Ultimele discutii din forum
    ro
    ro este offline.
    Floricica Nou Venita ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2006
    Postari in forum
    99
    ma gandeam ca sunt atatea viitoare mamici care sunt speriate de aceste momente.daca aveti mici secrete prin care v-ati usurat acele momente nu ezitati sa le scrieti aici.

Floricica Nou Venita carmen76's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2006
    Postari in forum
    88
    nu cred ca sunt secrete pt. o nastere usoara, ca de durut doare oricum.numai daca nasti prin cezariana, doare mai putin, cred eu!!!
    insa, un lucru care ajuta intradevar, este sa incercati sa nu tipati, pt.a va pastra puterile cand trebuie sa impingeti si intre contractii sa incercati sa va relaxati cat puteti.....ca vin altele!!!
    nu vreau sa va sperii, si pt. asta o sa va povestesc travaliul meu, care desi dureros, a fost si amuzant:
    mie nu mi s-a "rupt apa"(2 noaptea), ci au inceput contractiile pur si simplu. dar, cum au inceput? ca si cand iti vine sa faci kk.
    si....am facut.....si imi venea sa mai fac, dar nu mai aveam ce!!!
    sotul meu venise tarziu de la servici si cand i-am zis " cred ca am contractii", mi-a zis sa stau linistita ca poate sunt doar agitata. am mai stat un pic si iar au venit durerile si l-a ora 3 am plecat spre spital. in drum spre spital aveam dureri din ce in ce mai dese (ca si cum impingea ceva jos)
    am ajuns la spital si m-a consultat dr. de garda si avand dilatatie 2 , m-a internat.
    in sala de travaliu, moasa cu care urma sa nasc mi-a administrat o injectie in popou si in cel mult o ora i-am spus sotului(care a "nascut" cu mine-fiind noapte, i-a dat voie)sa o cheme pe moasa ca eu ii dau drumu' copilului acolo, in momentul ala, ca nu mai puteam!!!
    imi venea sa imping si ma fortam sa ma abtin.
    moasa a venit, m-a consultat, a zis ca am dilatatie 8, mi-a rupt apa si m-a mutat in sala de nasteri.
    in 20 de minute am nascut, dar au fost minute de cosmar!!!
    moasa imi spunea sa ma screm(ca asta inseamna impins) ca ii vede motul(copilului)si pana la urma i-am spus:" trage-l o data de mot, ca mor aici!". au ras toti (ca ei isi permiteu, de!!!) si pana la urma a iesit bebe de 4.200 gr. si 53 cm si nu s-a terminat aici ca a urmat coaserea, care a durat 1 ora.
    in timp ce nasteam, barbatimiu mai intra, mai iesea, ca ii venea rau cand vedea cat ma chinui.
    una peste alta, pot sa spun ca au trecut toate si minunea pe care o creezi te face sa uiti de orice durere si sa o apreciezi mai mult, ca doar ai muncit pt. ea, nu?
    sper ca nu v-am speriat. nu asta a fost intentia mea.
    oricum, conteaza rezultatul eforturilor noastre!!!
    si cand ne tinem puiutii in brate uitam de toate durerile si ni se incarca toate bateriile!!
    va pup si nastere usoara!!!!!!!!

Floricica Avansata bialma's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    1.274
    sa va spun si eu ca pe 22 septembrie seara a trecut sora mea si mia adus o prajiturica,am papato si mam asezat in pat pe la ora 23 am simtit o durere puternica care mam speriat putin si in gandul meu am spus (vai te pomenesti ca vine),si asa au inceput contractiile din ce in ce mai des,iam spus sotului meu si el a luat un ceas sa vedem din cat in cat timp sunt cotractiile,si intradevar iti vine a duce la baie .am sunato pe sora mea ca sta in aceiasi scara cu ine,si cand a venit ea sa apucat sa citeasca in carte si imi spunea ca sa nu fie durerile de contractie prea dureroase trebuie sa te plimbi,ce plimbare ca nu am putut nu stiam cum sa ma asez mai repede,si cand mam dus iar la baie am vazut ca elimin dopul gelatinos cum se spune,asa miam dat seama ca gata vine bb,am plecat la spital la ora 3-45,am ajuns la spital cand ma urcat sa ma consulte aveam deja dilatatia 8, ce sa mai faca clisma ca nu mai era timp,ma dus in sala de nastere, am urcat singura scarile mam oprit de cateva ori ca erau contractiile destul de desa,cand am ajuns sus ma urcat si mia rupt apa ,mia pus un camp cum spun ele la pelincile alea,si ma dat jos si a spus cand simt ca vine si ca ,contractiile sunt mai puternice,sa am senzatia ca trebuie sa fac caca ma urca inapoi,au inceput contractiile ma intrebau de toate sa nu bag in seama contractiile dar eu nici nu puteamsa ma concentrz sa le raspun,au nr. 3 sicand a venit 4 contractie leam spus vine,ele pe langa mine stai ca nu vine,eu nimic ca vine ,si mam dus singura sa ma urc au vazut asa au venit si ele,mia facut o injectie eu cred ca o anestezie locala,si miau spus sa ascult ce spun ele ,au inceput contractiile si ele spuneau sa trag aer si sal imping pe fund,si ma gandeam cum doamne iartama sa fac asta ,si am dat si eu sa imping odata din gat si au inceput sa strige la mine nu din gat ,am ascultat si la 5-35 am nascut nu a fost ata de cumplit cum se spune ma astepta mai la rau dar nu a fost asa ,si cand ma cusut nu am simtit nimic,au sterso si au aspirato putin si mia aduso sa o sarut draga lu mama,ma dus la lehuze si a venit si sotul meu langa mine apoiu a aduso si pe motata noastra iau dato sotului meu in brate si am pupato amandoi,este un moment unic si nici nu mai stiam de durere,atat ca am avut ceva frisoane dupa in rest abea asteptam sa ma urce in camera cu fetita mea,va doresc o nastere super usoara ,sunt dureri eu un nu leam avut ata de drastice,va pupam si curaj

Floricica Nou Venita adina_k's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.11.2006
    Postari in forum
    7
    Usor nu este, dar trebuie sa va ganditi ca atatea femei trec prin asta si supravietuiesc. Pe mine gandul asta m-a mai linistit un pic. Si eu am fost speriata, dar am reusit sa trec peste asta. Sfatul meu este sa faceti ceva miscare inainte de nastere, va va fi de mare folos.
    Altceva, ce pot sa va zic,.. oricat te-ai pregati inainte(psihic vb) tot o sa te pierzi pe moment; asa ca apeleaza la familie pt sustinere morala- mai ales la tatic.
    Nastere usoara si multa sanatate.

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cel mai bine a fost prima data cand nu stiam cum e.oricum , nici o nastere nu e la fel.eu am 3 copiii si nu a fost aproape nimic la fel(in afara de faptul ca am colul spastic si ma dilat f f f greu). eu durerile f mari le/am avut dupa ruperea apei.la primii doi mi/au rupt/o moasele si am tras cu dureri mari cateva ore bune.la a treia, mi s/a rupt singura si dupa aia in jum de ora am nascut.nu e adevarat nici ca la prima nastere travaliul e mai scurt ca la celelalte.la mine n/a fost. atat doar ca la ultima nastere, m/au lasat sa se rupa singura apa si am avut durerile f tari o perioada mai scurta. oricum, cand iti iei puiul in brate uiti tot *sau aproape tot... la a doua nastere am avut probleme si am stat 2 zile cu perfuzie si dupa aceea am spus ca urmatorul bebe nu va fi prea curand, a fost mai traumatizant, dar am "uitat"CURAJ! SUNT FEMEI CARE NASC FARA DURERI.cand am nascut/o pe a treia fetita , a venit sa nasca o dna si doctorita are suparata pe ea ca are dilatatie maxima si abia a reusit sa ajunga pt nastere (doctorita) dar femeia n/avea nici o durere sau ceva f slab si mai avea nasteri inainte.deci stia cum e, ca a avut dureri...

Floricica Nou Venita irinutzamamicutza's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.01.2007
    Postari in forum
    82
    pe mine m-au luat dureri care abia le mai simteam cu vreo doua zile inainte,dar cand au venit alea adevarate dureau si pentru celelalte.nu suportam sa ma atinga nimeni,nici macar sotul meu.le spuneam la toti ca dupa aceea vreau doar sa dorm dar cand mi-am luat puiutul in brate mi-a trcut si somn si tot.chiar ma intrebau asistenteledaca mai vreau sa dorm iar eu ma uitam urat la ele.un bb este cea mai mare implinire pe care o poate avea o femeie.]

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    cred ca numai anestezia va usura durerile si va lua si din stresul trensmis bebelusului

Floricica Senior georgilivia's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2006
    Postari in forum
    2.985
    Ce mie mi s-a parut relaxant inainte de nastere a fost clisma. Daca ajungeti la timp, lasati sa vi se faca. Asa o usurare am simtit! Desi am fost speriata de procedura, am simtit usurare.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Eu mai aveam 3 saptamani pana la nastere si intr-o luni dimineata, dupa ce a plecat sotul la servici, eu doream sa ma apuc de curatenie. In timp ce trebaluiam, m-am aplecat si am simtit ca un dop iesind si apoi curgea "apa" non-stop. M-a luat cu frica si am sunat-o pe dna dr. A spus sa vin cat de repede pot la spital. L-am sunat pe sot si m-a dus.
    Cel mai speriata eram pentru ca nu aveam nici o durere.Am ajuns, acolo m-a vazut dna dr, curgea in continuare, si ea ma intreaba ca de ce curge asa mult, nu cumva fac pisu. Mi s-a parut f jignitor, chiar asa de ********* ma credea, si sincer ea era cea care trebuia sa stie de ce curge asa mult, nu eu, ca nu sunt dr.
    M-a dus sa ma mai consulkte un alt dr. si acela mi-a spus ca voi naste foarte frumos. Nu prea m-a linistit, dar... Mi-a facut o injectie (cred ca pentru dilatare) si dupa vreo 4-5 ore au inceput mici dureri, apoi din ce in ce mai mari, pana nu am mai suportat. Le spuneam ca imi vine sa ma "screm", mai veneau, se mai uitau, iar plecau, si tot asa, eu nu mai suportam, simteam ca inauntru am ceva f mare care vrea sa iasa, aceste dureri sunt atunci cand oasele bazinului se dilata, normal ca durerile sa fie f mari.
    Pana la urma a venit o moasa, dr-a mea iesise din tura si m-a lasat in grija altei dr., si m-a intrebat daca o las sa ma ajute, am zis ca da, mi-a spus sa ascult de ea si totul va fi bine. Mi-a zis sa vin sa ma urc pe masa si sa ma screm cand vin contractiile. Asa am facut si, la un moment dat, m-a apasat f tare pe abdomen, credeam ca innebunesc, si dupa lupte seculare, bebitzu a iesit. Trecuse 11 ore de cand mi s-a rupt ata si bebelul statuse fara lichid si a avut niste prb, dar acum este sanatos.
    Apoi m-a cusut circa 1/2 ora dr-a si gata. Am cel mai frumos bebe din intregul univers.
    Bafta tuturor burticilor si sa stiti ca acum, la 4 l\uni si jum dupa nastere, am uitat toata suferinta si mai ne dorim un bebek.

Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Cel mai important lucru ar fi, dupa parerea mea, ca atunci cand ajungeti pe masa sa impingeti, sa o faceti eficient. Adica:
    1. Sa nu va "scremeti" din gat, sa va incordati capul etc, pt. ca riscati sa faceti dezlipire de retina chiar daca nu aveti miopie (si asta e numai unul din riscuri), ci din muschii abdomenului & ai vaginului. Numai asa iese bb afara, oricum.
    2. Sa ascultati indicatiile moasei/dctorului si sa incercati sa impingeti de 3 ori pe contractie, asa cum va spun ei, ca sa scapati repede. Sunt femei care se chinuie mult timp la impins, iar in cazul nasterii chiar e mai usor de facut un efort mai mare pe un termen mai scurt, altfel ajungeti la epuizare.

Floricica Cu Vechime claudiadinu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2006
    Postari in forum
    8.772
    Asa este! Mi-a explicat moasa cum sa ma "screm" si asa am facut. A zis ca este excelent si m-a suit pe masa. Dupa aceea, s-a intamplat minunea. Ne chinuim pentru aceasta minune, dar merita tot chinul si suferinta din lume. Dupa ce iti vezi micutul uiti de toate (aproape).
    O colega de "suferinta" s-a scremut din gat si i-a plesnit vasele de sange de pe fata, de pe gat si de pe brate. Tipa moasa la ea sa se screme din "fund", dar degeaba. S-a chinuit mai mult, de aceea trebuie ascultata moasa. Durere tot este, dar scapam mai repede.
    Moasele ne spuneau ca atunci cand simtim ca ne vine sa ne scremem, sa nu ne scremem pana nu ne spun ele (pana nu e dilatatia buna pentru nastere). Am avut o colega care parea ca asculta si cand au dus-o pe masa a iesit bebe cu capul deformat. Ea nu avusese dilatatia completa si a apasat, fortand capul bebelusului sa iasa printr-o gaura mai mica decat capul si asa s-a deformat, avea saracutul ca un cucui mare in cap, nu stiu daca va inchipuiti, era ca si cum avea un cap cu un cucui cat capul. Cred ca ati inteles... Destul de nasol, dar intr-o saptamana, cu masaje si chinuri multe de la asistente, caputul a revenit la o forma cat de cat normala.
    Deci, cel mai bun sfat este sa ascultati de moase si de doctori, chiar daca este greu, trebuie. Va usurati si voi suferinta, dar si pe a lui bebel.
    Bafta si nastere usoara! Nu va speriati, o sa treceti cu bine peste toate. Toate am trecut.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari