Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita paris monica's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2006
    Postari in forum
    82
    eu m-am dus cu multa incredere cand am nascut, bineinteles cu emotiile de rigoare. tot ce trebuie sa stiti este ca efortul merita pe deplin cand ajungi sa-ti ti in brate bebelusul iar durerile dispar de parca nici nu au existat. sfatul meu este sa va duceti cu inima deschisa si cu incredere, astfel nasterea e mult mai usoara.deci mult succes viitoare mamici

Floricica Nou Venita lulu75's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.03.2006
    Postari in forum
    7
    Eu am fost f speriata de nastere in primele luni de sarcina dar cand m-am dus sa nasc am fost extrem de linistita. Am avut o nastere SUPER!

Floricica Nou Venita raluca dumitru's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.03.2006
    Postari in forum
    18
    Dacă te-ai hotărât să aduci pe lume un copil trebuie să alegi cea mai bună variantă de naștere atât pentru tine cât și pentru bebeluș. Aș sfătui mămicile, dacă îmi este permis, să nu recurgă la cezeriană decât dacă este absolut necesară, opinia medicului este foarte importantă în această situație. Nașterea este un proces cât se poate de normal, sarcina și nașterea nu sunt boli de aceea natura mamă va găsi întotdeauna calea de a ajuta organismul să facă față în aceste situații.

Floricica Nou Venita 1978's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.06.2006
    Postari in forum
    10
    Daca in primele luni de sarcina eram hotarata sa nasc prin cezariana din cauza fricii, in ultima luna mi-am luat inima in dinti si am decis sa nasc pe cale naturala.Asta s-a datorat articolelor din reviste care recomandau nasterea prin cezariana doar ca ultima alternativa. Asta voi regreta mereu. Am nascut la 42 de saptamani, un bebe de 4500gr si 54 cm . Nu va inchipuiti prin ce am trecut, tinand cont ca in momentul in care am ajuns la spital, apa era rupta si am nascut "pe uscat".Nu as regreta nimic din toate astea daca as fi simtit acel moment unic in care copilul a venit pe lume. Asta nu s-a intamplat deoarece am lesinat in acel moment. Deci..........ce folos? Bebe chinuit, eu....

Floricica Nou Venita bunescumadalina's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.03.2006
    Postari in forum
    214
    mie mi-a fost tare frica.asa ca am ales cezariana. nu stiu ce e aia durere.

Floricica Nou Venita andutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2006
    Postari in forum
    42
    Am nascut prin cezariana,de teama durerilor pe care le-am experimentat la un avort spontan avut cu 2 ani inainte.
    Nu regret,dar nu pot spune ca nu a durut dupa,a durut rau,nu stiu cum sunt durerile la o nastere normala,dar si astea au fost crunte.Dar e clar ca nimic nu se compara cu fericirea avuta cand vezi minunea ta-am facut anestezie in coloana.

Floricica Nou Venita obliuta's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.07.2006
    Postari in forum
    8
    sa stii ca si eu m am dus f increzatoare sa nasc natural bineinteles si imi pare f rau copilul a avut 3800g.m am cinuit destul de mult durerile au fost mari si am si facut o reactie de respingere a organismului la firul catgut.si nici acum dupa 6 luni nu m am refacut

Floricica Nou Venita letitia maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2006
    Postari in forum
    71
    Eu am nascut prin cezariana, desi era cat pe ce sa nasc normal. Eram dilatata complet, pe masa de nastere, insa, din cauza unor complicatii de ultim moment am nascut in final prin cezariana. Ideea e ca sunt adepta nasterii normale. Si apoi o operatie, chiar daca nu este dureroasa atunci, are urmari toata viata.
    In legatura cu durerile nasterii am urmat un sfat foarte util si verificat al unei colege de servici si prietene: in timpul contractiilor concentrati-va asupra altui lucru decat durerea. De exemplu ganditi-va la momentele fericite pe care le-ati trait sau vreti sa le traiti. Sau numarati sau incercati sa glumiti cu cineva. Astfel durerea pare mult mai putin intensa si mai de scurta durata de cat este in realitate.
    Priviti cu optimism aceasta experienta. Pentru ca dupa nastere veti rade de tot ce a fost.
    Multa lume mi-a spus ca trebuia sa nasc de la inceput prin cezariana, sa nu mai trec prin durerile nasterii. Insa nu regret nimic. Nici voi nu veti regreta. Sunt convinsa.

Floricica Nou Venita moghi's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.08.2006
    Postari in forum
    9
    Si eu am nascut relativ usor, avand in vedere ca a fost prima nastere. E drept ca fetita mea a fost destul de mica.
    Nu fiti speriate, mamici si nici tatici!

Floricica Cu Vechime cotuca's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.07.2006
    Postari in forum
    8.915
    eu am fost destul de increzatoare la nastere.am nascut normal,desi era cat pe ce sa nasc prin cezariana,asta la sfatul dr. ginecolog.aveam probleme cu pulsul marit(120 de batai pe minut chiar,asta pe la 8 luni...si e normal sa fie intre 70-80 batai pe minut).cu toate astea puiul nu avea nimic,perfect sanatos!si chestia asta m-a incurajat iarasi mult.cu toate ca ...cu doua zile inainte sa nasc a murit o mamica(avea doar 18 ani) la nastere si puiul ei:((...adevarul e ca au chinuit-o....o rupsese...ii rupsese membrana cu mana si organismul fiind mai slab a cedat...si nici bebe nu a putut fi salvat....am trecut de acest "pas" cu toata nadejdea in Dumnezeu si cu gandul ca in curand voi tine copilasul in brate.contractiile au fost ft dureroase si incepusera sa fie din ce in ce mai dese,dar ma gandeam ca mama mea a nascut 5 copii( unul prin cezariana- mama a zis ca nu e bine cezariana,o doare operatia cand e vremea urata).e ft important sa te incurajezi singura..."zoe,fii barbat":)))))))
    am fost destul de curajoasa avand in vedere cele intamplate cu 2 zile inainte de a naste eu!bineinteles,mare grija la cum va alegeti dr ginecolog cu care veti naste.e ft important sa ai incredere in dr tau.dupa ce am nascut dna dr mi-a dat bebelusul si mi-a zis:"pupa".mi-a pus imediat glucoza si calciu si mi-am revenit.recuperarea a urmat si in zilele urmatoare...am pierdut mult sange(trebuia sa ma hranesc sanatos).copilul a avut 4 kg si 52 cm.nici eu nu sunt mica de statura,asa ca am suportat destul de bine momentul cand a iesit bebele,cu toate ca m-a si taiat si cusut apoi.
    am mai zis si o repet...e mult mai usor sa nasti(durerea trece),insa e mai greu sa cresti un copil,sa treci prin toate etapele vietii lui,asa cum si parintii nostri au facut-o!
    peste 1 an jum imi doresc sa am al2lea copil,asa ca NU VA FIE TEAMA DE CE VA FI!ganditi-va la clipele cand veti saruta bebele si cand il veti pune la san.
    acum fetitza mea face 5 luni pe 22 august.
    nu trebuie sa ne ascundem dupa deget,asta e realitatea,important este sa ai un sprijin psihic ft mare,sa ai pe cineva care sa iti ridice moralul si bineinteles,tu insati poti fi aceea in clipele nasterii!

Floricica Nou Venita grisi's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2007
    Postari in forum
    8
    Buna fetelor.......eu am nascut saptamana trecuta natural, pe tot parcursul sarcinii am optat pt nastere cu epidurala, asa m-am inteles cu medicul meu, dar din cauza faptului ca nu a fost la momentul acela anestezist in spital am nascut natural. Nu pot spune ca a fost usor, dar nici foarte greu cum spun unele femei. Am nascut la 42 de saptamani dupa un travaliu de 12 ore o fetita de 3,900 gr si 58 de cm. Am scapat dar am o intrebare..........cat timp dupa o nastere naturala nu ati stat pe fund, pt cele care au fost cusute?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari