Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime cristina1979's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2007
    Postari in forum
    5.182

Maternitatea Polizu

Buna seara!Este cineva care a nascut de curand la Polizu sau urmeaza sa nasca acolo?Si daca ai auzit de dr.Ionascu

Floricica Nou Venita mariam_82's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2007
    Postari in forum
    114
    Buna Cristina,

Eu am nascut la Polizu in 11 august si mai mult, am avut ghinionul de a naste cu dr. Ionascu, care era de garda!
    De spital nu am nimic de zis de rau, a fost totul in regula, desi am nimerit in week-end, totusi a fost totul ok. Personalul ok, curatenie, am stat intr-o rezerva cu 2 paturi.

Am fost pacienta altui dr, care s-a nimerit a fi in concediu si nu a fost in Bucuresti cand m-au apucat durerile. Am intrat in travaliu si am ajuns la spital si era de garda dr. Ionascu, care nici macar nu a fost capabil sa puna un diagnostic bun. Am ajuns la spital la ora 10 noaptea cu dureri si contractii la 5 minute si el mi-a zis ca am col lung inchis si ca nu nasc nici zilele urmatoare...dar totusi ma interneaza,caci intrasem in 40 de saptamani. La ora 1 mi s-a rupt apa, contractiile erau mai mari, m-a consultat din nou si nu era sigur daca s-a rupt apa... a zis ca trebuie sa imi faca amnioscopie, iar aparatul pt amnioscopie ar fi fost valabil abia dimineata pe la 7...in timpul noptii, in timpul travaliului, am stat in salon, asteptand aparatul pt amnioscopie, fara sa se apropie cineva de mine, era noapte, era vineri spre sambata, ii cred si eu ca erau obositi. Au plecat cu totii la culcare...
    dimineata la ora 7, simteam ca iese copilul. Am tipat cat m-au tinut puterile:"nasc! iese copilul!" au venit asistentele, au vazut ca dilatatia e maxima si l-au chemat de urgenta pe dr. Ionascu, care isi incheia garda...si ma puneau sa tin, sa il astept pe dr. Ionascu sa vina...am tinut copilul, si datorita acestui fapt, fetita mea a stat 2 ore la tubul de oxigen...
    Mi-a facut epiziotomie dl dr Ionascu si mi-a cusut si colul cu ata groasa de 10! am avut 20 de fire, toate ata groasa de 10!

Nu stiu cum se comporta cu pacientele lui, dar cu mine nu pot sa spun ca s-a purtat omeneste...

Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a intamplat nimic grav, si ca nu am avut complicatii, caci nu stiu ce as fi facut...

Iti doresc o nastere usoara! Sa ai grija de tine si de fetita!

Sanatate multa si pupici!

Floricica Nou Venita victoriosul's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    37
    Mariam, cumva doctorul tau era Lemnete?

Membru inregistrat la
    05.01.2007
    Postari in forum
    114
    da, doctorul meu era Lemnete.

De ce ma intrebi? e si doctorul tau?

E un doctor bun, nu am nimic de reprosat. Am avut ghinionul asta, sa fie in concediu...

Sanatate multa si pupici tie si bebelui.

Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    37
    E un doctor bun pana la proba contrarie si se pare ca proba exista. Eu am avut noroc, n-am avut probleme, am nascut la 38 sapt cu nasterea provocata de el (insa atat m-a facut in toate felurile incat credeam ca o sa musc din el). Cat a fost in concediu a promis ca vine la cerere, la pacientele lui care trebuiau sa nasca in august si nu prea a fost asa. Persoana careia i-a facut o figura foarte urata a trebuit sa stea cu copilul in spital aproape 10 zile din cauza ca n-a venit la timp la spital si cand a venit s-a vazut depasit de situatie si a trebuit sa ceara ajutor altor doctori! S-a purtat ca un mitocan si sunt hotarata sa spun asta tuturor!

Membru inregistrat la
    05.01.2007
    Postari in forum
    114
    Da, imi pare rau ca s-a intamplat asa...

Nu stiu cum ar fi fost daca m-ar fi asistat la nastere Lemnete, dar poate ca nu as fi avut 30 de fire de ata, opate nu as fi avut si colul cusut cu ata groasa de 10, poate nu as fi facut polip pe col din cauza firelor... Am avut o operatie, acum la 3 luni de la nastere, mi-a taiat si cauterizat polipul de pe col...

NU stiu ce sa zic, am zis ca e dr bun pt ca in timpul sarcinii s-a purtat mereu frumos si ca un profesionist, ca nu a venit la nastere, a fost foarte rau, caci am nimerit pe mana unor dr indiferenti, care nu ar trebui sa profeze...

Dar de ce ti-a provocat nasterea? Ai avut probleme?

Important e ca avem copii sanatosi si ca am trecut cu bine peste tot.

Sa ai grija de tine si de bebelus!]

sanatate multa si pupici!

Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    37
    Am avut placenta imbatranita, se pare si riscam sa nu se mai hraneasca bebe bine si oricum aveam deja dilatatie 2 cand m-am dus la spital, deci cred c-as fi nascut oricum mai devreme.
    Daca un dr nu vine la nastere, degeaba a fost bun si dragutz cu tine in timpul sarcinii. Te lasa balta in momentul cand ai cea mai mare nevoie de el. Ti-am zis eu am avut noroc. M-a cusut frumos, inauntru cu ata care se resoarbe. e drept ca nici acum nu mi s-au resorbit complet, dar nu ma deranjeaza. In afara, s-a vindecat ca si cum n-ar fi fost nicio taietura.
    Ai dreptate, asta e cel mai important.
    Din pacate, sunt multi medici inconstienti care pot face mai mult rau decat bine. Eu sunt hotarata, ca daca mai fac un copil sa merg la privat. Dai un ban, dar stii ca face, vorba aceea...

Floricica Nou Venita cretulina28's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    130
    Ionascu Bradut??
    A fost doctorul meu in primele 3 luni de sarcina pana l-am schimbat din cauza ca m-a diagnosticat gresit cu fibroame uterine foarte mari.
    Mi-a zis sa ma pregatesc ca la nastere o sa-mi scoata si uterul ptr ca fibroamele se vor mari si nu va avea de ales.. M-a speriat ingrozitor si asta m-a facut sa cer si alte pareri. Cand am fost la alti medici, am aflat cu stupoare ca nu am niciun fibrom uterin, cu atat mai mult de 6 cm.. Apoi am mai avut o infectie urinara si mi-a dat un antibiotic gresit, Nolicin, care e destul de nociv in sarcina si trebuie evitat. Noroc ca aveam mai mult de 3 luni de sarcina si bebelusa mea nu a fost afectata. Inca nu am nascut, voi naste cu alt medic saptamana viitoare insa am incercat sa evit Polizu si pe acest medic care desi aparent foarte amabil si dragut, s-a jucat cu nervii mei!!!

Floricica Nou Venita cretulina28's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2007
    Postari in forum
    130
    Nu ma mir ca te-a diagnosticat gresit!!
    Mie mi-a inventat fibroame de la o saptamana la alta..
    Fusesem internata in spital din cauza ca aveam dureri mari in zona pelviana si unde mi-a facut cateva perfuzii.. La iesire mi-a facut o ecografie si parea totul in regula! O saptamana mai tarziu am fsot la cabinet cu aceleasi dureri si sa-mi zica ca am 2 fibroame fiecare de cate 3cm. Am innebunit si in acelasi timp imi era greu de crezut ca intr-o saptamana imi crescusera 2 fibroame. De ce nu le vazuse pana atunci sau astea cresc asa, ca ciupercile dupa ploaie..?! Daca nu ar fi fost atat de radical, nu as fi simtit nevoia sa mai consult si alte opinii care de altfel m-au facut sa-mi schimb medicul si nu-mi pare deloc rau..

Initial am crezut ca a gresit cu mine, ca a fost o intamplare nefericita mai ales ca o prietena a mea nascuse cu ea si fusese f multumita insa vad ca nu sunt un caz singular!!

Floricica Debutanta iazmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    1.129
    am inemerit si eu pe mana domnului dr.Ionascu acum 7 ani, dar mi-a scos doar firele dupa nastere ptr ca dr. meu cu care am nascut DR.Conci daca a auzit cineva de el face nu mai garzile la spitalul polizu si nu am mai avut rabdare sa merg la cabinet particular al dansului deoarece nu mai suportam durerile din cauza firelor.dar la mine era ceva mai simplu trecusem de ce era mai greu ar fi fost chiar culmea sa ma chinuie si la fire. eu am zis ca majoritatea doctorilor sunt buni dar nu isi dau interesu mai ales cand mai e vb si de bani nu mai spun.Numai dumnezeu are grija de noi cand ajungem pe mana lor.

Membru inregistrat la
    05.01.2007
    Postari in forum
    114
    Da, Ionascu Bradut Adrian!

Imi pare foarte rau ca am nimerit pe mana lui si as vrea sa fac plangere la Colegiul Medicilor! caci asa doctori nu au ce cauta sa profeseze, mai ales la lucruri atat de importante cum e supravegherea unei sarcini, nastere, operatii etc!

Sa nu ajunga nimeni pe mana lui!

Sanatate multa si numai bine!

Pupici!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari