Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita kan77717's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    1
    Bun gasit!

Vin si eu cu 2, 3 intrebari si astept din partea voastra sfaturi, opinii, raspunsuri.

Am aflat de curand ca in decembrie 2009 vom fi parinti, sunt in a cincea saptamana de sarcina, totul este bine, bb s-a prezentat f bine la prima ecografie, eu ma simt de parca nu as fi insarcinata( cu exceptia faptului ca unde ma pui acolo dorm, analizele sunt bune.

Dar...sotul meu a primit un job in Viena incepand din august 2009.Vestea a venit cam din senin si am inceput sa ne gandim si la o eventuala nastere acolo.

As vrea sa aflu daca a nascut cineva acolo cum se procedeaza -de cand trebuie sa te ia un medic in evidenta...mie mi-a fost recomandata o clinica particulara -Goldenes Kreuz.

Are vreo importanta ca am asigurare privata in Romania?...

Astept raspunsurile voastre !!!!!![pisicutza]

Floricica Nou Venita kloditza's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.07.2009
    Postari in forum
    2
    Buna, eu stau in Grecia si luna aceasta trebuie sa nasc.Nu stiu cum se procedeaza la clinicile particulare acolo, ptr ca aici este extraordinar de scump sa nasti la o clinica, eu o sa nasc la spital.La clinica mi-au cerut 2800 de euro.
    Prerea mea e sa incerci si la spital, sa te ia acolo in evidenta.
    Nastere usoara!

Floricica Avansata arianna73's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    1.393
    aici in italia mergi la un consultoriu familiare,adika o clinica familiara sponsorizata de comune unde nu paltesti nimik ,te ia in evidenta medicul de acolo si de nascut nasti unde vrei tu in orce spital pe care il alegi
    eu de exemplu am nascut intr_o clinica particulara,dar nu am platit nimik deoarece la etajul unu aveau citeva saloane unde plateau cei de la primarie
    la atajul 2 era privat si plateai 100 euro pe zi ,diferenta era ca la particular stateai singura in camera si aveai TV
    iar eu in salon aveam 4 paturi si am stat tot singura deoarece nu a nascut nimeni inacea perioada
    iar Tv le_am spus la doctori ca daca am nevoie imi aduce sotul de acasa 2

Floricica Avansata katalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    2.287
    eu am nascut in japonia la spital de stat,aici fiecarei mame i se acorda de catre primarie in timpul sarcinii tichete gratuite(parca 14 sunt acum)pentru controalele medicale iar la nastere daca ai asigurare medicala normala ti se deconteaza o anumita suma ,insa daca alegi sa nasti la privat de obiecei aceasta suma se depaseste cam cu 1000$ ,cui ii convine merge la privat ,eu am fost foarte multumita de nasterea pe care am avut-o la spitalul de stat ,erau 4 paturi in camera insa am stat mai mult singura ,aveam tv fiecare dintre noi insa ca sa nu ne deranjam ne puneam casti ,ptr mine a fost super ok . incearca sa te intreresezi de toate aspectele inainte de a lua o hotarare unde vei naste.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Kloditza si eu tot in Grecia locuiesc si o sa nasc in Octombrie, la una din clinicile private la care te referi. Ar fi bine daca totalul costului s-ar ridica la "doar" 2800 de euro... pe langa astia 2800 care reprezinta DOAR CAZAREA in clinica, unde mai pui onorariul medicului (care e in jur de 2000 de euro), al moasei (vreo 450), anestezia epidurala daca o vrei (nici mai mult nici mai putin de 700 de euro), celulele stem, si pe astea daca le vrei (inca 2000 de euro)... deja ma ia ameteala cand ma gandesc sa fac un total...
    Dar asta e, eu am pierdut deja 2 sarcini si mi-era greu sa mai cred ca pot duce pana la termen vreuna. Asta pana cand Dumnezeu mi l-a scos in cale pe doctorul asta... si cum el asista la nasteri doar la clinica asta, o sa merg sa nasc acolo. Noroc cu parintii, socrii si asigurarea... ca altfel cred ca ar fi trebuit sa facem credit bancar pt a putea acoperi cheltuielile nasterii.
    Oricum... nimic nu conteaza mai mult decat aducerea pe lume a unui copil sanatos...

Va doresc nasteri usoare si bebei sanatosi si mancaciosi!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari