Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Nasterea in apa. Pro sau contra?

Nasterea in apa a devenit din ce in ce mai populara si la noi in tara si este considerata cea ma simpla si mai usoara modalitate de a naste.

Argumentele in favoarea nasterii in apa sunt multe si includ o serie intreaga de beneficii pentru mama si pentru bebelus, nu se foloseste anestezia epidurala si nici epiziotomia, datorita apei caldute muschii si tesuturile se relaxeaza micsorand pulsul si creand astfel o stare de relaxare, astfel travaliul fiind mult mai usor. In plus, bebelusul are primul contact cu "lumea" intr-un mediu deja familiar lui, apa.

Ca si argumente contra, stau doar conditiile medicale, evolutia sarcinii, eventualele probleme aparute pe parcursul sarcinii, tensiunea arteriala sau sarcina gemelara.

Floricica Cu Vechime alexandru31's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2009
    Postari in forum
    5.678
    Citat Postat de gabitzza Vezi mesajul
    Nasterea in apa a devenit din ce in ce mai populara si la noi in tara si este considerata cea ma simpla si mai usoara modalitate de a naste.

Argumentele in favoarea nasterii in apa sunt multe si includ o serie intreaga de beneficii pentru mama si pentru bebelus, nu se foloseste anestezia epidurala si nici epiziotomia, datorita apei caldute muschii si tesuturile se relaxeaza micsorand pulsul si creand astfel o stare de relaxare, astfel travaliul fiind mult mai usor. In plus, bebelusul are primul contact cu "lumea" intr-un mediu deja familiar lui, apa.

Ca si argumente contra, stau doar conditiile medicale, evolutia sarcinii, eventualele probleme aparute pe parcursul sarcinii, tensiunea arteriala sau sarcina gemelara.
    Buna! Eu am nascut fetita in apa.A fost o nastere usoara si rapida!fetita a avut 3800g si nu am fost taiata sau rupta
    A fost natural si m-am simtit excelent.

ioana apetrei
    Guest
    sora mea a nascut natural,are o fetita scumpa si mica!o cheama Anca si are 1 luna,a avut la nastere 2900 gr si 50 cm!!a fost o nastere super usoara:)))am asistat si eu la ea!!si am zis ca daca o sa mai nasc o data,o sa aleg nasterea in apa!!

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Ce mult imi doream eu sa nasc in apa.....
    La momentul ala era posibil numai in Brasov si parca si acolo experimental. Nu mai stiu acum daca se naste in apa undeva in Bucuresti.
    Daca as mai naste o data asa as vrea (iar), dar poate imi spune cineva unde (sau caut pe google).

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari