Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita alina suticau's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75

Menstruatia dupa alaptare

poate scriu bine aici acum k mai inainte am postat unde nu trebuie.fetelor am nascut prin cezariana si am alaptat pana la 5 luni am luat anticonceptionale care se iau in perioada alaptarii cerazette mi-a dat nu am avut ciclu cat am alaptat darrrrr imediat e o luna de cand nu mai alaptez oare cand imi va veni iar???a mai patit cineva asa????poate stiti mai multe ca mine si ma ajutati....multumesc

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Buna,eu am nascut normal si desi am alaptat 8 luni,menstruatia mi-a venit la fix 6 luni dupa nastere,deci in timp ce inca mai alaptam.Depinde de organsim,nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Mie inca nu mi-a revenit cm... si sunt aproape 8 luni...

Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    pai sa numi fac griji atunci?dar nu mai alaptez si nu mai iau anticoncptionale si credeam k o sa-mi vina dar uite ca nu.....mai astept sper sa n-am surprize.

Floricica Nou Venita geanyna_ianis's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.12.2009
    Postari in forum
    9
    buna fetelor,eu lam alaptat pe Ianis pana la 1 an si 11 luni,menstruatia mia venit dupa 11 luni de la nastere,nam luat deloc anticonceptionale,deci nu stiu ce sa spun,dar creed ca depinde de la femeie la femeie!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Si pilulele alea cum se iau? Ca cele obisnuite, 21 de zile, apoi pauza?
    Dupa parerea mea ar trebui sa iti vina asa intr-o luna - 6 saptamani.
    Daca tot nu iti vine, poate ar fi bine sa iti faci un test de sarcina si un control ginecologic.
    Eu am patit dupa ce am intrerupt pilulele, dupa 2 ani si cateva luni de tratament, de nu mi-a venit ciclul cateva luni... si am fost la dr, mi-am facut analize, si am descoperit ca aveam prolactina foarte marita... ca in alaptare, doar ca restul hormonilor nu erau ca in alaptare si lapte nu aveam. Si atunci mi-au spus ca de fapt datorita nivelului mare de prolactina nu am ovulatie si nici cm. Dar mi-a revenit ciclul fara tratament, si dupa inca 2-3 ani mi-am refacut analizele si tot aveam prolactina sus, dar nu chiar asa de sus si atunci am facut tratament ca sa pot avea ovulatie sa pot face bebe.

Floricica Nou Venita michela's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2008
    Postari in forum
    279
    si eu eram ingrijorata pe tema asta.si eu am 8 luni de cand am nascut si tot nu mi-a venit....o prietena de a mea a nascut prin cezariana si a alaptat vreo 2 luni iar ciclu i-a venit dupa vreo 3 luni de cand a teminat alaptatul .deci ar trebui sa fie normal...fiecare organism reactioneaza diferit...

iubytzik22
    Guest
    mie mi-a venit cm exact la 40 de zile dupa nastere de cand am inceput sa iau anticonceptionale si practic nu am avut probleme nici cu alaptatul ....mi-a dat sa iau logest....

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    parerea mea este sa te protejezi suplimentar...ca nu se stie...
    iar pt inceput sa faci un test..si daca esteNU...atunci sa ai grije..

Moderator Floricica Veterana dami28elena11's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.07.2006
    Postari in forum
    24.097
    de ce ai intrerupt?
    ca alea se pot lua si dupa..zic eu
    dereglezi organismul..si nu se stie..

Membru inregistrat la
    15.12.2009
    Postari in forum
    75
    pai mi-a zis k dk nu mai alaptez sa nu le mai iau ca nu-si mai fac efextul sa iau yasmine asa le zice la anticonceptionale ca inainte am luat cerazette se ia numa cand alaptezi si m-am gandit ca o sa-mi vina k am cateva prietene care le-a venit imediat ce nu au mai alaptat si asteptam si eu ca sa pot lua ce trebe da uite ca ink nu,acum vreo 2 sapt mi-am facut test si nu era nimikce bineeeeva pup ms de ajutor vedem noi ce a fi....oi merge la dr dk nu si nu

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari