Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita auravoicu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2011
    Postari in forum
    6

Idee Clinica EVA sau Regina Maria (Brasov)?

Buna ziua, mamici... Stiu ca este prima mea postare aici, dar vreau sa spun viitoarelor mamici niste lucruri. Eu am un coleg de liceu care este medic rezident in Brasov. Initial eu am vrut sa nasc tot la clinica Eva, insa el, fiind pediatru mi-a spus ca lucrurile nu stau chiar asa de bine cum spune lumea, si anume ca exista unele probleme. Din ce mi-a povestit am inteles ca au fost copii care nu au fost urmariti indeaproape de medicii de la Eva si au fost trimisi tarziu la spitalul de copii din Brasov sau la maternitate din cauza unor probleme de dupa nastere, medicii de acolo reprosand de multe ori intarzierea cu care copiii ajungeau la pediatrie cu diferite probleme.
    Asa ca eu am ales sa nasc la Clinica Sfantul Constantin (Regina Maria), costurile sunt cam la fel, conditiile sunt exceptionale, m-am simtit tot timpul ca la hotel, am avut liniste, iar personalul s-a comportat exemplar. M-am gandit ca decat sa stau la un spital normal, mai bine fac un efort si nasc in conditii bune.

Va scriu aceste randuri pentru ca eu am fost foarte nehotarata si nu stiam unde sa nasc, cunosteam clinica Eva de multa vreme in Brasov, dar m-am bucurat ca am luat decizia sa nasc la Regina Maria.

Daca aveti intrebari, va astept!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Si pe ce baza aduci aceste acuze - destul de grave dupa parerea mea - Clinicii Eva? Ai putea fi mai concreta, adica sa ne spui macar numele medicului pediatru care a facut acete afirmatii?

Postul tau cam suna a reclama facuta prin defaimarea concurentei, ceea ce nu mi se pare corect.

Si cam aceleasi costuri insemnand cat mai exact?

Floricica Nou Venita Gina81's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.07.2010
    Postari in forum
    6
    Nici Clinica Eva, nici Sf. Constantin, asta e o moda, si avea dreptate Aura cu copiii adusi de la Eva la maternitate, vin copii in hipoxie si mai stiu eu cum pentru ca ei nu au terapie intensiva. Sf.Constantin nu stiu daca are si nu ma pronunt dar, daca nu are atunci nici asta nu il recomand daca vreti sa aveti copiii in siguranta si acum cred ca ar sarii cateva mame in capul meu dar asa este. Eu am nascut la maternitate pentru ca nu m-au interesat conditiile de hotel ci ca bebelui sa-i fie cel mai bine. E alegerea voastra dragi viitoare mamici unde va hotarati sa aduceti pe lume micutii vostri dar sa va ganditi bine inainte de a lua vreo decizie. Si, apropo, stiu ca mai toate mamele ce au ceva situatie financiara sunt sfatuite de ginecologi sa nasca la privat pentru ca le aduc beneficii, nu se gandesc la copii sau ca tu nici nu ai invatat inca cum sa-ti alaptezi micutul si te trimit repede acasa si iti recomanda lapte praf. Si mie mi-a spus sa ma programez la Eva, mentionez ca sunt si cadru medical si beneficiam de reducere, dar eu nu am vrut si a fost bine si la stat. Sanatate la bebeii vostri si sa nu aveti nevoie de ingrijiri suplimentare oriunde veti naste!

Floricica Nou Venita maria77's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    132
    Eu am auzit de Clinica Eva numai de bine..sunt o mare forumista si pe unde am mai citit eu ce ma interesa mamele care au nascut acolo sunt ff multumite de conditii.. Stiu ca au preturi foarte bune iar medicii sunt cei mai buni din brasov!

Floricica Nou Venita nicoletaluca's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.12.2011
    Postari in forum
    1
    eu am nascut la eva in 2010 si a fost f bine si ptr mine si ptr bebe.daca o sa mai fac un bebe cu siguranta tot acolo voi naste,nu am fost niciodata in maternitate si sper sa nu ajung vreodata pe acolo,din ce am auzit de la prietene care au nascut acolo nu e prea ok,sa stai tot timpul cu bani dupa tine sa dai in stanga si in dreapta,sa rogi o ingrijitoare sau cum se numesc sa iti aduca un bidon de apa de jos de la magazin si sa iti ceara 20 de lei cand o apa e 2 lei si sant multe altele nu are rost sa continui.sant curioasa cat a platit Aura la Sf.Constantin,eu auzisem ca ar fi in jur de 6.000 de lei .
    sa aveti bebei sanatosi.

Floricica Nou Venita auravoicu's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2011
    Postari in forum
    6
    Citat Postat de nicoletaluca Vezi mesajul
    sant curioasa cat a platit Aura la Sf.Constantin,eu auzisem ca ar fi in jur de 6.000 de lei .
    sa aveti bebei sanatosi.

Bine v-am regasit. Sunt insarcinata ... din nou:)) si am revenit pe forum pentru a ma mai informa de una, alta. Ca sa iti raspund la intrebare, nu e vorba de spitalul Sf. Constantin, e vorba de Regina Maria (isi desfasoara activitatea in aceeasi locatie, dar maternitatea apartine de Regina Maria).

Eu la Regina Maria Brasov am platit 28 de milioane atunci. Acum pretul este de 3500 de lei, dar e la jumatate fata de Regina Maria Bucuresti, tocmai de aceea voi naste tot la Brasov.

Serviciul de neonatologie se pare ca nu a avut nici o problema pana acum si sper sa continue la fel, e important pentru bebelusul meu sa aiba garda de neonatologie.

In rest va doresc tot binele din lume. Eu sunt in saptamana 7. Poate mai e vreo mamica tanara sa mai vorbim.

Floricica Nou Venita ngeorgi's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2013
    Postari in forum
    1
    BunaSi eu sunt insarcina, abia 5 saptamani, e prima mea sarcina si vroiam sa mai aflu cate ceva despre maternitatile din brasov. Ma intereseaza tot la privat.....tu ai fost multumita de Regina Maria? Ai putea sa imi dai si mie cateva detalii cum a fost nasterea acolo, daca ai avut ceva probleme? Eu azi am sunat sa ma interesez si mi s-a spus ca o sa imi trimita pe mail mai multe detalii. Din ce mi-a spus de la 1 aprilie e posibil sa cresca pretul, datorita faptului ca e posibil sa sisteze finantarile de la stat pentru clinicile private. Din cate am inteles trebuie sa inchei un contract, si vroiam sa stiu daca in contract este precizata suma pe care o vei plati la sfarsit, este fixa sau te trezesti cu nu stiu ce suma colosala.
    Sper sa mai vb, si eu simt nevoia sa mai vorbesc si cu alte mamici, mai ales ca sunt la prima sarcina.
    O zi frumoasa si sarcina usoara.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari