Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita simona77's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    45

Nasterea la spitalul CF2

va rof foarte mult, daca sunt mamici care au nascut la acest spital, sa-mi dea si mie detalii despre maternitate, preturi care se practica, orice<br />
    eu merg acolo la o dna dr, si as dori informatii<br />
    multumesc mult

Floricica Avansata laurac's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.07.2007
    Postari in forum
    1.405
    buna,
    eu am nascut la cfr2 in ianuarie. Spitalul e ok daca nu esti prea pretentioasa. Saloane de 4-5 paturi (daca este aglomerat), baie in salon. E bine sa vii cu asternuturile tale de acasa. personalul este ok, fie ca dai, fie ca nu dai... e bine, totusi sa ai ceva bani pregatiti... se practica sistemul rooming-in, adica il tii pe bebe in salon cu tine... daca vrei si alte ifo, spune-mi concret ce te intereseaza...

la ce medic esti?

Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    45
    multumesc mult de raspuns, laura
    eu merg la dr.Bordinc, am fost o singura data, recomandata de cineva care a nascut cu ea si a fost f.multumita. Sincera sa fiu, pe mine m-a dezamagit un pic spitalul, ma asteptam la altceva, dar prietena mea zicea ca este modernizat la maternitate, cu aer conditionat, frigider in camera (sau poate doar in anumite camere). Ce mi s-a mai parut mie ciudat a fost faptul ca mi s-a cerut bani pt. ecografie, nu stiu daca este corect, din ce stiam eu in spital nu se platesc ecografiile, daca stii ceva despre asta, da-mi si mie detalii.
    Acum sper ca nu te-am plictisit prea mult dar, sper sa ma intelegi, eu sunt la primul copil, am foarte mari emotii, si bineinteles imi doresc ca totul sa fie cat mai bine.
    Tu cu ce dr ai nascut, si cum natural sau cezariana, si daca poti sa-mi spui si cam ce tarife se practica la dr, asistente, anestezist, etc.
    multumesc mult si bineinteles astept raspunsul tau.

Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    45
    Scuza-ma dar am uitat ce era mai important, si anume ca ia o minune de baietel, un mic ingeras, care cred ca ti-a bucurat sufletul..... Iti doresc sa creasca mare si sa fie cat mai cuminte si sa te bucure toata viata.
    simona

Membru inregistrat la
    04.07.2007
    Postari in forum
    1.405
    multumesc, simona... eu am nascut cu d-na dr. Corina Echim... o super doamna... am nascut natural, fara epidurala... depre tarife, nu stiu ce sa iti spun. Cred ca fiecare da cat poate si in functie de cat este de multumit. Eu nu am avut nevoie de anestezist, dar am inteles ca se da undeva la 150-200 de lei. la moasa eu am dat 120 lei, iar la neonatoloaga am dat 50 de lei - ma necajusem ca a trebuit sa aud de la paciente ca bebe meu a avut nevoie de resuscitare in loc sa vina ea sa imi spuna. nu am vazut-o la fata decat in sala de nasteri si inainte de plecare din maternitate. in fiecare salon este frigider. intr-adevar, maternitatea este modernizata. repet, conditiile sunt acceptabile daca nu esti foarte pretentioasa.eu am fost destul de multumita. crede-ma, se putea si mai rau...

Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    45
    laura, iti multumesc pentru raspuns
    Dar la dr nu ai dat nimic, sau nu te-a asistat la nastere?
    Despre dr. Bordinc Carmencita, nu ai auzit nimic cat ai stat in spital, poate mai erau fete care au nascut cu ea.... nu stiu sunt asa de speriata, am intrat pe net sa caut informatii despre dr, si nu apare mai nimic, sper sa fie o dr intelegatoare si sa ma ajute pana la sfarsit. Eu as vrea sa nasc prin cezariana, deoarece am probleme cu ochii(miopie), dar si de asta imi este f frica, cu cat trece mai mult timpul sunt tot mai speriata. Sapatamana aceasta o sa merg din nou la control, mi-au iesit analizele de la laborator si sa vedem ce o sa mai fie, si de astea bineinteles ca imi este teama. Eu am pierdut 3 sarcini, ultima in aprilie 2005, si acum aceasta sarcina m-a luat pe nepregatite, a fost o mare surpriza, dar odata cu ea au venit si nelinistile.
    Sper ca nu te-am plictisit cu vorbaria mea, dar mai ma descarc si eu.
    Despre spital, pot sa-ti spun ca nu sunt pretentioasa, dar macar sa-ti asigure minimul necesar, poti sa imi dai detalii despre personal, daca te lasa cu lucrurile tale de acasa(camasa de noapte, papuci, halat), si pentru bebe ce iti trebuie: hainute, scutece, etc.......
    Asta daca ai timp suficient sa-mi raspunzi, daca nu esti prea ocupata cu bebelul tau.
    Iti multumesc mult.]

Membru inregistrat la
    04.07.2007
    Postari in forum
    1.405
    simona, dr. a venit la nastere (au sunat-o cand am sosit eu la spital, dupa controlul preliminar, adica pe la 2,30 noaptea). La spital a venit cand aveam dilatatie mare - 7-8, cred ca pe la 5,30-6. Eu i-am dat 800 lei pentru ca am considerat ca merita. A fost super atenta si in perioada sarcinii, iar diupa ce am nascut a venit special la mine (eu am nascut vineri, iar sambata a venit special la spital sa ma vada, fapt care m-a impresionat). In plus, eu am facut si recoltare de celule stem. Poti veni cu hainele tale de acasa si pentru tine si pentru bebe. Pentru nastere, fie ai tu un tricou mai lung, fie iei camasa de la ei. Eu am preferat ultima varianta - curge ceva sange, indiferent cum nasti si e pacat sa-ti murdaresti tu hainele. Mai ales ca era foarte curata camasa lor. In mare, e bine sa ai la tine cam tot ceea ce scrie in listele pentru maternitate. Eu am postat in pagina mea o astfel de lista si mi-au fost utile cam toate lucrurile. Sa citesti si comentariile fetelor, au mai adaugat ele cate ceva.

Referitor la ecograf, sa stii ca se fac gratuit la spital. Probabil ca dr. ta a incercat sa-ti sugereze ca tre sa dai pentru ea ceva. Eu dadeam 50-100 de lei (in ultima luna de sarcina mergeam si de doua ori pe saptamana la spital - daca nu imi facea eco nu dadeam nimic). Acum, ce sa spun, depinde si de dr.

Daca mai ai nelamuriri, intreaba-ma. Chiar daca raspund mai greu, tot o sa primesti ceva de la mine...

Pupi si sarcina usoara in continuare.

Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    45
    laura, ce bebe frumos ai, tare mi-as si eu un baietel asa de frumos si grasunel[bebelus]
    noi inca nu stiu ce vom avea, sper ca la urmatorul control, sa se lasa vazut la eco, ca pana acum nu a vrut sa arate ce este......eu as vrea baietel si sotul fetita, dar pana la urma nu conteaza, sanatos sa fie.
    in alta ordine de idei, iti multumesc din suflet ca iti faci timp sa-mi raspunzi, desi banuiesc ca esti foarte ocupata cu bebelul.
    Despre dr mea, adica despre eco, pot sa-ti spun ca oricum aveam de gand sa dau ceva(ma gandeam la 100 lei la fiecare consult), dar cum mi-a cerut 70 lei pt.eco, si eu nu aveam decat hartii de 100 lei, i-am dat 200, deci ei i-a ramas 130 lei, banuiesc ca a fost super multumita, ca sa nu mai spun ca am mai mers cu o prietena si ea a dat la fel......acum despre plata eco, am mai citit pe ****************, ca si alte fete au platit ecografia, cica s-ar plati pana la 20 saptamani de sarcina.
    In fine, acum despre nastere, si eu ma gandeam sa dau cam 1000 lei, dar sa vedem cum va fi pana atunci.
    Sa-mi spui si mie unde gasesc pagina ta, unde spui ca ai postat cele utile pt. maternitate, eu o sa nasc prin iunie-iulie dar vreau sa fiu nu doar pregatita ci superpregatita........daca ma intelegi, cred ca am devenit obsedata de sarcina si nastere. te pup si astept sa mai schimbam impresii si informatii

Membru inregistrat la
    06.12.2007
    Postari in forum
    45
    stai ca acum mi-am adus aminte de altceva, aseara mi-a adus sotul analizele de la medlife, am facut triplu test si altele, si mi-a iesit risc crescut de sindrom down, dar nu din cauza varstei mele, ci datorita nivelului mare de hcg din sange...nu stiu m-a cam nelinistit asta, dar pana la urma m-am linistit gandidu-ma ca acestea sunt date statistice, nu neaparat ca are bebele acest sindrom, oricum tb sa ajung la medicul de familie.
    La spital tb sa ma programez dupa ce am toate analizele, si eu mai am ceva de ridicat de aici de la noi, din slobozia
    Totodata am si rh negativ, sotul nu stiu ce rh are, si vreau sa-ti spun ca aseara aproape ca nu am dormit de griji.
    am facut si toate anti cmv, anti toxoplasmoza, anti rubeola, cele cu IgM au iesit negative, iar cele cu IgG pozitive, tu ai ceva idee desore astea?

Membru inregistrat la
    04.07.2007
    Postari in forum
    1.405
    pentru pagina mea, da click pe numele meu (sub poza lui Surubel).
    Pentru cezariana cred ca e bine. Este normal sa fii obsedata de sarcina si nastere. Asa eram si eu.

Cu rpivire la bebe, nu conteaza ce este. Eu pana la eco morfo-fetala eram sigura ca e fetita. Cand mi-a spus dr. ca e baietel am fost descumpanita vreo doua zile, dupa care mi-a trecut. Cel mai important este ca bebe sa fie sanatos, indiferent ce este.

Floricica Nou Venita rrramor's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.01.2013
    Postari in forum
    1
    Citat Postat de simona77 Vezi mesajul
    va rof foarte mult, daca sunt mamici care au nascut la acest spital, sa-mi dea si mie detalii despre maternitate, preturi care se practica, orice

eu merg acolo la o dna dr, si as dori informatii

multumesc mult

Si eu sunt interesata de acelasi subiect. Nu a nascut nimeni aici? nu se stie nici un pret?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari