Ultimele discutii din forum
    Floricica Debutanta Natusyk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2011
    Postari in forum
    703

Zambitor Nasterea in apa,pro sau contra acestei metode

Haideti sa ne impartasim opiniile ce tin de aceasta metoda moderna de nastere.Buna tuturor mamicilor sunt o viitoare mamica de decembrie si tot citind informatii referitor la nasteri am dar si de aceasta metoda nasterea in apa am tot citit si am ajuns la concluzia ca as dori si eu o astfel de nastere plus ca aici unde ma aflu eu am posibiliatea de asa metoda.Astept sfaturile mamicilor si a viitoarelor mamici care au nascut sau vreau sa nasca prin asa metoda, sa aveti o zi buna si sarcini usoare in continuare pupici
    Modificata de Natusyk; 26.10.2011 la 12:30:15.

Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Buna Natusyk,
    eu sunt pro nasterii in apa, asa am hotarat sa nasc.

Va invit sa cititi amintiri ale mamelor care au nascut in acest mod si au avut placerea sa impartaseasca povestile nasterilor lor Jurnalul Maternitatii Isis: Povestea nasterii in apa a lui Denis aceasta este una dintre ele, daca navigati in pagina in partea stanga veti regasi mai multe.
    De asemenea veti regasi si in acest blog ISIS Medical Center • Vizualizare forum - Nasterea mame care au nascut in apa si au binevoit sa povesteasca

Si iata si un articol cu avantaje si dezavantaje Nasterea in apa , privit atat din punct de vedere psihologic, cat si fiziologic.

Eu personal consider ca avantajele sunt mult mai mari decat riscurile aproape inexistente.
    Ca sa argumentez parerea mea:
    - riscul necesitatii unei epiziotomii scade cu 90%
    - nu se va folosi in niciun caz forcepsul
    - medicatia este mult mai mica, chiar inexistenta si e bine stiut ca si bebe este afectat de medicatia la care suntem supuse
    - dilatatia are loc treptat si complet cu ajutorul apei calde (stiti foarte bine ca pe perioada sarcinii nu se recomanda baile in cada, tocmai pentru ca exista riscul unei dilatatii premature)
    - bebe nu trece brusc din mediu lichid in aer, trece din lichid tot in lichid, este mult mai usor pentru el
    - si pentru mamici este mult mai usor pentru ca apa va functiona ca un lubrifiant la expulzie
    - momentul expulziei este astfel scurtat
    - bebe pana nu este scos din apa acesta nu respira, deci nu exista riscul ca el sa se inece
    - dezavantajul "Igiena precara a locului (cada, jacuzzi, bazin etc) unde gravida naste poate fi fatala atat pentru mama, cat si pentru bebelus. Riscul infectiilor este foarte mare, deoarece cei doi sunt foarte sensibili in acest moment. Cada trebuie curatata cu rigurozitate si apa de asemenea trebuie analizata pentru a nu exista riscul contactarii unor bacterii." asa cum il regasiti in articol...hai sa ne gandim un pic! in spital totul este igienizat si dezinfectat, cum cazi speciale nu exista in orice spital, acesta ar fi unul care se respecta ca institutie si respecta regulile de igiena, deci riscul este, zic eu, inexistent. Acest "dezavantaj" l-as lua in considerare daca as naste acasa pentru ca evident ca eu nu dispun de produsele lor de dezinfectare si metode de analiza a apei

Dupa vizita la maternitatea unde voi naste si discutiile cu ginecoloaga mea am inteles ca prima parte a travaliului se va desfasura in afara cazii, mamica intrand in cadita la dilatatie 6-7. De ce asa? pentru ca prima parte a travaliului ar fi mult mai lunga daca ar avea loc in apa din cauza relaxarii premature a musculaturii, durerile pe care le resimtim pana in acel moment sunt oricum suportabile in comparatie cu durerile din ultima perioada a travaliului.

Exista maternitati in care nasterea in apa se practica sub forma: mamica sta in apa pana aproape de momentul expulziei, iar expulzia are loc tot pe masa de nasteri. Aceasta depinde foarte mult de maternitate si de medicul care asista nasterea.
    Exista controversa cum ca nu ar fi o metoda autorizata de Ministerul Sanatatii si agreata de Colegiul Medicilor din Romania din anul 2000. Dar sa fim serioase vorbim de 2000, suntem in 2011, am evoluat, nu credeti? Cel putin in Romania nasterea in apa nu se practica decat in spitalele private, iar in strainatate nu se poate pune problema de igiena precara, pentru ca de la aceasta pleaca controversa.

Sa aveti nasteri usoare si bebei sanatosi!

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Nasterea in apa — Isis TV aici puteti gasi cateva filmulete-reportaje cu nasteri in apa

Floricica Debutanta Natusyk's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.08.2011
    Postari in forum
    703
    Buna Ramona mercy mult de informatie deja numi mai eu gindul de la nasterea in apa si sint sigura ca o sa incerc aceasta metoda pupici

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    pentru putin, sti ca imi place sa impartasesc informatiile, sa nu le tin doar pentru mine.
    Felicitari pentru alegere!daca vei avea curiozitatea sa te uiti la nasteri naturale necenzurate te vei convinge ca ai facut cea mai buna alegere.
    Ce e bine de stiut si sa ti cont de asta: cordonul nu se taie imediat dupa expulzie ce ce e un avantaj pentru bebe si pentru tine si mai ales ti-l vor pune pe burtica imediat, fara sa taie cordonul. Educatorii Lamaze si consilierii in alaptare ne sfatuiesc sa initiem in acest moment primul supt al bebelusului pentru a avea un start perfect in alaptare.
    Primele ingrijiri ale bebelusului pot avea loc la fata locului, deci nu ar fi o problema. Daca nu sunt complicatii sau probleme, solicita initierea suptului. Poti discuta aceasta din prima faza a travaliului cu cei ce te vor asista la nastere, iar daca medicul care te-a supravegheat va participa discuta cu el si spune-i ca-ti doresti asta daca si ei sunt de acord bineinteles.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Buna fetelor!
    Pe mine ma incanta f. tare ideea de nastere in apa. Chiar imi doream sa o nasc asa pe fi-mea, dar la acea vreme nu exista o astfel de maternitate decat la Brasov (unde nu aveam chef sa ma car) si chiar era in renovare in acel moment.
    Presupun ca la o astfel de maternitate nici nu se pune problema sa nu fie o igiena perfecta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari