Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita bebek's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.02.2009
    Postari in forum
    99

Nasterea la Filantropia

Fetelor m-ar interesa parerea voastra despre spital.,,doctori...si conditiile de acolo..Poate o sa va pot ajuta si eu cu cate ceva dar doar pe cele care nasteti acolo...multi pupiki pe burtiki

Membru inregistrat la
    02.02.2009
    Postari in forum
    99
    Eu voi naste acolo cred pe 5 iulie dar tinand cont de concediul doctorului meu cred ca mai devreme ...multi pupiki

Floricica Cu Vechime milia's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.05.2008
    Postari in forum
    9.186
    Buna Bebek!
    Eu am nascut la Filantropia in octombrie.
    Despre doctori, nu prea iti pot spune multe..depinde cu cine nasti (sper sa fie barbat caci doctoritele pe care le-am vazut eu nu mi s-au parut grozave). Moasele sunt foarte de treaba, eu am prins ambele schimburi (deh am avut o nastere foarte grea)...
    Sala de nasteri este cam naspa, in sensul ca sunt trei paturi iar intre ele 2 mese de nastere. Adica sala de travaliu tot in sala de nasteri este :))Noi am fost trei burtici care am stat o noapte acolo, eu am nascut ultima si am asistat live si la celelalte doua nasteri...mie una nu mi s-a parut prea incurajant
    Despre saloane...sunt ok, exista si rezerve dar costa vreo 150 Ron pe noapte..Eu am stat in salon :))
    Mancarea din spital nu este cine stie ce, acum depinde cat de mari sunt pretentiile. :))
    La bebei este o doctorita fffff de treaba, Preda se numeste...are foarte mare grija de bebei si iti va spune tot ce doresti sa stii...la iesirea din spital va va face scoala mamicilor :))
    Se merge pe nasterea naturala la Filantropia si doar dc exista un motiv medical pt a face cezariana, se si face operatia. Eu m-am chinuit destul de mult, ma rog este o poveste mai lunga..si n-au vrut sa-mi faca cezariana..in fine totul s-a terminat cu bine.
    Dc mai vrei si alte detalii, da-mi un mesaj si iti mai zic..
    Pupici si sa ai o nastere ffff usoara!

Membru inregistrat la
    02.02.2009
    Postari in forum
    99
    Dar nu era aripa noua deschisa cand ai nascut tu?stiu ca exista sali de pretravaliu...travaliu ....si separat sala de nasteri..eu asa am vazut ...,iar rezerva costa 250ron si 350 ron pe noapte acum..Cat de scumpa e si rezerva acum.....Eu voi naste cu doamna doctor Maria Bari,o super doctora din cate stiu si vad ..dar vom vedea atunci...imi doresc epidurala tu ti-ai facut?te-a durut rau in momentul cand a iesit bebe?imi e tare frica...multi pupiki

Floricica Cu Vechime amif's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.11.2008
    Postari in forum
    6.461
    eu am nascut la filantropia in septembrie ... nu era inaugurata aripa noua, insa chiar si asa a fost o experienta foarte frumoasa (nu vorbesc doar asa, ci chiar a fost)
    ce m-a impresionat mult a fost faptul ca nimeni cu a vorbit urat cu nicio pacienta (am auzit atatea povesti inainte de nastere ca eram pregatita sa ma bat cu cineva pe acolo, ca eu sunt foarte sensibila la durere si daca ar fi vorbit urat cu mine saream la bataie), toate fetele care nasteau erau bine ingrijite si supravegheate, spitalul era foarte curat, toata lumea bine organizata si isi cunosteau "bucatica" la fix

moasele - extraordinare ! eu am prins schimbul "dana si dana" (una dintre ele era insarcinata in 4 luni, deci nu cred ca mai lucreaza acum) si pot sa iti spun ca m-au ajutat enorm ... totul este sa ai incredere in ele si sa asculti absolut tot ce iti spun, pentru ca se gandesc la binele tau ... pe bune

iti recomand cu caldura sa mergi la cursurile de puericultura organizate in fiecare miercuri (ora 17) la filantropia - sunt gratuite si pe mine m-au ajutat mult, mai ales sa stiu ce si cum se va intampla, ceea ce mi-a dat incredere ca o pot scoate cu bine la capat

epidurala nu am facut ... m-am documentat inainte despre epidurala si m-am speriat, asa ca am spus "pas" ... si foarte bine am facut, caci nici nu am avut nevoie ... doctorita mea a fost socata cand a auzit ca nu vreau epidurala si mi-a spus ca sunt prima ei pacienta care vrea sa nasca fara anestezie

contractiile au fost ok ... eu am avut acum cativa ani o perioada in care aveam dureri cumplite la ciclu (de 2 ori am chemat salvarea, ca faceam crize de spasmofilie) - iar contractiile la nastere nu au fost atat de dureroase ca cele pe care le-am avut cand am chemat salvarea acasa ... erau niste dureri suportabile, asemanatoare cu crampele menstruale (durerile de masele sunt muuult mai rele)
    am baut multa apa si am respirat cum m-au instruit moasele si a fost ok

cand iese bebe nu te doare, din 2 motive:
    - cand impingi, durerea contractiei este "anulata" (nu stiu de ce, insa asta am aflat la cursul de puericultura si am constatat pe viu ca asa este)
    - pentru epiziotomie se face anestezie locala cu xilina, asa ca nu te doare zona deloc
    pot sa iti spun ca pe mine m-a durut mai tare cand m-a intepat sa imi faca xilina decat atunci cand am nascut

per total, a fost muuuuuult mai bine decat ma asteptam
    si nu mi s-a parut doar mie - cat am nascut eu, au mai nascut 5 femei - niciuna nu a urlat, nu a plans (cum am tot auzit eu ca se intampla la nasteri) - ba chiar nu au scos niciun sunet !, iar cand am vorbit pe urma cu ele si cu altele care nascusera natural si erau in spital, toate mi-au confirmat ca au avut dureri suportabile

probabil ca un travaliu foarte lung este obositor si rezistenta fizica scade, insa am vazut si un astfel de caz cat am nascut (fata din patul de langa mine era de marti in spital, pentru ca nu se dilata si a nascut cu jumatate de ora inaintea mea, adica vineri) si pot sa iti spun ca datorita personalului medical se trece cu bine si peste asta ... fata de care iti ziceam a nascut fara sa scoata un singur sunet ...

iti doresc o sarcina si o nastere usoara si daca doresti si alte detalii, trimite-mi mp si iti raspund

Membru inregistrat la
    02.02.2009
    Postari in forum
    99
    Buna! multumesc pt tot ce ai scris...as vrea sa te intreb cu ce doctor ai nascut?pup

Membru inregistrat la
    02.11.2008
    Postari in forum
    6.461
    aaa ... eu am stat in rezerva - am platit 100 lei pe noapte, insa dr mi-a spus ca rezervele din aripa noua sunt mai scumpe (am inteles ca si conditiile sunt mult mai bune)

mancarea din spital nu am mancat-o ... nici nu stiu ce aveau de mancare, pentru ca am avut mancare adusa de sotul meu de acasa

la neonatologie bebeii erau bine ingrijiti, iar dr preda este suuuper ... insa nu doar ea

bani am dat asistentelor care m-au pansat (cate 10 lei) - desi erau ok si fara bani, am dat asistentelor de la neonatologie tot cate 10 lei pentru ca mai stateam mai mult la bebita fara sa ma dea afara (maria a invatat mai greu sa suga) si pentru ca una dintre ele mi-a aratat cum se face baita, cum se spala zilnic bebe (e primul meu copil si mi-a prins bine) si mi-a ajutat-o pe maria sa suga

si am platit 50 lei la plecare pentru ca o asistenta sa ii faca mariei gauri in urechi

Membru inregistrat la
    02.11.2008
    Postari in forum
    6.461
    dr iliescu - super dr !!
    nu el mi-a urmarit sarcina, insa dr mea era la o conferinta (am nascut la 38 saptamani) si el era seful garzii atunci, iar dr mea a vorbit cu el sa ma "preia"

Membru inregistrat la
    02.02.2009
    Postari in forum
    99
    la doctor cat ai dat? nastere in total cat te-a costat?merci

Membru inregistrat la
    02.02.2009
    Postari in forum
    99
    Eu voi naste cu Doamna conf.doc.Maria Bari..Acum rezervele sunt 250-350ron...si da chiar au facut conditii ff bune,am vazut rezervele si sunt foarte ok au pat cu telecomanda ,tv lcd,seamana cu cele de la medlife.

Membru inregistrat la
    02.11.2008
    Postari in forum
    6.461
    am dat 1000 lei la dr (a fost cam o medie intre ce se dadea, ca am vorbit si eu cu mamicile de pe acolo inainte) - la cezariana se da mai mult
    moaselor le-am dat cate 100 lei si mi-a parut rau ca nu le-am dat mai mult, pentru ca m-au ajutat extraordinar - poate mai mult decat dr (celelalte mamici dadeau si mai putin)
    la asistente, cu tot cu gaurile in urechi am dat in total cam 200 lei, cred
    m-au internat vineri dimineata la ora 8 si m-au externat luni pe la ora 15

Cuvinte cheie pentru acest topic

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari