Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Nastere provocata vs cezariana

In general pentru mamicile aflate deja in saptamana 40 de sarcina si ai caror bebelusi nu prea se grabesc sa vina pe lume, exista doua variante, fie provocarea nasterii fie cezariana, pentru ca dupa 40 de saptamani placenta incepe sa imbatranesca si sa nu isi mai indeplineasca cum trebuie rolul, astfel ca bebelusul nu mai este hranit si oxigenat la capacitate maxima si trebuie intervenit.

Aici medicul este cel care decide in functie de starea mamei, de starea bebelusului si in functie de o serie de alti factori ce este mai bine pentru mama si bebelus, nasterea provocata sau nasterea prin cezaraiana.

Sunt mamici care au fost in acesta situatie? Ce alegere a facut medicul, nastere provocata sau nastere prin cezariana?

Floricica Senior niki29's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.08.2009
    Postari in forum
    2.598
    La 40 de saptamani m-am internat pentru a-mi provoca nasterea, mi s-a facut injectia pentru declansarea nasterii dar nimic, bebe al meu era foarte lenes, col inchis, nicio contractie, am stat in spital sub supraveghere, dupa 36 de ore de la administrarea injectiei am facut cezariana. Sincer cand a venit o comisie sa ma vada si cand am auzit cuvantul cezariana am crezut ca m-am mai nascut inca o data. Fetita a avut greutatea de 3,740, dar ultimile eco dadeau peste 4 kg.

Floricica Avansata roxy31's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.08.2010
    Postari in forum
    1.942
    la 8 luni mi-a spus medicul ca daca nu nasc pina la 42 sapt in provoaca dar pina atunci il lasa pe bebe sa vada daca vrea sa vn el singurel,la mine contractile au inceput prin luna a 7a cind am fost si internata 3zile mi-au facut si injectie pt dezv plamanilor bebelui,dar in final bebele a venit la 40 de sapt si 5 zile cu toate ca saracuta a inghitit din lichid vreo 2 zile se ineca ff rau tot ii venea sa vomeze lichid dar dupa 2 zile si-a revenit si nu mai avea starile de voma .

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    eu am nascut la 40 de saptamani si 6 zile natural provocat cu ulei de ricin, apoi injectie in spital. Clar bebele nu se grabea pentru ca m-am chinuit o gramada, am zis ca nasterea provocata e cea mai tampita nastere posibila.
    M-a frapat zilele astea o tipa care mi-a zis ca ea a nascut prin cezariana la 38 de saptamani, pentru ca medicul ei pleca la nu stiu ce conferinta internationala pentru o perioada de 3 saptamani si a programat-o sa nasca inainte de plecarea lui, evident prin cezariana!!! Si aspect grav, ea a fost de acord.

iubytzik22
    Guest
    Eu am nascut prin ceza fiindca venise momentul si an fost nevoita am avut niste complicatii...contractiile incepusera de duminica ziua si s-au intetit seara...pana dimineata deja mi se deschisese colul ...aveam dilatatie de 2 cm cand am ajuns in spital, dar nu am putut naste natural din motiver medicale...in fine cert este ca tot aici pe site discutam cu cineva caruia ii spusesem deja ca cezariana nu trebuie facuta decat in cazuri extreme si nu mereu, dandu-i argumente valide...la care imi raspunde ca vreau s-o sperii...asa ca degeaba spunem pro nastere naturala cand deja a naste natural inseamna a fata ca vita, dupa cum a zis cineva, deja acuma la moda este cezariana...eu chiar daca voi mai face un bebe vreodata va trebui tot cezariana dar asta e...si am auzit chestia asta nu doar aici ci si pe alte site-uri...unde o doamna incuraja spre cezariana...cu toate ca aceasta este utilizata doar cand e nevoie....

Floricica Nou Venita bebeinka's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    145
    eu la sarcina a doua am avut probleme.Inca de la saptamana 30 am avut contractii mari si dilatatie 3 cm,asa ca ultimele 10 sapt de sarcina le-am petrecut in spital.
    Eram cu o zi inainte de saptamana 40,cand m-am dus plangand la ginecoloaga mea si i-am zis ca nu mai pot sa car burta si vreau s-o scot pe bebe. Avand deja dilatatie a fost simplu, mi-au indus nasterea pe loc. Mi-au bagat oxitocina si in juma' de ora o tineam pe beba mea in brate. Nastere simpla,rapida,fara durere,fara cotractii.
    Beba s-a nascut cu 4 kg si 55 cm.

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Eu la 38 de saptamani dimineata cand m-am trezit am inceput sa pierd lichidul,dar nu aveam contractii si colul era inchis,mi-am doritfoarte mult sa nasc normal asa ca doamna doctor m-a bagat pe perfuzii,dar dupa vreo 4 ore aveam dilatatie 3 doar,asa ca m-a intrebat daca suport cateva intepatauri in burta.Am acceptat avand in vedere ca deja aveam contractii si nu le mai suportam,mi-a facut atropina in burta si dupa o ora si 10 minute aveam dilatatie 9 si in 10 minute am nascut un baitetel de 3.100grame.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari