Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479

Nelamurit Menstruatia dupa nastere

mamici vreau sa stiu daca a mai patit cineva ce patesc eu, normal nu e dar vreau sa stiu daca are rost sa ma alarmez. deci, am nascut normal, dupa 4 saptamani am ajuns la urgenta cu o hemoragie urata de tot(la spitalul judetean pt ca la mine in oras mi s-a spus ca nu am nimic sa ma duc linistita acasa, desi curgea din mine ca apa la robinet, de cheguri nu mai zic), am avut un cheag mare de sange, mi s-a facut chiuretaj de urgenta. chegul respectiv mi s-a spus ca s-a strans din cauza ca mi s-a inchis colul prea repede si nu s-au eliminat toate resturile din uter. bun, dupa chiuretaj nu am mai sangerat 2-3 zile dupa care iar a inceput, nu curge doar sange, eu zic ca sunt lohiile dar sa dureze atat??ca deja duminica sunt 2 luni de cand am nascut... am fost la medic acum o sapt, la ecograf se vede din nou ceva in uter...mi s-a spus ca e posibil sa fie "endometru" adica mentruatie, mi-a dat sa iau 7 zile duphaston ca sa-mi vina ciclul, le-am luat si imi vine ceva,putin de tot, eu aveam menstruatia mult mai abundenta, pe langa faptul ca doctorul mi-a zis sa nu ma sperii ca o sa vina foarte mult...sapt viitoare am programare din nou la doctor si ma mai duc la inca unul, dar vroiam sa stiu daca voi ati patit ceva de genul...am uitat sa precizez ca biobsia de la cheagul care l-a scos a fost buna

mada_lyna
    Guest
    eu am avut lohii fix 39 de zile. dar fara cheaguri si putin dpdv cantitativ. eu cred ca ar fi bine sa consulti un medic bun.

Floricica Nou Venita mihaono's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.04.2012
    Postari in forum
    136
    eu am avut 3 saptamani scurgeri usoare si la fix 40 de zile mi-a venit menstruatia desi alaptam

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Eu am avut lohii dupa nastere prin cezariana timp de 6 saptamani in cap! Si mai abundente decat menstruatia mea obisnuita. Cheaguri mari am eliminat si eu in primele 3 zile din maternitate, pt. ca am avut ceva probleme de coagulare si am sangerat mai mult....dar mi le evacuau asistentele apasandu-ma pe burta atunci cand imi faceau toaleta.
    Menstruatia mi-a venit in februarie...eu am nascut pe 21 decembrie, dar nu am alaptat....si a fost o hemoragie puternica...ma ridicam de pe scaun si ma patam instantaneu...si de atunci nu mai am deloc menstruatia dinainte de sarcina...e mai lunga si mai abundenta....si vine cand are chef...
    Nu ti-au facut injectii cu Ergomet in spital? Ca asta induce niste contractii care in timp ce strang uterul si elimina cheagurile....
    Mergi la un consult ca sa clarifici prezenta a "ceva" acolo....dar e posibil sa fie o dereglare hormonala...Eu spre exemplu, desi n-am avut acnee sau probleme de ten, de cand am nascut ma umplu de cosuri pe langa urechi, pe sub maxilare si pe umeri....
    Si imi amintesc ca atunci cand mi-au scos firele de la operatie am facut si eco transvaginala ca sa vada dr. cum se prezinta uterul si anexele...daca s-au recuperat cum trebuie....

Multa sanatate!

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    mi-au facut ergomet in spital dar pentru aia tot s-a format un cheg in uter care la 4 saptamani dupa nastere mi-a provocat o hemoragie urata de tot. mi-a facut chiuretaj si la 2 sapt m-am dus la control, mi-a facut doar ecografie abdominala la care a vazut ca e ceva din nou in uter, ceva estul de mare dar mi-a zis ca e posibil sa fie din cauza ca inca nu am avut menstruatie...ma duc joia viitoare la alt medic sa vedem ce zice...acum am menstruatie, sau cel putin asta cred ca e dar vine foarte putin, si deja o am de o saptamana

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Menstruatia dupa nastere poate fi mai redusa cantitativ decat inainte.Insa..cred ca ar fi bine sa te duci la un control mai serios, e mai bine sa fii sigura ca e totul in regula.

Floricica Nou Venita mihaela_daniela's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.10.2012
    Postari in forum
    44
    eu am avut cam 4 saptamani sangerari dupa nastere.... eu zic sa te duci la alt medic... probabil nu s-a curatat corpul cum trebuie..... normal daca alaptezi nu ai sangerari decat in prima luna si apoi abia dupa ce termini de alaptat.... mai sunt unele femei care chiar daca alapteaza le vin ciclu...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari