Ultimele discutii din forum
    Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189

Foarte Bine Clinica Eva din Brasov - Intrebari, raspunsuri si experiente!

Salutare evelor,

Numele meu este Ana-Maria si la 2 ani de la o minunata experienta in Clinica Eva Brasov(http://www.clinicaeva.ro/), m-am gandit sa deschid un topic special pentru cele care urmeaza sa nasca acolo.

Acest topic isi doreste sa fie raspunsul tuturor intrebarilor voastre, o mana de ajutor si o "fabrica" de legat prietenii.

daca:

- vrei sa nasti la Eva,
    - vrei pareri despre medici
    -nu esti din Brasov
    -nu ai idee ce trebuie sa contina "bagajul de spital"
    -ai orice intrebare legata de clinica
    -vrei sa citesti experiente si povesti minunate...te afli unde trebuie!
    Modificata de ana_micu83; 28.06.2011 la 01:04:33.

Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Modificata de ana_micu83; 28.06.2011 la 01:04:56.

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    Salutare va spun si eu!
    Ana,tu esti o mamica minunata si o persoana cu un suflet prietenos si cald cum putine am intalnit!si nu o spun ca sa te perii,ci pt ca e adevarat.eu nu am uitat niciodata ca atunci cand am venit in Sibiu ai fost prima si poate singura persoana care m-a incurajat si mi-a dat putere sa rezist departe de casa.si asta pt ca mi-ai impartasit din experienta ta de viata.si tocmai pt acest lucru ma bucur ca ai deschis acest topic.acum nu am prea mult timp la dispozitie dar promit sa intru si sa postez experienta mea(placuta)pe care am trait-o nascand la CLINICA EVA .profit de ocazie sa felicit toate mamicile si sa urez succes celor care vor sa devina mamici!sanatate si nu uitati:
    "Mamele au o varsta unica, nu exista mama tinere, mame batrane, mame frumoase sau urate. Exista doar mame." (Alba de Cespedes)Asa ca la orice varsta veti deveni mame,oricand este o binecuvantare!va pup!

manuelamanu
    Guest
    Buna seara. Sunt din Brasov si mi-as dori sa nasc intr-o maternitate privata, cum e clinica Eva. De aceea v-as ruga sa imi impartasiti putin din experienta voastra, a celor care au nascut acolo, sa imi recomandati un medic bun care sa imi fie alaturi pe parcursul sarcinii dar mai ales si la nastere, sa imi spuneti cum sunt medicii, asistentele pe acolo, cum se comporta. As vrea sa dau de un medic bun, responsabil, care sa ma monitorizeze pe timpul sarcinii si sa asiste la nastere. Va astept cu sfaturi. Mersi.

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    uite,o sa sparg eu gheata!o sa va povestesc cum am ajuns eu sa nasc la Clinica Eva.Sunt din Sibiu.In data de 15 noi.2009 am fost la primul ecograf aici in Sibiu,unde am vazut pt prima data "mugurelul"din burtica mea.doctorita ginecolog era ff draguta,dar pt mine tot timpul a fost o teama nasterea naturala.asta si pt faptul ca sunt micuta(am 41 kg si 1,60 m inaltime).aici,in sibiu,nu iti fac cezariana decat daca este necesar(si doctorita ginecolog mi-a spus clar ca o sa ma lase sa nasc normal daca nu intervine ceva intre timp) asa ca am vorbit cu o prietena care nascuse recent prin cezariana la clinica Eva.mi-a spus ca a fost super incantata asa ca am zis sa incerc si eu.mi-am facut programare la doctorul la care a fost si ea(Baiulescu).trebuie sa iti faci programare cu 2-3 luni inainte pt ca este ff aglomerat.cand am intrat pt prima data in clinica m-a incantat curatenia de acolo si faptul ca nu este mirosul acela specific de spital.semana mai mult cu o pensiune!dupa control,doctorul a aprobat cezariana si atunci am fost cea mai fericita.cu o zi inainte sa nasc,m-am "cazat" la Brasov la o prietena.bineinteles ca nu am dormit toata noaptea de emotie
    nu am stiut ce sa imi iau la mine.am avut cam 3 bagaje mari(parca plecam in excursie)desi prietena mea ma "instruise"cam ce sa imi iau.per total,nu mi-au trebuit decat:slapi pt baie,papuci
    de casa,incarcator telefon,periuta+pasta dinti,piaptan,tampoane superabsorbante(desi iti dau vata acolo,am preferat sa am de la mine tampoane si vata),chiloti de bumbac(vreo 8 perechi),prosop(prosoape iti dau si ei dar am preferat sa le am pe ale mele),haine pt scos bebe din spital,1 biberon ca sa ii iau lapte praf pt drumul inapoi la Sibiu.acolo au inclusiv pampersi si servetele umede pt bebe.mancarea pe care ti-o dau este foarte buna si foarte gustoasa.stiu ca eu pofteam dupa ce am nascut la niste visine(sunt preferatele mele)si acolo nu iti dau voie sa aduci de acasa nimic ,mai ales fructe,pt ca fermenteaza in stomac,asa ca sotul meu cand venea sa ma vada ascundea cate o punguta si mi le aducea(ce sot iubitor si grijuliu am!!).la nastere toul a decurs foarte rapid.am fost prima care a nascut in acea zi.m-au pus pe masa de operatie si mi-au facut anestezie(care nu doare deloc,e ca o intepatura de albina)si dupa 10 min.a aparut doctorul foarte happy si odihnit si "s-a pus pe treaba".eu aveam un hidrant cu geam in dreapta mea in care se reflecta si puteam sa ma uit ca face doctorul(altfel nu vedeam ca aveam un cearceaf in fata)dar nu am avut curaj.oricum nu simteam nimic,doar niste gadilaturi cateodata.cand a scos copilul(cam dupa 5 min)am simtit ca o apasare pe piept si atat...mai mult a durat pana m-au cusut la loc....mi-au pus si sonda pt urina dar eu nici nu am simtit...nu simtit nici cand a scos-o,a doua zi.cea mai mare bucurie a fost sa imi vad si sa imi aud copilul.la inceput m-am speriat pt ca nu am auzit cum plange,deoarece inghitise ceva lichid ,dar i-au scos cu aspiratorul si s-a curatat...si sa vezi apoi galagie!oricum,atmosfera a fost foarte degajata.anestezista ma intreba mereu cum ma simt.a fost mai mult decat bine.efectul anesteziei a trecut cam dupa 6 ore,cand am inceput sa imi misc picioarele.conteaza sa bei multa apa,ca sa iti hidratezi organismul si sa elimini anestezicul din corp mai repede.a doua zi m-am ridicat din pat crezand ca va durea foarte tare,asa cum mi-au povestit unele prietene.dar nu a fost asa.doare cam ca o febra musculara.am fost sa imi vad fetita si cand am vazut-o cum dormea asa ca un ingeras,parca nu ma mai durea nimic.seara nu am tinut-ocu mine in salon pt ca eram foarte obosita(noptile albe din cauza emotiilor incepusera sa isi spuna cuvantul),dar o tineam pana la 12 noaptea cu mine si o luam inapoi pe la 6-7 dimi cand ma trezeam.oricum,personalul este foarte amabil si doctorii si asistentele se poarta foarte bine.nu era ora sa nu intre cineva in salon sa intrebe cum te simti si daca ai nevoie de ceva.plus ca ai telefon in camera si poti sa suni la asistente(pt tine sau la salonul de nou-nascuti(pt a cere informatii despre ce face bebelusul sau pentru a cere lapte,pampersi sau servetele).laptele mi-a venit in a 3 a zi.pana atuni a mancat lapte praf,dar nu prea mult.si acum ,la 11 luni,mai alaptez......si de lapte praf nici nu vrea sa auda...cam atat,in mare,cu nasterea.eu zic ca se merita sa nasti acolo.raportul conditii-pret este excelent.sunt foarte multe de spus si ar trebui sa scriu pagini intregi dar trebuie sa mai las locul si altor mamici pt a povesti experienta lor...daca aveti intrebari,va stau la dispozitie fara nici o retinere....pupici!

Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Citat Postat de manuelamanu Vezi mesajul
    Buna seara. Sunt din Brasov si mi-as dori sa nasc intr-o maternitate privata, cum e clinica Eva. De aceea v-as ruga sa imi impartasiti putin din experienta voastra, a celor care au nascut acolo, sa imi recomandati un medic bun care sa imi fie alaturi pe parcursul sarcinii dar mai ales si la nastere, sa imi spuneti cum sunt medicii, asistentele pe acolo, cum se comporta. As vrea sa dau de un medic bun, responsabil, care sa ma monitorizeze pe timpul sarcinii si sa asiste la nastere. Va astept cu sfaturi. Mersi.

Manuela, felicitari pentru comoara din burtica ta! Daca esti din Brasov, cu siguranta scapi de o gramada de "probleme" cum ar fi drumul pana la clinica/cazarea etc.

La Eva, toti medicii sunt buni! Recomandarea pe care eu ti-o pot face tine de experienta personala si de modul in care am dorit sa nasc.

Ca medic, eu am ales pe dr Cristian Baiulescu - singurul medic specializat in nasterea subacvatica- asta pentru ca eu am dorit sa nasc in apa.

Pentru a putea avea acces aproape oricand doresti la medicul tau (adica sa nu fie probleme cu programarile, sa nu stai mult sa astepti) eu ti-as recomanda pe DR Ionel (directorul clinicii) sau pe DR Bisoc . Din cate stiu, acesti doi medici sunt 100% ai clinicii Eva. Restul medicilor, sunt si in maternitatea din Brasov, cabinete particulare etc...si poti avea"norocul" ca in momentul in care ar trebui sa nasti tu..sa aiba vrei garda.

In rest, toata lumea este foarte draguta...esti respectata, ti se acorda maxima atentie..nimeni nu asteapta nimic...

Sarcina usoara si te asteptam cu drag!

Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Povestea noastra se poate citi aici: Cum a devenit mami, mamica mea... | Copilul.ro

Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Citat Postat de danutzasibiu Vezi mesajul
    Salutare va spun si eu!
    Ana,tu esti o mamica minunata si o persoana cu un suflet prietenos si cald cum putine am intalnit!si nu o spun ca sa te perii,ci pt ca e adevarat.eu nu am uitat niciodata ca atunci cand am venit in Sibiu ai fost prima si poate singura persoana care m-a incurajat si mi-a dat putere sa rezist departe de casa.si asta pt ca mi-ai impartasit din experienta ta de viata.si tocmai pt acest lucru ma bucur ca ai deschis acest topic.acum nu am prea mult timp la dispozitie dar promit sa intru si sa postez experienta mea(placuta)pe care am trait-o nascand la CLINICA EVA .profit de ocazie sa felicit toate mamicile si sa urez succes celor care vor sa devina mamici!sanatate si nu uitati:
    "Mamele au o varsta unica, nu exista mama tinere, mame batrane, mame frumoase sau urate. Exista doar mame." (Alba de Cespedes)Asa ca la orice varsta veti deveni mame,oricand este o binecuvantare!va pup!

Dana, iti multumesc pt frumoasele cuvinte!

Si eu iti multumesc pt tot...in special pt faptul ca imi dadeai telefonul tau sa vb cu prietenul meu (actualmente sot)...cand eu nu aveam telefon mobil..... si ne desparteau sute de km .

:))))))) asta mi-am amintit acum fara sa ma gandesc prea mult

manuelamanu
    Guest
    Citat Postat de ana_micu83 Vezi mesajul
    Manuela, felicitari pentru comoara din burtica ta! Daca esti din Brasov, cu siguranta scapi de o gramada de "probleme" cum ar fi drumul pana la clinica/cazarea etc.

La Eva, toti medicii sunt buni! Recomandarea pe care eu ti-o pot face tine de experienta personala si de modul in care am dorit sa nasc.

Ca medic, eu am ales pe dr Cristian Baiulescu - singurul medic specializat in nasterea subacvatica- asta pentru ca eu am dorit sa nasc in apa.

Pentru a putea avea acces aproape oricand doresti la medicul tau (adica sa nu fie probleme cu programarile, sa nu stai mult sa astepti) eu ti-as recomanda pe DR Ionel (directorul clinicii) sau pe DR Bisoc . Din cate stiu, acesti doi medici sunt 100% ai clinicii Eva. Restul medicilor, sunt si in maternitatea din Brasov, cabinete particulare etc...si poti avea"norocul" ca in momentul in care ar trebui sa nasti tu..sa aiba vrei garda.

In rest, toata lumea este foarte draguta...esti respectata, ti se acorda maxima atentie..nimeni nu asteapta nimic...

Sarcina usoara si te asteptam cu drag!
    Multumesc frumos pentru sfaturi! Per total, cred ca la dr.Ionel voi merge. Mi l-a recomandat si cumnata mea, a spus ca e un om extraordinar si nu a avut probleme cu el.
    Va tin la curent! Pupici!

Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    Eu cand am ajuns in clinica, pana a ajuns DR meu am fost asistata/controlata de DR Ionel si Dr Bisoc. Mi-au placut foarte mult ambii dr.

manuelamanu
    Guest
    Ca prima impresie despre dr. Ionel pot spune ca e un om f dragut. Sper sa fie aceeasi impresie in continuare, poate si mai buna, sunt multumita.
    Noi am fost la el pentru analize, m-am inscris ca si graviduta, iar maine am primul eco, am emotii cat casa.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari