Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78

Postare Un reportaj despre Maternitatea Giulesti - o casa de nebuni (Alice Nastase)

Revista Tango

O poveste impresionanta despre nasterea intr-o maternitate din Bucuresti, maternitatea Giulesti.

De la primele randuri, Alice Nastase - autoarea reportajului - isi exprima motivele pentru care a scris un astfel de reportaj:

"Am scris acest reportaj dupa ce am iesit din Maternitatea Giulesti, locul blestemat despre care vorbeste astazi toata lumea...Te-ai astepta, asadar, ca Maternitatile sa fie niste sanctuare. Pantecoasele atinse de aripa minunii ce va sa vina sa-si gaseasca acolo limanul incercarii grele prin care au trecut noua luni. Sa le astepte camere roz (sau bleu), in care asistente dragute sa zambeasca inspre ele tot in culori pastelate. Si doctori plini de bunavointa si compasiune, pregatiti sa le aline prin orice mijloace durerile strigatoare la cer ale facerii. As! Citeste intreaga poveste

oanachampion
    Guest
    Doamneeee... Ma socheaza faza cu travaliul la comun (poate cel mai tare... pt ca stiam deja ca asistentele si medicii nu se poarta prea frumos cu gravidele).... brrrr!

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    Macar la Municipal mamele satau cu copii linga ele. Altfel, m-am certat si eu cu o femeie de serviciu si cu un portar care ma intreba unde ma duc cind eu eram cu scoica in brate...

Floricica Cu Vechime cristeepas's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2007
    Postari in forum
    6.010
    iata de ce am ales cezariana...

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si pe mine m-a socat asta, am stat o noapte in sala de nasteri la Giulesti si asta m-a socat socat si pe mine, erau vreo 8 paturi daca imi aduc bine aminte, fara nici o perdea intre ele nimic, in stanga o alta camera fara usa unde se facea controlul "pe masa" si in dreapta sala de nasteri la fel fara nici o perdea nimic. Intr-adevar te simiti umilita si injosita....li se spunea mamicilor care erau clar in dureri groaznice sa nu mai tipe, erau intrebate pe un ton urat " Da de ce plangi?" samd. Pentru moralul si psihicul unei femei care urmeaza sa nasca sa auda si sa vada atata durere e groaznic. Apoi o graviduta scapase, nascuse si o scosese pe hol!! unde a fost lasata cu bebelusul in brate ca sa poata sa vada tatal copilul.

La fel se da peste tot si trebuie sa ai (daca nu capeti imediat) dexteritatea de a baga in buzunar ca sa obtii decenta si nimic mai mult, nu mi se pare normal ca mama sa isi vada copilul la program doar la orele de alaptat, nu mi se pare normal sa nu poata sa stea cu el in camera, nu mi s-a parut normal ca dupa ce am nascut (mi l-au aratat in trecere pe Edi in timp de pleca cu el din sala de nasteri) si apoi l-am vazut si l-am tinut in brate abia a doua zi la pranz cand am platit ca sa mi-l aduca in salon. Sotul meu la fel a trebuit sa plateasca seara ca sa isi vada copilul in situatia in care eu am nascut dimineata. Sotul meu a fost alungat de pe holul din fata salii de nastere (cezariana) si nu a putut sa il vada imediat dupa ce s-a nascut.

Eu de nascut am nascut la Caritas, un spital jalnic insa cu medici extraordinar de buni, majoritatea. Norocul meu a fost ca am reusit sa inchiriez si sa plateasc o rezerva decenta unde am putut sa stau cu copilul meu pentru ca celelate saloane erau horror pur si simplu, cu gandaci pe pereti, baie la capatul holului si baia era infecta, mizera....ce sa mai de nedescris.
    Din pacate nu exista pic de demnitate si de sustinere pentru viitoarea mamica si asta e tris, pentru ca un moment ce trebuie sa fie unic sa fie un moment de bucurie si mandrie este umbrit de umilinta.

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Trist dar adevarat!
    Din cauza acelui spital ingrozitor, am renuntat sa mai merg la dr. Niculescu, care e un medic extraordinar in sterilitate.
    Acum aproape 6 ani am stat internata acolo 3 zile sa fac instilatii. Ma rechemase dupa pauza de o luna, dar am jurat ca nu voi mai trece in veci prin asa ceva.
    Eram ca vitele la abator, atat la consultatie (cand ne uitam efectiv una in... alteia, daca nu aveam decenta sa plecam privirea), cat si la HSG si mai ales in saloane, unde stateam 2 in pat, deci 12 sau 16 in total pe camera (nici nu mai retin exact).
    Nu am putut dormi cu altcineva in pat, deci am mituit o infirmiera sa dorm intr-un alt salon in care se mai tineau niste locuri libere. Dar asta nu le impiedica sa ma scoata pe hol la 6 dimineata (pt a nu ma prinde doctorii), unde stateam ca un caine pe un scaun pana se trezeau cele din salonul meu.
    Despre toalete sau dus nu pot sa mai vorbesc. Chiar nu-mi imaginez cum puteau fi folosite de lauze sau operate.
    Am indurat totul pt ca era sansa mea de a face un copil, dar chiar daca nu ramaneam atunci tot nu m-as mai fi intors.
    Am nascut la Elias, despre care e o alta poveste, un pic mai buna decat la Giulesti (nu s-a purtat nimeni urat, chiar daca nu saream din prima cu banu'), insa mult sub standardele omenesti de confort, curatenie, etc...

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    e hai ma lasi !! deplasat rau articolul ! ma scuzati dar nu ma pot abtine. sunt convinsa ca multe dintre voi ati trecut prin ceva asemanator si totusi nici una nu si-a gasit asemenea cuvinte si nu a facut din asta o tragedie ! sa ma scuze tanara mama, dar e mai mult decat deplasata ! pana la urma de ce nu si-a ales clinica privata de la bun inceput? auzi exprimare " auzisem eu ca in spitalele din Romania e jale ", dar ei nu ii calcase pana atunci picioru' intr-un spital? si daca-mi zice ca nu. sa o luam altfel, analizele pt cununie unde si le-a facut ca avizelele nu se iau de la privat !!! doar daca dai spaga, si atunci te numeri printre cei care fac sa mearga sistemul asa, doar pe spaga se rezolva ! si inca ceva dar " obligata sa-mi amutesc telefonu de cand am intrat in sala de nasteri ca pe dr si pe asistente ii deranja tiuitul " mi se face....asta e chestie de bun simt, sa-ti inchizi mama lui de tel cand intri intr-o sala de nasteri, intr-un cabinet, undeva la cineva , e chestie de buna crestere iar d.nii dr aveau tot dreptul sa fie deranjati de o suta de telefoane cate sunau deodata !!!!

Moderator Floricica Cu Vechime larisa2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.06.2008
    Postari in forum
    8.710
    ca ziceti voi ca se nastea " in grup " , de asta n-am habar, dar daca asa e, si va cred ca n-am motive sa nu o fac, atunci intradevar e ceva de toata jena. si faza cu dormitu in pat iar e complet deplasata !!! acu nu ma intelegeti gresit, nu vreau Doamne fereste sa le tin partea dar sa va zic cum se practica la mine la spital. vine tataie ca ii e rau de o mie de saptamani dar a venit abia acum ca asa a vrut el ( citez ) cu bilet de internare in mana, si-i explici omului ca nu mai exista nici un pat ;liber in spital, ca doar e spital de urgenta si oricum dr lui de fam nu aici trebuia sa il indrume, dar cu tataie nu o scoti la capat, ca nu si nu , ca el aici vrea sa ramana internat si acum ! bun, si-l duci sus pe sectie in pat cu an alt tataie. apoi sa vedeti fratilor nervi si scandal ca el vrea pat singur, ca ce daca e de la cucuietii din deal si n-are nici o treaba cu arondarea teritoriala, ce daca nu e cu adevarat o urgenta si n-are ce cauta in spitalul asta si ce daca sectia e full si paturi nu-s, incepe sa tipe ca aduce tv si presa si ca el vrea pat singur !! ori asta chiar nu mai tine de noi, de personalul medical. dar lumea nu intelege

cristina elena
    Guest
    Larisa nu cred ca tine de privat sau de stat. Eu amandoua nasterile le-am avut la stat, dar din moment ce in fiecare luna mi se retine din salariu CAS-ul ala nenorocit cred ca e dreptul meu sa fiu tratata omeneste. Si nu neaparat ca eu cotizez dar suntem cu totii oameni si nu cred ca personalul medical (de orice fel ar fi el) e mai presus si are dreptul sa te trateze ca pe un animal. Ca unii chiar asa fac!
    Inteleg din ce-ai postat (si din alte postari de-ale tale) ca esti cadru medical. Nu ma refer strict la tine, fac o referire generala: tu ca cetatean te duci la un om al legii (avocat/jurist/etc) si el te trateaza ca pe ultimul om. Ti-ar place?! Din pacate in Ro civilizatia/educatia/omenia lipseste cu desavarsire.
    Mi-a placut mult ce-a zis Gabi: "un moment ce trebuie sa fie unic sa fie un moment de bucurie si mandrie este umbrit de umilinta."
    Nu toate ne permitem sa nastem intr-o clinica privata, si atunci ce facem?! Ne resemnam si asteptam sa fim tratate ca niste vite?

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Fiorella tin sa te contrazic un pic pentru ca lucurile nu stau chiar asa, in primul rand analizele pentru casatorie se pot face si decent (si nu stai cateva zile internata in saloane infecte) eu de exemplu am medicul de familie la Romar si atunci conditiile sunt bune. Doi la mana nu toata lumea isi permite sa nasca la un spital particular unde costurile sunt enorme si oricum de ce sa fim obligate sa nastem la particular cand asa cu zicea si Cristina cotizam CAS in fiecare luna. Eu nu cred ca cere nimeni lux in spitalele din Ro pt ca suntem constiente ca suntem departe de asta insa vorbim de decenta, demintate si respect

Floricica Nou Venita Ra.Ana.Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.06.2010
    Postari in forum
    10
    Larisa, e clar ca e un pic exagerat articolul, sau mai bine zis spus lucrurilor pe nume mai dur, dar in esenta asta e adevarul.
    Eu am incercat sa nu "pun prea mult la suflet" si sa-mi sterg rapid din minte senzatiile oribile pe care le-am trait, insa alti oameni pot resimti mai acut anumite senzatii, trairi...
    Cert este ca in majoritatea spitalelor de stat conditiile sunt inumane si degradante. Desigur nu din cauza cadrelor medicale (cred ca toti am intalnit printre ei si adevarati profesionisti). Insa daca macar am fi tratati decent, sunt sigura ca nu am mai percepe atat de deplorabila intreaga situatie.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari