Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita Liliana.Tudose's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23

Maternitatea Isis Constanta

Am urmarit titlul subiectelor si nu am vazut un topic anume pentru maternitatea Isis.
    Sunt sigura ca sunt multe mamici care au intrebari de adresat despre serviciile din aceasta maternitate.
    Va vom raspunde promp intrebarilor.

De asemenea sunt mamici care au nascut in aceasta maternitate si isi pot impartasi impresiile si altor mamici.

Va invit la discutii!

De asemenea, poti citi alte povesti despre nasterea din maternitatea Isis, experientele altor mamici, in Jurnalul Isis.
    Iar daca nu te-ai hotarat daca iti doresti o nastere naturala sau o nastere cu anestezie epidurala sau operatie cezariana, in Jurnal te poti regasi in povestile altor mamici.

Va asteptam cu drag!

Floricica Novice cryss4's Avatar
    Membru inregistrat la
    31.03.2011
    Postari in forum
    574
    Pe langa atatea povesti cu happy end eu cunosc persoane care nu au avut din pacate happy end fiind la un medic de la Isis si mergand de ft multe ori cu probleme in sarcina..

Floricica Avansata hande's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    La prima vedere Maternitatea Isis chiar pare un loc placut in care sa dai nastere .Din pacate pretul nu este accesibil tuturor,pt ca fiecare din noi meritam sa avem conditii decente cand nastem,nu doar cei cu portofelul plin.Nu mi_a placut modul cum sunt incurajati doritorii acestor servicii de calitate sa investeasca(la propriu) bani pe care poate nu_i au,la fel cum ar face_o cu un oarecare bun mobil sau imobil....In plus toate povestile alea despre nastere si multe dintre comentarii au fost prelucrate,iar asta se vede de la o posta daca ai ceva cunostinte in domeniu.
    In final eu as naste la Isis daca conditiile ar fi intr_adevar cele citite pe site,am scris si ce mi_a placut si ce nu,fara suparare!

Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    Buna!
    Am ramas putin pe ganduri, in momentul in care ai spus ca informatiile sunt prelucrate...
    Acest Jurnal nu a fost facut cu scop comercial, inainte de a scrie aici, am scris despre experientele altor mamici care au nascut si pot spune ca nu lucram in aceasta maternitate si eram captivata de sentimentele lor.
    Apoi, am incercat sa descopar omul, este pasiunea mea, daca stilul iti pare "prelucrat" as vrea sa citesti si alte articole pe care le-am scris inainte de a crea Jurnalul Isis si vei vedea ca nu sunt un profesionist in aceasta arta.(dar imi doresc sa devin!)

Despre faptul ca multe persoane fac economii, din fericire sau din pacate, aceasta este realitatea. Eu nu fac decat sa prezint situatia ca atare si am fost impresionata sa vad cate familii considera nasterea o investitie de familie. Si daca citesti cu atentie, fiecare articol are presarate informatii medicale si psihologice pentru a crea o experienta buna a nasterii.

Iti apreciez parerea, dar drumul meu in profesie si in aceasta maternitate a fost putin diferit: sunt mamica, apoi am lucrat cu gravidele si am cautat un loc unde pot naste cum isi doresc ele, ele mi-au adus referinte despre loc, am scris, am scris multe articole despre nastere si alaptare, apoi am avut sansa sa lucrez aici si mi-am pastrat incantarea si am continuat sa scriu, dar aratand o alta realitate.

Despre pareri pozitive si negative, imi pare normal sa fie asa. Nu veti gasi o persoana care sa multumeasca pe toata lumea. Intotdeauna vor fi persoane care nu sunt compatibile.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de Liliana.Tudose Vezi mesajul
    Buna!
    Am ramas putin pe ganduri, in momentul in care ai spus ca informatiile sunt prelucrate...
    Acest Jurnal nu a fost facut cu scop comercial, inainte de a scrie aici, am scris despre experientele altor mamici care au nascut si pot spune ca nu lucram in aceasta maternitate si eram captivata de sentimentele lor.
    Apoi, am incercat sa descopar omul, este pasiunea mea, daca stilul iti pare "prelucrat" as vrea sa citesti si alte articole pe care le-am scris inainte de a crea Jurnalul Isis si vei vedea ca nu sunt un profesionist in aceasta arta.(dar imi doresc sa devin!)

Despre faptul ca multe persoane fac economii, din fericire sau din pacate, aceasta este realitatea. Eu nu fac decat sa prezint situatia ca atare si am fost impresionata sa vad cate familii considera nasterea o investitie de familie. Si daca citesti cu atentie, fiecare articol are presarate informatii medicale si psihologice pentru a crea o experienta buna a nasterii.

Iti apreciez parerea, dar drumul meu in profesie si in aceasta maternitate a fost putin diferit: sunt mamica, apoi am lucrat cu gravidele si am cautat un loc unde pot naste cum isi doresc ele, ele mi-au adus referinte despre loc, am scris, am scris multe articole despre nastere si alaptare, apoi am avut sansa sa lucrez aici si mi-am pastrat incantarea si am continuat sa scriu, dar aratand o alta realitate.

Despre pareri pozitive si negative, imi pare normal sa fie asa. Nu veti gasi o persoana care sa multumeasca pe toata lumea. Intotdeauna vor fi persoane care nu sunt compatibile.
    Imi cer scuze daca s-a inteles gresit.Nu am afirmat ca informatiile(eu am folosit alti doi termeni(povesti si comentarii)) ar fi fost prelucrate in scop comercial.Doar ca am citit cap-coada "Jurnalul" si toate povestile au acelasi stil,acelasi nivel al exprimarii,termeni comuni,iti induc aceeasi stare,etc.E greu de crezut ca in clinica Isis nasc doar persoane care se exprima identic.De asta am spus ca au fost prelucrate,pt. ca nu au fost redate mot-a-mot si nu se vad stiluri diferite de abordare a subiectului:nasterea la Isis!
    Mai scriu o data ca sa nu fiu inteleasa gresit(este doar parerea proprie):nu contest sub nici o forma calitatea serviciilor acestei maternitati,eu ma refeream strict la Jurnal.Povestile alea nu transmit emotii diferite,trairile unice fiecarui individ in parte,ci doar transmit informatia ca la Isis e paradisul nasterilor,in acelasi stil caracteristic,ceva in genul revistelor "Povestea mea" sau "Povestiri adevarate".

Adrianaa
    Guest
    Cu singuranta fiecare femeie care a trecutprin experienta nasterii poate povestii cu usurinta chiar si cele mai banale detalii. Ne amintim cu ce era imbracatmedicul, ce privire avea asistenta, ce zgomote se auzeau in sala de nastere sauce simteam noi in acele momente…ce speram, ce promiteam copilului nostru, cevise sau planuri faceam..
    Am observat ca se poarta sa vorbim despreexperinta altora….cu subiectivism. Eu am nascut in urma cu 2 ani si 3 luni sinu am uitat absolut nimic..povestesc cu entuziasm atunci cand sunt intrebata,insa NU Mi-AR PLACEA SA GASESC PE UN FORUM DETALII DESPRE EXPERIENTA MEA!!!REPET EXPERIENTA MEA!!! Eu sunt cea maiin masura sa fac asta…sau in cazul in care nu am talent, sau nu ma pricep lascris mi-ar placea sa fiu intrebata inainte, sa-mi dau acordu ca cineva sascrie despre un moment atat de intim. Frumoasa initiativa, insa ar trebui sa incurajati mamicile sa scrie, iaratunci cu sigurata femeile care citesc pe forum vor afla niste povesti emotionante.
    Cat despre hipnoza asistata in cazulnasterii acvatice…. Personal i-l voiinforma pe domnul profesor Dafinoiu, care este Presedintele Asociatiei deHipnoza Clinica din Bucuresti, deoarece urmez cursurile de Hipnoza clinica cudumnealui si momentat spun ca este doar o strategie agresiva demarketing…restul manipulare!

Membru inregistrat la
    07.09.2011
    Postari in forum
    23
    Nu imi place sa intru in polemici si sincer, nu imi place sa fac afirmatii fara sa am suficiente informatii.
    Dat fiind ca, am simtit in randurile de mai sus, acest lucru, imi permit sa dau un raspuns scurt:
    1. Fiecare mama este consultata si exista acordul pentru publicarea povestii acestea.
    2. Este adeavarat, este acelasi stil de scris, fiindca unele mamici considera ca nu au un talent deosebit la scris si prefera sa vorbeasca, iar gandurile lor sunt transpuse de o alta persoana.
    3. Stilul "povestea mea", este presarat de informatii teoretice care au fost de ajutor femeilor care au nascut in maternitatea noastra, dar si din alte maternitati.
    4. Este adevarat, se adreseaza unei anumite categorii de femei.

Despre nasterea sub hipnoza, admir interesul dvs, insa consider ca faceti afirmatii gratuite, fara a avea suficiente informatii.

Mi-a facut placere sa discutam, parerea voastra a contat! :)
    Va multumesc! :)

p.s. Pentru o institutie medicala privata este important sa aflam care sunt necesitatile pacientilor prin orice mijloc de comunicare.

Membru inregistrat la
    22.03.2010
    Postari in forum
    1.594
    Citat Postat de Liliana.Tudose Vezi mesajul
    Nu imi place sa intru in polemici si sincer, nu imi place sa fac afirmatii fara sa am suficiente informatii.
    Dat fiind ca, am simtit in randurile de mai sus, acest lucru, imi permit sa dau un raspuns scurt:
    1. Fiecare mama este consultata si exista acordul pentru publicarea povestii acestea.
    2. Este adeavarat, este acelasi stil de scris, fiindca unele mamici considera ca nu au un talent deosebit la scris si prefera sa vorbeasca, iar gandurile lor sunt transpuse de o alta persoana.
    3. Stilul "povestea mea", este presarat de informatii teoretice care au fost de ajutor femeilor care au nascut in maternitatea noastra, dar si din alte maternitati.
    4. Este adevarat, se adreseaza unei anumite categorii de femei.

Despre nasterea sub hipnoza, admir interesul dvs, insa consider ca faceti afirmatii gratuite, fara a avea suficiente informatii.

Mi-a facut placere sa discutam, parerea voastra a contat! :)
    Va multumesc! :)

p.s. Pentru o institutie medicala privata este important sa aflam care sunt necesitatile pacientilor prin orice mijloc de comunicare.
    Multumim pentru informatii,cu siguranta atitudinea dvs va incuraja multa lume de pe forum sa aleaga maternitatea Isis :)

Floricica Nou Venita ramona32's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    3
    Buna sunt Ramona, iar daca veri rasfoi un pic jurnalul maternitatii isis veti gasi si povestea noastra acolo."povestea nasterii lui Denis, sub apa". Povestea este scrisa de mine, nu de altcineva.Insa acest topic nu a fost deschis cu scopul de a strani discutii legate de cine scrie povestile, desi ele sunt reale. Sunt scrise dupa lungi discutii purtate cu pacientele , dupa mult timp petrecut in salon alaturi de ea si bebelus sau tatic. Multe din acele povesti le veti gasi si pe forumul maternitatii, ele sunt preluate de acolo si puse in jurnal INTOTDEAUNA cu acceptul pacientei.Toate fotografiile , filmarile sunt postate cu acordul pacientelor.
    Eu am nascut la Isis, sub apa , am prietene rude care au nascut acolo, asa ca va stau cu drag la dispozitie daca aveti intrebari despre clinica, despre nasterea in apa.

Floricica Nou Venita popa nicoleta's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.03.2006
    Postari in forum
    1

mai multe informatii legate de nasterea in apa

Citat Postat de ramona32 Vezi mesajul
    Buna sunt Ramona, iar daca veri rasfoi un pic jurnalul maternitatii isis veti gasi si povestea noastra acolo."povestea nasterii lui Denis, sub apa". Povestea este scrisa de mine, nu de altcineva.Insa acest topic nu a fost deschis cu scopul de a strani discutii legate de cine scrie povestile, desi ele sunt reale. Sunt scrise dupa lungi discutii purtate cu pacientele , dupa mult timp petrecut in salon alaturi de ea si bebelus sau tatic. Multe din acele povesti le veti gasi si pe forumul maternitatii, ele sunt preluate de acolo si puse in jurnal INTOTDEAUNA cu acceptul pacientei.Toate fotografiile , filmarile sunt postate cu acordul pacientelor.
    Eu am nascut la Isis, sub apa , am prietene rude care au nascut acolo, asa ca va stau cu drag la dispozitie daca aveti intrebari despre clinica, despre nasterea in apa.
    Buna Ramona,

Sunt interesata sa aflu mai multe informatii despre nasterea in apa si maternitatea Isis.

Floricica Nou Venita ramona32's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.01.2012
    Postari in forum
    3
    Citat Postat de popa nicoleta Vezi mesajul
    Buna Ramona,

Sunt interesata sa aflu mai multe informatii despre nasterea in apa si maternitatea Isis.
    Buna Nicoleta.
    Imi pare rau ca raspund atat de tarziu.Nu stiu cu ce anume sa incep, ce anume te-ar interesa?

Daca iti doresti o nastere in apa ai putea mai intai sa discuti despre asta cu medicul tau.
    In general se intra in apa cam pe la dilatatie 7.
    eu am avut si epidurala, acum daca ar fi sa mai repet experienta probabil ca nu as mai apela la anestezie. apa ajuta sufuicient in sensul ca te mai linisteste, te relaxeaza.
    In cazul meu nasterea a decurs rapid nu am avut nevoie de epiziotomie, bebelusul a stat pe pieptul meu imediat dupa nastere iar eu m-am refacut rapid. de asemeni, pentru mine a fost foarte important ca in cada imi puteam alege singura pozitia in care doresc sa stau. Pe masa de nastere nu ai prea multe optiuni , in apa pluteam si asta imi dadea o senzatie de relaxare.

indiferent de modul in care graviduta doreste sa nasca natural, in apa , cezariana preturile sunt aceleasi. Sunt 2 pachete de nastere :
    800 E sau 1000 E

pachetul de 1000 E cuprinde urmatoarele facilitati:
    7 zile de spitalizare(daca medicul recomanda ) fara sa achiti nimic in plus
    epidurala daca pacienta doreste
    insotitor pe toata durata internarii (sot, mama, soacra, sora etc). Vi se da camera cu 2 paturi
    +toate cele necesare pentru mama si bebic(medicatie, consumabile)
    800 E - 3 zile spitalizare
    daca doresti insotitor achiti separat
    epidurala nu este inclusa in pachet (costa 150 E)
    + toate cele necesare pentru mama si bebic(medicatie, consumabile)

daca vrei sa mai intrebi ceva iti stau la dispozitie. Eu recomand nasterea in apa. Nu face minuni, nu ia durerea cu mana dar e muuuult mai bine pentru mamica si bebe.

taticul poate asista la nastere, poate filma, poate face fotografii daca doreste
    acum poti achita si in rate daca optezi pentru pachetul de 1000 E .
    500E platesti la externare iar apoi cate 100E lunar(timp de 5 luni) . fara dobanda.
    daca imi mai amintesc ceva revin.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari