taia pana nu le voi da eu acordul.
    Pentru aceasta acreditare, dr. Ionel zice ca tot personalul a trecut un training. Asa ca ma asteapta daca vreau sa nasc la ei.

Nasteri usoare, eu voi merge la Maternitatea MedLife Eva!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari