Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Olina's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2011
    Postari in forum
    8

Nastere naturala

Buna dragele mele,
    Vreau sa va intreb unde pot sa nasc in tara asta pe cale Naturala si in conditii normal. Merg la ginecolog de ani de zile la MedLife in Bucuresti, insa de cum am ramas insarcinata am mari indoieli ca voi naste acolo. Primul lucru pe care mi l-a spus doctorul dupa ce mi-a confirmat ca sunt insarcinata a fost – “Felicitari, esti insarcinata! Cred ca este mai bine sa facem o cezariana e cea mai sigura optiune pentru tine copil!”
    Am ramas socata de faptul ca nu mi-a dat macar posibilitatea sa ma gandesc asupra a ceea ce vreau eu si copilul meu. Sunt o femeie sanatoasa. De ce sa nu am posibilitatea sa nasc asa cum a decis natura ca trebuie sa o fac. Corpul meu este pregatit pentru asta. Mi se pare revoltator ca am ajuns astazi sa nu ne mai ascultam corpul. Sigur, de ce sa stea doctorul la fundul meu o zi ca sa-mi urmareasca travaliul? De ce sa-l trezesc noaptea sau de ce sa-i stric concediul cu nasterea mea. Nu e mai simplu sa punem in calendar o data si sa intru atunci direct in sala de operatii si gata. Toata lumea e fericita!
    Poate parea dur, nu am nimic cu medicii de acolo, intr-adevar sunt niste profesionisti, dar eu mi-as dori sa fiu ascultata. Sigur, poate sunt femei vin la doctor si vor din prima cezariana, e optiunea lor. Eu vreau altfel.

Poate cineva sa-mi recomande un medic si o clinica privata unde as putea naste natural?

Va pup

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    e revoltator ceea ce povestesti! cum sa iti propuna medicul o cezariana daca poti naste natural???aici nu se intampla asa ceva, din contra, femeile sunt incurajate sa nasca natural si numai daca apar complicatii se recurge la cezariana...daca esti din Bucuresti nu pot sa iti recomand pentru ca nu cunosc medicii si clinicile de acolo, dar daca te intereseaza din Iasi sau din Cluj, da. Multa sanatate si felicitari pentru hotarare!

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    felicitari si sa fiti sanatosi!!mami eu sunt din ploiesti dar unde am nascut,la stat la maternitate,doctora ma sfatuit sa nasc normal,doar ca bebe a fost pelvian si am fost nevoita sa fac cezariana.dar doctora cu care am nascut sfatuieste inclusiv mamicile putin mai in varsta sa nasca natural.nu trebuie sa ai indoieli ca nu te obliga nimeni,eventual schimba doctorul daca nu esti multumita,dar daca tu esti pregatita psihic sa nasti natural te-as sfatui sa ai ganduri bune in continuare si o tii pe a ta.ca e mai simplu sa nasti si sa pleci in 3 zile decat la cezariana dureaza cateva zile in plus si peste asta te mai doare ceva timp

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Felicitari pentru decizia de a naste natural!sunt sigura ca vei gasi dr ca sa te sfatuiasca cum e mai bine....eu cand l am intrebat pe dr meu despre cezariana a zis nici sa nu ma gandesc...daca sunt sanatoasa si eu si bebe cel mai bn e natural....

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Olina, dar ce e asa de greu sa ii spui medicului tau: NU, eu vreau sa nasc natural!

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    la spitalele de stat in general nasti natural, doar daca te vede seful clinicii si decide el, atunci nasti prin cezariana daca e nevoie. si eu vroiam sa nasc natural pana am stat acolo o noapte intreaga in salonul de pre-nastere asteptand sa mi se mareasca dilatatia, ma vazuse seful sectiei si a zis ca in noaptea aia sigur nasc, am vazut n nasteri in direct (salonul meu era chiar vizavi de o sala de nasteri) si dat fiind ca si la ora 3 a doua zi aveam aceeasi dilatatie i-am zis doctoritei ca vreau cezariana. e mai simplu pentru ei dar mai greu pentru tine dupa aia sa-ti revii. du-te la orice spital de stat, sa stii ca nu sunt conditii rele si te trateaza si cu respect daca le dai ceva, dar mai putin decat la clinica privata.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu am nascut la stat natural si de obicei dupa 4 zile iti da drumul acasa eu am stat 5 zile pentru ca ma-m recuperat mai greu si travaliul a fiost luuung cateva ore bune dar pana la urma nu imi pare rau alexandra a luat 9/10 la nastere si avea 2900 de grame :) deci nu e asa inspaimantator cum pare sa nasti natural

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Felicitari pentru sarcina si nastere usoara de pe acum!
    Si eu am vrut sa nasc natural, atata timp cat sarcina era normala. Mi-a fost teama sa nasc la spitalul judetean din orasul unde locuiam pentru ca auzisem multe povesti aiurea, conditiile nu erau chiar asa de bune si imi doream sa fie si sotul alaturi. Am fost la o clinica privata unde am vazut 2 medici si de unul dintre ei mi-a placut. Asa ca am ales sa nasc acolo. Per total conditiile au fost bune, dar ascultata nu am chiar fost... adica nasterea a fost pe cale vaginala, dar cu interventii de rutina, perfuzie pt contractii, ruperea apei, epiziotomie, etc. Am fost cu plan de nasteri si au ras de el... Acum poate s-au mai schimbat lucrurile. La al doilea copil eram in Germania si am ales sa nasc acasa cu moasa, unde totul a fost super natural si intim...Pentru familia noastra asta a fost o alegere super, dar in Ro cred ca inca nu este legal (dar asta nu inseamna ca nu se intampla...)
    In locul tau as incerca sa imi fac un plan de nasteri si sa gasesc un medic in care sa am incredere ca il va respecta.
    Stiu ca cei de la Constanta merg f mult pe natural, mai ales Dr. Zaher, cu care am inteles ca faci un plan de nasteri care e ca un contract si care se respecta si de mama si de medic. Am o cunostinta care a nascut acolo si a fost f multumita, ce au spus in contract s-a respectat.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    si eu tot natural am nascut. perfuzie cu oxitocina am avut fiindca nu treceam de dilatatie 6. nimic mai mult insa. muuuulta rabdare....nu taieturi, nu rupturi, nu epidurala, nu complicatii. am nascut pe 31 la 23:55 si pe 2 la ora 12 eram acasa in perfecta stare. daca ar fi sa o fac din nou, oricand, desi in momentele acelea am avut si indoieli.

Floricica Nou Venita Dora222's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2012
    Postari in forum
    1

Unde poti naste natural

Olina, cunosc situatia descrisa de tine. Mie mi s-a intamplat si cu doctor de la stat. Felicitari pentru curajul tau si pentru ca vrei sa nasti totusi in niste conditii normale, fara a sta cu plicul pregatit si a indura ifosele asistentelor si infirmierelor, iti recomand sa vezi pachetele de nastere de la Maternitatea MedLife Eva din Brasov. Am o prietena care a nascut recent acolo si a fost foarte multumita. Acu va trebui sa vezi daca poti sa mergi pana in Brasov si sa astepti acolo venirea bebelusului tau. Prietena mea si-a inchiriat un apartament pentru o luna acolo si a mers bine.

Tine-ne la curent cu ce faci si te felicit inca o data pentru alegerea ta!

Floricica Nou Venita Olina's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.09.2011
    Postari in forum
    8
    Dragele mele,

Va multumesc mult pentru raspunsurile voastre. Revin cu intarziere pentru ca am fost zilele acestea sa ma interesez unde as putea mai usor sa nasc, la Constanta sau la Brasov. Pana la urma am ales sa nasc la Eva, Brasov. Mi-a placut mult de ei si mi-am gasit un doctor bun, dr. Bisoc. Pe langa asta, au si doula, ori in Romania conceptul de doula e aproape sf.

Merci inca o data si sper sa ca atat eu cat si bebelusul meu sa ne bucuram de alegerea facuta.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari