Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior je_ramy's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424

Maternitati in Constanta

In Constanta, daca vrei sa nu nasti in conditiile mizere din spitalul judetean apelezi la maternitati private, avem 2 optiuni:
    ISIS si EUROMATERNA, prima avand aceleasi servicii la preturi mai mici si in plus nu face diferentierea de tarifare in functie de ce fel de nastere alegi, deci medicul nu este tentat sa te indrume catre cezariana.

Se poate opta de asemenea pentru nasterea in spitalele din Mangalia sau Medgidia.
    Din cate stiu la Mangalia sectia de neonatologi nu este chiar atat de dotata, deci daca stiti ca aveti probleme tot la Cta ajungeti, in rest curat, atentie din partea cadrelor medicale, deci ar fi ok.
    Mai greu pentru aceste 2 optiuni din urma este ca ar trebui sa mergi la medic pt supravegherea sarcinii tot acolo, ceea ce pt unii poate insemna un dezavantaj.

Floricica Nou Venita Suzana28's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.09.2011
    Postari in forum
    7

Experienta minunata la Euromaterna

Draga mea, ma bucur ca ai deschis un topic despre maternitatile din judetul Constanta, probabil va fi de ajutor pentru viitoare mamici care nu s-au decis inca unde vor aduce pe lume bebelusul lor. Sunt fericita mamica a unei fetite de 3 luni, care a venit pe lume la spitalul Euromaterna cu un doctor minunat caruia nu am ce sa ii reprosez si care la modul cel mai serios nu a incercat nici o secunda sa ma influenteze asupra modalitatii de nastere. Cred ca dedicarea si pasiunea pentru aceasta meserie sunt mai importante decat partea financiara. Acest om care mi-a monitorizat sarcina m-a asigurat ca totul este in regula atat cu mine cat si cu bebica si am decis EU sa nasc prin cezariana. Totul a fost ireprosabil...asistentele sunt foarte dragute, atat cele de la ginecologie cat si cele de la neonatologie. Imi voi aduce aminte intotdeauna cu placere si voi recomanda cu caldura Euromaterna tuturor femeilor.
    Cu drag si va stau la dispozitie cu toate detaliile daca veti fi interesate! Pupici
    Modificata de Suzana28; 21.10.2011 la 14:28:01.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ai uitat sa mentionezi cum se numeste medicul tau.

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    multumim suzana pentru ca ai impartasit cu noi, ar fi util intr-adevar sa spunem parerile si despre medicii la care suntem sau am fost, nu facem reclama, doar impartasim experientele noastre. Eu despre 2 medici de la Euromaterna nu am o parere foarte buna, unu din experienta personala si al doilea din experienta cumnatei mele...
    Eu merg la doamna doctor Mariana Saptefrati cu care voi naste la Isis. Este o persoana deosebita, este in primul rand om, apoi medic, pe mine ma cunoaste foarte bine si stie toate problemele care le am si tratamentul care l-am urmat. Am ajuns la dansa "din greseala" ca sa zic asa, fara recomandare, fara sa stiu ce ma asteapta....si datorita dansei port in pantece o minunatie de bebelus. sunt mai mult decat multumita si fericita ca dansa ne este alaturi pe parcursul acestei frumoase perioade, la orice ora si in orice problema am avea.

Membru inregistrat la
    09.09.2011
    Postari in forum
    7
    Da asa este, am vorbit doar despre calitatile dumnealui dar nu i-am mentionat si numele. Este vorba despre dr. Stanca Razvan. In orice caz important pentru viitoarele mamici este sa-si aleaga in primul rand medicul si in fuctie de acesta, maternitatea. Credeti-ma ca se poate sa ramai cu un gust placut si cu o amintire minutata. Cu drag va stau la dispozitie daca mai aveti intrebari.

Membru inregistrat la
    09.09.2011
    Postari in forum
    7
    je_ramy ai dreptate. Nu facem reclama nimanui, nu am nici un interes. Dar stii si tu foarte bine cat de confortabil este sa te simti in siguranta si sa stii ca poti apela la orice ora la medicul tau. Sa-ti traiasca bebelu

Floricica Nou Venita N.Riana's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.07.2011
    Postari in forum
    22
    Buna fetelor!Si mie de asemenea imi pare bine ca ati deschis un asemenea topic.Eu am nascut la maternitatea Isis si am avut un medic de nota 20+.Numele dl-lui doctor esteDr.Ciornei Bogdan caruia ii multumesc din suflet ca m-a ajutat si a fost alaturi de mine pana in momentul in care am nascut.Il recomand cu mana pe inima,datorita dansului am acum o fetita sanatoasa care are 5 luni.Sanatate.

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Sa va traiasca ingerasii fetelor, sa fie sanatosi si sa va bucurati de ei!
    Suzana ma refeream la dr Raica si la Lutescu....care medici deja cu renume nu isi mai dau silinta asupra pacientelor si se uita numai la bani. Eu nu ramaneam gravida si stiam si de ce, am fost la Raica si mi-a vb in scarba zicandu-mi "Intai te chinui 2 ani sa faci copii si dupa aia iti dau tratament" eu stiind ca nu raman fara ajutor, dansul foarte deranjat ca m-am dus informata la cabinet...la 6 luni dupa vizita la dansul vreau sa zic ca ma tavaleam pe jos de durere, bineinteles ca nu ramaneam gravida si aveam deja amenoree de 2 luni. Dna Lutescu a supravegheat sarcina cumnatei mele, nu a avut probleme, dar s-a gandit dna dr ca parca bebe are picioarele prea scurte si a trimis-o la amniocenteza, zacandu-i ca o va costa 600 lei, de fapt in ziua programata a trebuit sa plateasca 1200 lei. Concluzia o trage fiecare, eu doar am expus 2 situatii. Poate exista persoane care ma contrazic, eu zic experiente cunoscute de mine personal.
    Cei tinerei, mai necunoscuti ca sa zic asa, chiar isi dau interesul pentru pacienta si bebelus

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Eu sunt curioasa daca sunt fete care au nascut in spitalele de stat, in care spital, care sunt conditiile pt mama si bebelus, cat au dat la doctor, anestezist, asistente, cam cat ajunge o nastere in spital per total? Eu cunosc persoane care au ajuns sa cheltuiasca mai mult decat costurile de la privat...

Floricica Nou Venita AleXandraP's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.08.2010
    Postari in forum
    133
    je_ramy,

Fiecare este indreptatit la o opinie, insa nu cred ca trebuie sa judecam medicii dupa cazuri singulare. Cu Dr. Raica nu am avut experiente personale, insa am o colega care a nascut de curand natural cu el la Euromaterna si a fost nu multumita, ci foarte multumita de el (asta dupa ce a renuntat la un medic din aceleasi considerente pe care le numesti si tu, medic ce profeseaza la Isis)

In ceea ce o priveste pe doamna dr. Lutescu, sunt indreptatita sa vorbesc despre ea intrucat sunt pacienta dansei de cativa ani. Este un om deosebit si un medic in adevaratul sens al cuvantului. De cate ori ma duc la dansa la cabinet gaseste de fiecare data rabdarea necesara de a raspunde fiecarei intrebari ale mele, indiferent cat de absurda este. Nu a existat nici o situatie in care sa imi recomande analize sau orice alte proceduri costisitoare doar de dragul de a mi le recomanda. Ori de cate ori am avut probleme si indiferent de ora la care am sunat-o, mi-a raspuns la telefon si a facut-o cu tot sufletul.

In plus, am o prietena foarte buna care nu reusea sa ramana insarcinata si a reusit sa aduca pe lume un copil cu ajutorul doamnei doctor Lutescu. Cunosc cazul unei alte prietene care ii va ramane vesnic indatorata doamnei doctor Lutescu intrucat, prin fertilizare in vitro, a ajutat-o pe ea si pe sotul ei sa conceapa un copil.

Mi se pare extraordinar faptul ca acest medic se implica in cazurile ce au sanse foarte mici de a concepe copii, ca si-a dedicat timpul dansei pentru a face o sectie de Fertilizare in Vitro si la noi in Constanta (nu se afla niciuna foarte aproape de noi) si ca zi de zi implineste visurile parintilor cu probleme de infertilitate....

Asa ca nu cred ca trebuie sa ne grabim in a cataloga un om dupa un singur exemplu... Si da, mi se pare extraordinar de nedrept sa nesocotim munca de o viata a unor oameni doar pentru a putea scoate in evidenta un alt medic. Exact cum eu nici nu am mentionat numele doctorului de la Isis doar pentru a-l ponegri, la fel nu ar trebui sa se grabeasca nimeni sa o faca.

Alegerea de a naste cu un anumit medic iti apartine in totalitate, asta nu inseamna insa ca ceilalti medici nu merita nici macar consideratia ta!
    Modificata de AleXandraP; 12.09.2011 la 09:38:48.

Membru inregistrat la
    08.09.2011
    Postari in forum
    3.424
    Da, Alexandra, sunt de acord, eu nu am facut-o ca sa denigrez pe nimeni, sunt experiente personale, daca cineva nu e multumit de medicul de care eu sunt foarte multumita, poate sa spuna intamplarea lui. Nu exista om perfect, iar doctorii sunt oameni, si ei gresesc sau poate ce stiu eu, au toane si cu unii se poarta minunat, pe cand cu altii poate nu o fac. Fiecare judeca cum crede si alege cu ce medic se simte confortabil, chiar ma bucur ca ai dat exemple pozitive despre dansii.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari