Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Ale21's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209

Spaga din spitale....nu este o solutie

Salutari mamicilor din lumea intreaga.Sa incepem cu inceputul....ma numesc Alexandra,am 21 de ani ,sunt din jud.Timis si sunt insarcinata in 26 de saptamani.Am deschis acest subiect pentru a discuta situatia spagilor din spitale,si motivul pentru care se da....caci e o vorba...(sper sa ma ierte mamicile pt limbajul meu)....''nu e prost cel care cere,e prost cel care da''.
    Si automat vine intrebarea...de ce bagam bani in buzunar doctorilor?si nu numai lor....de ce dam bani la tot personalul aflat in spitale?Se duc din buzunarele noastre milione care le castigam atat de greu si le intra lor care iti zambesc prima zi,dar urmatoarea zi ei tot bani asteapta.Stiti ceva,noi nu avem nevoie de zambetul lor,nu avem nevoie sa ne considere printese ,avem nevoie sa ne considere oameni iar pentru asta putem gasii alte solutii decat banii.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Sa incep sa va scriu povestea mea si de unde vine aceasta revolta...dupa cum am spus am 21 de ani,am ramas insarcinata in noiembrie 2010,fiind o situatie mai speciala cu paritii si fratele,cand au aflat fratele mi-a spus ca sa-mi caut chirie ca el o sa ma dea afara ca el nu vrea copii in casa.Dar casa este casa pariteasca...degeaba parintii mei ii tin partea pentru ca el ii cam sustine financiar.OK m-am conformat.Evident la inceput eram super dezorientata,dar m-am adunat intr-un final.Apoi am aflat ca nu voi putea primii indemnizatia de crestere a copilului pentru ca am lipsa o luna in cartea de munca(diferenta cand m-am mutat de la o firma la alta si eram in perioada de proba,chiar in acea luna am ramas insarcinata).Se putea recupera atunci imediat dar cum ''organele competente '' din oras mi-au spus la inceput ca sa nu imi fac griji ca voi primii indemnizatia caci pot sa imi platesc din urma.Zis si facut,au trecut 2 luni si merg la Casa de Pensii sa-mi platesc din urma...si tzeapa,o daomna mi-a raspuns ''puteti sa va platiti vechimea dar nu si pentru indemnizatie,aveti lipsa o luna si nu puti beneficia de indemnizatie''....am crezut ca pica cerul....am iesit plangand,ma gandeam cum sa fac,va putea taticul sa aibe grija de micuta noastra si sa merg eu la lucru?Cum voi face cu alaptarea?o multime de ganduri .....chiar m-am gandit la avort in acele momente lipsite de ratiune.
    Modificata de Ale21; 29.04.2011 la 13:35:17.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Acum incerc sa nu ma departez prea tare de subiect si sa fac o legatura...Acest regim,aceste legi,acesti oameni de nimic care ne conduc nu dau 2 bani pe noi,eu imi platesc contributiile,banii munciti de noi care cica placa in fondurile Sanatatii unde sunt?nu sunt....cum se poate cand eu lucrez cu carte de munca dinainte de a termina liceul sa nu am nici un fel de drept?analizele trebuie platite,nu beneficiem de nici un fel de gratuitate,sa nu beneficiez de indemnizatie,nu avem nimic in spitale si totul trebuie cumparat din banii nostri,iar pe deasupra sa mai bag bani in buzunar cadrelor medicale??nici nu ma gandesc...ssi nu vreau sa aud plangeri de genu ''saracii,sunt bugetari''......Si ce daca sunt bugetari,si sotul meu e bugetar dar nu vine cu un ou sau cu o gaina sau cu spaga acasa ca sa treaca copii clasa,sau ca sa le dea note bune.Unde ajungem??De fapt spre ce ne indreptam?Totul merge in jos,mai este atat curaj sa mai facem o revolutie??nu mai este,avem prea multe de pierdut
    Eu mi-am propus un lucru,de la mine nu vede nimeni nici un ban,micutei mele o sa-i prinda bine fiecare banut care ramane in buzunarul nostru.
    Si poate va intrebati cum se poate asta?exista o solutie.....eu am denumit-o operatiunea ''scandalul monstru''
    Stiti ca tiganii sunt mai bine tratati in spitale?stiti de ce??pentru ca ei vin cu satra dupa ei si cu aia nu iti faci de lucru...

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Dar depinde de persoana,eu nu sunt genul care tace....niciodata,oriunde merg si nu imi convine ceva scandalul e cat casa ca la usa cortului,si stiti ceva....e atat de bine asa te respecta lumea ca ''esti nebuna'',dar eu zic mai bine nebuna si cu banii in buzunar decat mula si cu banii luati.Strategia mea e simpla,voi cumpara tot ce imi trebuie pt spital,inclusiv medicamentele,ca sa nu fie nevoie sa apelez sau sa ma tarasc de durere dar ma voi inarma si cu o camera de filmat ultra performanata si cu nervi care sa-i revars la nevoie prin spital.Si cam atat...

Mamicilor sper ca nu am plictisit sau suparat cu povestea mea dar haideti sa invingem odata sistemul,totul e posibil haideti sa nu mai dam bani pe zambete,noi nu avem nevoie de zambetele lor,ei trebuie sa-si faca datoria,sunt raspunzatori pentru asta.Iar cand o sa vada ca cele/cei care intra in sala de nasteri nu mai baga nimic in buzunar atunci se vor calma si va inceta putin aceasta mafie a spitalelor.

Va urez multa sanatate,si fiti puternice.Va astept cu pareri.va pupez
    Modificata de Ale21; 29.04.2011 la 13:37:26.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    bine gandit ale.dar ai sa vezi cand ti se rupe apa si esti dezorientata,speriata,cu dureri si ai sa ajungi acolo sa nasti ai sa dai si in stanga si in dreapta.si eu am dat f mult de frika,si recunosc ca daca as mai naste o data tot la fel as face.e altfel cand te vezi acolo si toata lumea asteapta sa dai.ai sa vezi si ai sa intelegi atunci.eu am nascut la 20 de ani,si dupa cum tiam zis de frika am dat.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de madasabi Vezi mesajul
    bine gandit ale.dar ai sa vezi cand ti se rupe apa si esti dezorientata,speriata,cu dureri si ai sa ajungi acolo sa nasti ai sa dai si in stanga si in dreapta.si eu am dat f mult de frika,si recunosc ca daca as mai naste o data tot la fel as face.e altfel cand te vezi acolo si toata lumea asteapta sa dai.ai sa vezi si ai sa intelegi atunci.eu am nascut la 20 de ani,si dupa cum tiam zis de frika am dat.
    Salutare mamico,asta depinde de persoana.Fiecare dintre noi cred ca e dezorientata si ii este frica.dar de la ce vine frica asta?Frica de doctori sau frica de durere?durerea oricum exista,dar trebuie sa te gandesti ca trece iar de doctori nu trebuie pt ca ei nu pot fi dumnezeu pe pamant.
    Si nu ne este dat mai mult decat putem duce,gadeste-te totul pleaca din creier.iti dau un exemplu,am avut probleme cu o masea,am mers la dentist,trebuia plombata,dar inainte de plombare trebuia obturat canalul,eram in 3 luni si nu am vrut nici un fel de anestezie,nimic nici macar spray (de felul meu eram o super fricoasa cand venea vorba de doctor)
    Si a fost dureros nu pot sa spun,dar putea fi si mai rau daca plecam de acasa cu gandirea negativa.Asa ca nu mai spuneti DA spagilor,noi ii ridicam,noi le ridicam pretentiile.Insa sunt foarte de acord cu mici atentii cum ar fi ciocolata,cafea,o sticla de ceva,un ghiveci de flori dar nu bani....intarim mafia.

Floricica Nou Venita irinapamant's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2009
    Postari in forum
    22
    buna alexandra,

eu cred ca teama vine din nestiinta, din necunoscut...oricat de mult te-ai documenta si ti-ar povesti alte mamici fiecare nastere este unica.si nu te gandesti neaparat la tine cat la bebelusul tau, ti-e teama ca vor putea sa apara complicatii si ca asistentele nu vor misca un deget fiindca nu le-ai dat ceva.nu stiu dar cred ca prin aceasta spaga incerci sa te asiguri ca vei trece cu bine atat tu cat si bebelusul tau de nastere. copilul meu s-a nascut la 35 de saptamani iar medicul ginecolog a venit si mi-a spus sa pregatesc 200 ron pt neonatolog fiindca este nascut prematur si trebuie sa-i acorde atentie speciala.ce puteam sa fac? asa ca nesimtirea e atat de mare incat uneori chiar daca nu le oferi tu ei iti vor cere si vei fi nevoita sa alegi intre sanatatea copilului tau si ceea ce este corect.
    sper sa nu fii nevoita sa dai spaga si nastere usoara iti doresc!

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    Citat Postat de irinapamant Vezi mesajul
    buna alexandra,

eu cred ca teama vine din nestiinta, din necunoscut...oricat de mult te-ai documenta si ti-ar povesti alte mamici fiecare nastere este unica.si nu te gandesti neaparat la tine cat la bebelusul tau, ti-e teama ca vor putea sa apara complicatii si ca asistentele nu vor misca un deget fiindca nu le-ai dat ceva.nu stiu dar cred ca prin aceasta spaga incerci sa te asiguri ca vei trece cu bine atat tu cat si bebelusul tau de nastere. copilul meu s-a nascut la 35 de saptamani iar medicul ginecolog a venit si mi-a spus sa pregatesc 200 ron pt neonatolog fiindca este nascut prematur si trebuie sa-i acorde atentie speciala.ce puteam sa fac? asa ca nesimtirea e atat de mare incat uneori chiar daca nu le oferi tu ei iti vor cere si vei fi nevoita sa alegi intre sanatatea copilului tau si ceea ce este corect.
    sper sa nu fii nevoita sa dai spaga si nastere usoara iti doresc!
    Puteai sa faci ceva,dar se alege calea cea mai simpla.....dai si gata,dar toti cei care dati nu munciti pentru acei bani?Solutia este simpla,dar ca sa mearga lucrurile bine atunci trebuie dusa situatia la extrem,dc nu aveai pregatit numarul unei televiziuni?fie ea chiar si locala??stii ca ei sunt foarte prompti si ca vin imediat?ei asa isi castiga painea....iar dupa ce ai facut asta ceri mutarea la un alt spital,iar in urmatorul spital nu vor mai avea curaj sa se poarte asa pentru ca vor stii ce valva va fi....am mai zis,ei nu sunt dumnezeu pe pamant.

Membru inregistrat la
    28.04.2011
    Postari in forum
    209
    De aceea apreciez asa de mult tiganii in situatile astea,iti fac cate un scandal de nu te vezi in tot spitalul,si eu am decis....sunt tiganca

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    cand e vorba de copilul meu dau toti banii din lume sa fie sanatos......de ce sa te zgarcesti la niste banii si bebe sa pateasca ceva? sunt medici care daca nu le dai o mica atentie nu se uita la tine...nu sunt patita pt ca eu sincer am dat bani la greu si am facut tot ce.mi spunea dr......am ales si cezariana si nu cred ca ma opera nimeni pe degeaba.......eu zic sa te mai gandesti......

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    cunosc un caz foarte bine....bine ca ei nu aveau bani si de aceea nu au dat...o prietena de,a cumnatei mele..a nascut natural bebe ff mare doctorii nu si-au dat silinta si acum copilul este handicapat...nu a iesit la timp si a ramas cu creerii neaerisiti pt ca doctorii si asistentele au lasat-o sa se chinuie singura.......si repet ei nu aveau bani ,erau ff saraci dar asa cand dr te simte cu bani si vede ca nu-i dai....sigur te lasa balta.....mie dr ginecolog mi-a zis..vrei cezariana? te costa atat...plus ca la fiecare control dadeam cate 1 mil....dar se purta cu mine ca un ou.....

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari