Ultimele discutii din forum
    Floricica Senior irina27's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494

Maternitatea Cuza Voda Iasi

pentru mamicile din Iasi care au nascut recent la MAternitatea Cuza Voda Iasi, pentru cezariana la indicatia medicului ginecolog ati platit taxa de 500 ron? si care ar fi ultimele preturi pentru nastere: anestezist, chirurg, neonatolog, asistente, infirmiere.
    Multumesc.
    Modificata de irina27; 29.04.2011 la 14:22:53.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de irina27 Vezi mesajul
    pentru mamicile din Iasi care au nascut recent la MAternitatea Cuza Voda Iasi, pentru cezariana in indicatia medicului ginecolog ati platit taxa de 500 ron? si care ar fi ultimele preturi pentru nastere: anestezist, chirurg, neonatolog, asistente, infirmiere.
    Multumesc.
    scuza-ma ca ma bag ca musca in lapte, insa mi se pare o barbarie: platesti daca medicul iti indica sa faci cezariana????????????? of, doamne! nastere usoara sa ai si bebelus fericit si sanatos!

Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    e a doua nastere, prima a fost tot cezariana, facuta dupa aprox 12 ore de travaliu, iar acum am gemeni, iar medicul a zis ca nu risca complicatiile unei nasteri naturale, in conditiile in care tot el a asistat si la prima nastere, si stie cat ne-am chinuit si nimic nu a iesit natural :). e taxa impusa de administratia maternitatii din cate am inteles pt a reduce nr de cezariene, majoritatea se faceau la cerere.
    oricum mai astept pana nasc eu poate o sa fie o mamica care ma poate ajuta cu un raspuns, oricum am sa discut si cu medicul.

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de irina27 Vezi mesajul
    e a doua nastere, prima a fost tot cezariana, facuta dupa aprox 12 ore de travaliu, iar acum am gemeni, iar medicul a zis ca nu risca complicatiile unei nasteri naturale, in conditiile in care tot el a asistat si la prima nastere, si stie cat ne-am chinuit si nimic nu a iesit natural :). e taxa impusa de administratia maternitatii din cate am inteles pt a reduce nr de cezariene, majoritatea se faceau la cerere.
    oricum mai astept pana nasc eu poate o sa fie o mamica care ma poate ajuta cu un raspuns, oricum am sa discut si cu medicul.
    imi pare rau ca nu te pot ajuta cu informatii, eu sunt din Iasi, dar locuiesc in Spania de 4 ani si tot aici am nascut. am o prietena medic ginecolog la Cuza Voda, dar acum e in concediu de crestere a copiilor. ma miram doar pentru ca taxa trebuia impusa celor care fac cezariana la cerere, nu la cele care trebuie sa o faca. aici nu exista asa ceva, se naste natural daca nu exista riscuri de complicatii, nimeni nu iti face cezariana pentru ca asa vrei. in fine, sper sa gasesti informatia de care ai nevoie.
    Modificata de snowdance22; 28.04.2011 la 14:41:26.

Floricica Nou Venita oanagabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    4
    buna. eu am nascut acum o luna la Cuza Voda si nu am platit taxa de 500 de lei pentru cezariana pentru ca aveam indicatie de la doctorul meu. Mi s-a trecut pe fisa la internare ca am uter cicatriceal ( am fost operata de fibrom anul trecut) si nu m-a intrebat nimeni nimic.

Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    4
    Cat despre preturi eu am dat asa: la dr. ginecolog 800 de ron ( dar am auzit si de sume mai mici), la anestezist 150 ron, la infirmiere n-am dat nimic, la fel si la asistentele de la reanimare si cele de la salon. Am dat doar la o asistenta de la copii ca mi-a placut ca m-a ajutat cu sfaturi (in rest la nici una si s-au comportat frumos). Nici la neonatolog n-am dat nimic..

Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    4
    Sper sa-ti fie de folos. Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    si daca se duce o femeie amarata care nu poate naste normal din diverse motive?nu o opereaza?mi se pare o prostie.apoi trebuie sa ii mai dai si spaga?e absurd.mai sunt si anestezistul pe lista,asistentele,neonatologul.dai 5 milioane taxa doctorului,ii mai dai 1 milion dupa operatie,ca doar iai dat 5 prima data,dai la anestezist 2mil,la neonatolog 1mil.si cam atat.eu asa as face in locul tau.ca nici nu poti sa nu ii platesti taxa impusa de el,ca tot tu le tragi,intelegi tu.sanatate!

Membru inregistrat la
    12.06.2007
    Postari in forum
    4.494
    multumesc pt raspunsuri, m-am mai linistit, la prima consultatie medicul a zis ca avand in vedere ca am uter cu cicatrice nu recomanda nasterea normala, presupun ca va trece si in fisa acest lucru, oricum discut cu ea miercuri cand am control acest amanunt.
    taxa de 500 ron o plateau mamicile care nu vroiau sa nasca natural, era alegerea lor, cele care nu pot naste natural, cum am patit si eu prima data mi-au facut cezariana, atunci nu am platit nimic decat ce am dat eu la medici si asistente.
    oanagabi cam la acele preturi ma gandeam si eu, cum ai zis tu. eu la prima nastere am mai dat si la infirmiera de pe terapie intensiva, a fost o draguta, si-a meritat banii si s-a comportat ff frumos cu mine si o bagase si pe soacra mea sa aiba grija de mine.

Floricica Nou Venita Galletita's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.04.2011
    Postari in forum
    18
    Doamne fereste de asa ceva...iti iau si pielea de pe tine.Imi pare rau pt tine ca aud asa ceva,dar imi pare bine pentru mine ca am decis sa nasc in Spania.Eu ar fi trebuit sa nasc tot la Cuza Voda pentru ca acolo aveam doctorita,doamna Danii,daca mai tin bine minte.De la inceput de la medicul de familie mi s-a zis ca nu trebuie sa platesc mare lucru,poate doar cateva analize...si din primele 2 luni am cheltuit peste 200 euro,si daca mai ramanem in tara sa-mi fac si analize pe care ei le considerau obligatorii,mai cheltuiam inca vreo 200.Pe cand aici,e totul gratis,totul pus la punct si toata lumea te trateaza minunat.Imi pare rau pt femeile care nasc in tara,e un chin!

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de Galletita Vezi mesajul
    Doamne fereste de asa ceva...iti iau si pielea de pe tine.Imi pare rau pt tine ca aud asa ceva,dar imi pare bine pentru mine ca am decis sa nasc in Spania.Eu ar fi trebuit sa nasc tot la Cuza Voda pentru ca acolo aveam doctorita,doamna Danii,daca mai tin bine minte.De la inceput de la medicul de familie mi s-a zis ca nu trebuie sa platesc mare lucru,poate doar cateva analize...si din primele 2 luni am cheltuit peste 200 euro,si daca mai ramanem in tara sa-mi fac si analize pe care ei le considerau obligatorii,mai cheltuiam inca vreo 200.Pe cand aici,e totul gratis,totul pus la punct si toata lumea te trateaza minunat.Imi pare rau pt femeile care nasc in tara,e un chin!
    si in tara e gratis! spaga si trasul jarului pe spuza fiecaruia e problema! pe mine m-au trimis din spital la privat in Iasi ca cica e stricat ecograful. norocul meu. taxa pe care am platit-o era mai mica decat ce intentionam eu sa dau in spital. :))))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari