Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Mamy3's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133

Maternitatile private

Dragi mamici,

As vrea sa va povestesc experienta nasterii mele si cumva sa transmit un mesaj tuturor mamicilor care aleg sa nasca intr-o clinica privata.
    Asa cum am postat intr-un topic invecinat, am nascut acum o luna un baietel.(de 3700 g si 49 cm)
    Eu sunt din Brasov si aici sunt 2 maternitati private (Eva si Regina Maria).
    Am ales sa nasc la Eva deoarece si pe cel de-al doilea copil tot la Eva l-am nascut si am fost foarte multumita. Am trei pui: prima data am nascut la maternitatea de stat, a 2-a oara la Eva si acum am ales tot la Eva.
    Avand 2 copii sanatosi si fara probleme, eu recuperare rapida dupa primele 2 cezariene, nici nu mi-am pus vreodata problema ca ar putea aparea ceva si uite asa nici nu am luat in calcul sfaturile unora care ziceau "daca apar complicatii, tot la stat ajungi"!. Plus ca dr. meu, discret, ma tot intreba "de ce vrei sa nasti acolo?" Dar nici nu l-am bagat in seama...
    Si m-am internat la data programata sa nasc.
    Am intrat in operatie, si in momentul in care mi-au scos bebelusul din burtica, a avut dificultati de adaptare la mediu (asa cum se stie ca exista riscul la cezariana), si a avut nevoie de resuscitare rapida cu masca de aer, etc...
    Tin sa va spun ca nu aveau nici oxigen pentru bebe in sala de operatii, care mi se pare o banalitate.
    Pot spune ca am avut mare mare noroc, deoarece cateva secunde de lipsa de oxigen la bebe pot fi fatale, il lasa cu sechele pe viata...
    Apoi, incercand sa ii puna o branula bebelusului, preamaritele asistente (care dupa mine erau niste pitipoance in fuste scurte si doar atat, nici nu se compara cu cele de la stat care au experienta, nu gluma) bineinteles ca nu au reusit si au invinetit copilasul peste tot. Si tot fara branula a ramas..
    Pana la urma, neonatologul care a asistat la nastere (si care din fericire era angajat si la maternitatea de stat si mai mult era sef la neonatologie, un dr. batran) a luat decizia sa il transporte dincolo. Si eu m-am transportat a 2-a zi, dupa ce m-am dezmortit.
    Spre surprinderea mea, la maternitatea de stat, a fost foarte bine ingrijit si monitorizat, sincer nici nu ma asteptam sa gasesc asa ceva in spitalele de stat, insa am fost de-a dreptul impresionata. Si am vazut cum tratau si cazurile foarte grave, si sincer, mi s-au parut foarte profesionisti. Multumesc lui D-zeu acum suntem foarte bine.
    Desi am stat doar o zi din 4 la privat, tin sa va spun ca mi s-a cerut toata taxa (daca as avea nervii i-as da in judecata pentru asta), iar la stat nu am dat un ban nimanui.
    Desi mi se spusese ca au facut investitii in aparatura si alte cele, am constatatat ca nimic nu era mai fals. Nu aveau nici macar un amarat de ecograf sa ii faca bebelusului un ecograf. Praf, praf, praf.
    Ulterior, dupa ce am fost eu transferata la maternitate, au venit multe cazuri dupa mine, transferate si de la Eva si de la Regina Maria.
    Am vrut sa trag un semnal de alarma, pentru ca sa nu mai treaca nimeni prin ce am trecut eu.
    Se spune ca vai Doamne de profesionisti sunt! Profesionist te arati cand apare o problema si faci fata cu brio, nu cand totul decurge absolut normal si nu e nevoie de nici o interventie! Ala nu e profesionalism, e noroc de la soarta!
    Modificata de Mamy3; 06.08.2013 la 16:12:07.

mamidefundite
    Guest
    Mamy3, asta depinde de la caz la caz. Am si eu, ca istoric, doua cezariene la Eva, la interval destul de scurt, la dr. Ionel Aurel si totul a decurs in mod normal, doctorul un om pe care il indragesc mult, mi-a monitorizat ambele sarcini si mi-a fost alaturi la ambele nasteri. La prima nastere am avut parte de o asistenta extraordinara, ce m-a influentat mult in alaptare si datorita ei am alaptat, pt ca m-a incurajat si m-a sfatuit. In schimb, la cea de-a doua experienta, am intalnit 2 asistente plictisite, care iti indoapa copilul cu lp si vor doar spaga. Deci da, depinde, nu e cazul sa generalizam, fiindca nu toate cazurile sunt la fel, si daca ar si sa mai nasc o data, tot Eva as alege, si tot pe dr Ionel.

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Intamplator sau nu...te legi tocmai de cele mai importante retele de medicina privata din Romania, Medlife si Regina Maria, de aceea imi cer scuze, dar nu pot sa nu simt ca miroase a contrareclama...

Imi pare rau ca ti s-a intamplat una ca asta - DACA????? - si recunosc ca sunt reticenta deoarece si eu am nascut la Medlife Life Memorial Hospital si am numai cuvinte de lauda...si idem am auzit de Eva Brasov. Bebe a avut parte de toate ingrijirile...eu de asemenea - si tin sa-ti spun ca am avut nevoie de ingrijiri suplimentare in timpul operatiei, deoarece aveam probleme de coagulare si am sangerat mai mult....De conditiile de cazare, profesionalismul medicilor si corpului de asistente, de ingrijirea propriu-zisa a mamei si copilului...nu pot decat sa vorbesc la superlativ.

Sper sa fiti bine si tu si bebelusul, totusi de aici si pana a arunca cu noroi la adresa maternitatilor private...este cale lunga, mai ales cand atatea nenorociri se intampla in mod curent in maternitatile de stat...ca sa nu mai spun de spagareala la medici si asistente....

Si apropos de plata....ai incheiat un contract in care se stipulau niste termeni...te priveste direct si personal ca nu l-ai citit...este ca la cinema...daca nu te duci, sau stai doar 10 min la film...nu-ti returneaza nimeni banii.

Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    E foarte bine daca nu ai nici o problema, insa daca apare ceva...D-zeu cu mila. Intr-adevar, la prima nastere, pe care am avut-o acum 4 ani, si la mine totul a decurs ok. Dar copilul a fost fara probleme. Si echipa de atunci a fost ok. Insa acum am avut senzatia ca m-am dus in cu totul si cu totul alt loc....
    In momentul in care m-am dus la stat si toate mamicile de acolo mi-au spus ca ele stiau ca se poate intampla sa ajunga la stat daca copilul are probleme, m-am simtit de parca as fi fost "proasta satului". Si m-am gandit cum de naiba nu mi-am pus si eu problema asta, si am refuzat din start sa ma gandesc ca s-ar putea intampla ceva..
    Nu stiu ca sa zic de dr. Ionel, nu il cunosc personal, insa nu a venit sa vada ce s-a intamplat, asa cum m-am dus, asa am plecat. Nici nu l-am vazut la fata.
    Asta da profesionalism!

Citat Postat de mamidefundite Vezi mesajul
    Mamy3, asta depinde de la caz la caz. Am si eu, ca istoric, doua cezariene la Eva, la interval destul de scurt, la dr. Ionel Aurel si totul a decurs in mod normal, doctorul un om pe care il indragesc mult, mi-a monitorizat ambele sarcini si mi-a fost alaturi la ambele nasteri. La prima nastere am avut parte de o asistenta extraordinara, ce m-a influentat mult in alaptare si datorita ei am alaptat, pt ca m-a incurajat si m-a sfatuit. In schimb, la cea de-a doua experienta, am intalnit 2 asistente plictisite, care iti indoapa copilul cu lp si vor doar spaga. Deci da, depinde, nu e cazul sa generalizam, fiindca nu toate cazurile sunt la fel, si daca ar si sa mai nasc o data, tot Eva as alege, si tot pe dr Ionel.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Dau si aici copy paste:
    E un fapt cunoscut ca multe din maternitatile private, sau ma rog, spitalele private unde ai posibilitatea sa si nasti, nu sunt nici echipate cu ce trebuie si nu au nici personalul pregatit pentru cazuri extreme, gen complicatii la nastere sau copil nascut prematur, cunosc doua cazuri in care au fost probleme, si tot la spitale de stat au ajuns mamicile si bebelusii. Spitalele private sunt pregatite pentru cazurile cand totul merge perfect, ca la carte, pentru urgente si cazuri de viata si de moarte, isi indruma pacientii la spitalele de stat.
    Si aici mai adaug ca in unul din cazuri, cand bebelusul s-a nascut prematur, a murit. Nu dau numele marii si ultralaudatei retele de spitale private la care mergea mamica atunci cand i s-au rupt membranele la 25 de saptamani, ca sa nu fie considerata de unii "contrareclama", cert e ca marele spital privat x s-a spalat pe maini de toata treaba si au trimis-o la stat cand deja era mult prea tarziu pentru a mai salva sarcina.

Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    Sper sa nu aiba nimeni parte de tratamentul de care am avut eu parte recent la Eva.
    Si ca sa raspund la intrebarea legata de contract, nu stipula nimic de genul...ci doar ca in cazul in care ai nevoie de medicamente in plus fata de ceea ce au ei, le vei plati si pe acelea, ca si cost in plus fata de cel initial. Nu scrie nimic legat de posibilitatea transferului la maternitate. Intr-adevar nu ar fi trebuit sa semnez asa ceva, insa cine se gandea ca pot aparea asemenea situatii? Ce sa zic, am fost niste fraieri ca am putut semna asa ceva. Invatare de minte.

QUOTE=Hayeti;3020317]Intamplator sau nu...te legi tocmai de cele mai importante retele de medicina privata din Romania, Medlife si Regina Maria, de aceea imi cer scuze, dar nu pot sa nu simt ca miroase a contrareclama...

Imi pare rau ca ti s-a intamplat una ca asta - DACA????? - si recunosc ca sunt reticenta deoarece si eu am nascut la Medlife Life Memorial Hospital si am numai cuvinte de lauda...si idem am auzit de Eva Brasov. Bebe a avut parte de toate ingrijirile...eu de asemenea - si tin sa-ti spun ca am avut nevoie de ingrijiri suplimentare in timpul operatiei, deoarece aveam probleme de coagulare si am sangerat mai mult....De conditiile de cazare, profesionalismul medicilor si corpului de asistente, de ingrijirea propriu-zisa a mamei si copilului...nu pot decat sa vorbesc la superlativ.

Sper sa fiti bine si tu si bebelusul, totusi de aici si pana a arunca cu noroi la adresa maternitatilor private...este cale lunga, mai ales cand atatea nenorociri se intampla in mod curent in maternitatile de stat...ca sa nu mai spun de spagareala la medici si asistente....

Si apropos de plata....ai incheiat un contract in care se stipulau niste termeni...te priveste direct si personal ca nu l-ai citit...este ca la cinema...daca nu te duci, sau stai doar 10 min la film...nu-ti returneaza nimeni banii.[/QUOTE]

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Mamy eu nu inteleg de ce se duc sa nasca la privat femeile? Poate din mandrie,orgoliu,fite nu stiu sau poate doar cred ele ca vor fi tratate mai ok...Ideea este ca si stat poti avea confort in camera privata dar esti mai in siguranta din punct de vedere al dotarii si experientei...eu una nici gratis nu as alege o clinica particulara sincer..eu sunt foarte mandra de maternitatile din romania chiar sunt dotate si merita incredere 100%.

Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    Ai mare dreptate si in sensul asta ar fi trebuit sa ma gandesc si eu, insa asa cum am spus, avand copii sanatosi, sarcina fara probleme nu m-am gandit ca putea aparea ceva.. si ma simt foarte vinovata pentru asta.
    Multumesc lui D-zeu totul s-a terminat cu bine.
    Nu inteleg de ce se dau atat de profesionisti cand pe banda sunt transferate cazuri de la ei la stat.
    Numai cat am stat eu internata, au venit de la ambele maternitati, in unele, bebe cu probleme, in altele, mama.
    Iar atitudinea celor de la stat era ceva de genul "sa va saturati, cine v-a pus sa va duceti acolo?" Si aveau dreptate.

Citat Postat de roxie Vezi mesajul
    Dau si aici copy paste:
    E un fapt cunoscut ca multe din maternitatile private, sau ma rog, spitalele private unde ai posibilitatea sa si nasti, nu sunt nici echipate cu ce trebuie si nu au nici personalul pregatit pentru cazuri extreme, gen complicatii la nastere sau copil nascut prematur, cunosc doua cazuri in care au fost probleme, si tot la spitale de stat au ajuns mamicile si bebelusii. Spitalele private sunt pregatite pentru cazurile cand totul merge perfect, ca la carte, pentru urgente si cazuri de viata si de moarte, isi indruma pacientii la spitalele de stat.
    Si aici mai adaug ca in unul din cazuri, cand bebelusul s-a nascut prematur, a murit. Nu dau numele marii si ultralaudatei retele de spitale private la care mergea mamica atunci cand i s-au rupt membranele la 25 de saptamani, ca sa nu fie considerata de unii "contrareclama", cert e ca marele spital privat x s-a spalat pe maini de toata treaba si au trimis-o la stat cand deja era mult prea tarziu pentru a mai salva sarcina.

Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    sincer eu m-am dus la privat pentru ca prima oara am fost cam dezamagita de sistemul de stat, asta acum 7 ani jumate, in sensul de igiena, plus ca nu agreez ideea de spaga. Prefer sa platesc o factura la final si asta e, nu sa stau ca banii in buzunar in continuu..si sa ma intreb cui sa mai dau...uram asta.

de asta am ales a 2-a oara sa nasc la Eva si am spus la momentul ala si pana sa am a 3-a nastere ca si 100 de copii daca as avea tot acolo as naste..
    si pe principiul asta m-am dus, nici nu ma gandeam la ceva rau.
    am fugit de maternitatea normala si tot acolo am ajuns si tin sa zic ca nu am dat un ban nimanui (oricum platisem la Eva toata suma si tin sa zic ca o stransesem destul de greu si nu imi mai permiteam alti bani..). Am ramas uimita de cum s-au purtat toti. Am stat la terapie intensiva unde vedeam toate cazurile mai delicate, ca sa zic asa...
    Si erau si multi prematuri de cateva sute de grame, si prematuri de tiganci, insa toti erau la fel tratati, nu unul mai prejos ca celalalt. Am intrebat la un moment dat o mamica care statea de mult timp cu un bebe mic prematur daca a dat ceva vreunui doctor si mi-a spus ca nici unul nu a vrut sa ii primeasca nimic..Nu stiu, o fi altfel la teraptie intensiva fata de alte sectii?...Habar nu am, nu am avut niciodata tangente cu spitalele, insa ce am vazut aici jos palaria, aparatura si profesionisti.

Citat Postat de cryssa Vezi mesajul
    Mamy eu nu inteleg de ce se duc sa nasca la privat femeile? Poate din mandrie,orgoliu,fite nu stiu sau poate doar cred ele ca vor fi tratate mai ok...Ideea este ca si stat poti avea confort in camera privata dar esti mai in siguranta din punct de vedere al dotarii si experientei...eu una nici gratis nu as alege o clinica particulara sincer..eu sunt foarte mandra de maternitatile din romania chiar sunt dotate si merita incredere 100%.

Membru inregistrat la
    02.04.2013
    Postari in forum
    133
    Si daca ma duc dar filmul se opreste din cauza unor defectiuni tehnice? (dupa 10 min de la incepere?) Ce se intampla???
    Nu ti se pare normal sa se returneze banii? Crezi ca cei din sala vor pleca resemnati acasa? Ar fi normal?

Pentru ca eu m-am si prezentat si nici nu am plecat pentru ca asa as fi cerut. Ci ei au cerut transferul, vazand ca situatia ii depaseste.
    ........
    Si apropos de plata....ai incheiat un contract in care se stipulau niste termeni...te priveste direct si personal ca nu l-ai citit...este ca la cinema...daca nu te duci, sau stai doar 10 min la film...nu-ti returneaza nimeni banii.[/QUOTE]

Floricica Debutanta Hayeti's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.06.2011
    Postari in forum
    1.068
    Eu tot inclin sa cred ca ce ti s-a intamplat nu are de-a face cu sistemul medical privat, ci cu cei care practica profesia de medic si cu romanii in general. Care nu mai sunt pregatiti, nu isi mai dau interes in exercitarea meseriei pe care si-o aleg de buna voie si in cunostinta de cauza a proastei retribuiri, dar de cele mai multe ori din motive gresite - nu neaparat ca au vocatie, dar la gandul ca mai pica o spaga, o atentie....

Nereguli se intampla peste tot...este ca la amniocenteza...toata lumea te sfatuieste sa o faci pt. ca iminenta de avort e doar la 1% din cazuri...dar nu te incalzeste cu nimic daca te nimeresti printre "fericitii" de 1 %....

Eu am ales sa nasc la privat pt. ca nu am vrut sa fiu umilita cu eternul "ti-a placut sa stai cu picioarele desfacute, acum ce te vaiti", nu am vrut sa fie nevoie de bag cate 5 - 10 RON de fiecare data cand vroiam sa mi se faca toaleta sau sa mi se dea un calmant, nu am vrut sa am un medic care sa-mi spuna ca nu poate sa imi fie alaturi la nastere pt. ca ii stric vacanta de Craciun - cum mi-a spus o renumita doamna dr. de la Filantropia, n-am vrut nici sa mi se mai spuna ca sunt inconstienta ca am refuzat sa fac amniocenteza, pt. ca aceeasi doamna dr. refuza sa mai aduca pe lume monstrii, care nu au viata lor si iti strica si tie viata...
    Am ales sa fiu tratata decent, sa mi se acorde ingrijirile la care aveam dreptul, la modul profesionalist, sa mi se vorbeasca frumos si sa fiu sfatuita cu zambetul pe buze, sa mi se explice tot ce trebuie sa fac si sa nu rada nimeni de mine ca nu sunt o mama buna ca nu m-am nascut invatata. Plus ca am stat in cele mai decente conditii, nu mi-a fost nici o clipa teama ca plec cu "ceva" din spital, nu am avut nevoie de absolut nimic nici eu nici bebe.
    Copilul s-a nascut la 38 de saptamani pt. ca medicul a hotarat ca intra in suferinta, avea circulara de cordon, uterul meu il tinea strans ca intr-o manusa, pt. ca de la 24 de saptamani aveam contractii continuue, lichid aproape lipsa, placenta praevia, probleme de coagulare - timp de sangerare peste 12 min, probleme de coloana - si totusi am facut rahie, fara pb. si nu in ultimul rand varsta mea - 35 de ani. Am avut hemoragie la nastere, operatia s-a prelungit cu 1 ora si pt. ca anestezia incepuse sa se duca si sa simt durere, m-au adormit...dar bebe a fost asistat din secunda 2 - desi dr. mi-a spus ca a inceput sa tipe inainte sa apuce sa-l scoata - a fost totusi imediat aspirat, masat, pus la oxigen pret de cateva minute...dar nu au fost nici un fel de pb.

Inainte de nastere am participat la un consult cu anestezistul si cu medicul neonatolog, carora le-am spus toate probleme mele de sanatate si toate cele legate de sarcina exclusiv, mi s-au studiat dosarele in care aveam analize si ecografii, ambii medici stiau la ce trebuie sa se astepte exact. Am pus intrebari si am spus tot ce-mi trecea prin cap si ma ingrijora.

Si uite ca am mai incercat sa gasesc pareri contra...si tocmai am dat de un comunicat de presa cum ca la Eva s-au nascut 2 gemeni prematuri si au fost asistati cu tot ce trebuie....Sau mai este unul cu o mama suferind de o boala neuromotorie, pe care spitalele de stat au refuzat-o si care a nascut tot la Medlife....in cele mai bune conditii...

Deci, pana la urma, totul este la mana sansei...nu este o regula ca spitalele private sunt proaste, cum nu este o regula ca la spitalele de stat totul e lapte si miere...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari