Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Clinica Eva Brasov (4)

<iframe src="http://www.laca.ro/copilul/index.html" width="100%" height="1200" frameborder=no></iframe>

Floricica Nou Venita ralucasinaia's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    211
    nu am mai intrat de ceva timp...sunt suparata ca ianis a facut conjunctivita...mi s-a spus sa-l sterg numai cu ser fiziologic si daca nu trece ne interneaza si sigur i se va administra antibioticsi e ultimul lucru pe care i-l doresc lui bebe,am oroare de antibiotice.abia luni avem programare la dr baciu la eva pt controlul de 10 zile,dar daca se inrautateste pana atunci?off nici nu stiu cum sa procedez,la noi in sinaia dr sunt varza.voi v-ati confruntat cu asta?ce i-ati dat bebelui?

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    vrem sa ni se dea curs la urmatoarea solicitare:

-colega noastra Krisztike sa modereze topicul "Clinica Eva Brasov 4" ca sa poata modifica ori de cate ori este necesar listuta de inceput!

Va multumim!

ps..ma enerveaza de mor reclama asta cu sportul potrivit pentru copil!

Floricica Senior ruxidadi's Avatar
    Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Pai, Ana tocmai ca nu suntem sub atenta lor supraveghere pentru ca altfel se sesizau de muuuuult ca am depasit cele 200 de pagini .
    Nu te enerva pentru atat. Eu zic sa trimita Krisztike un mesaj la admin cu listuta definitiva si moderatorii vor putea modifica prima pagina sau eventual chiar sa solicite dreptul de a putea chiar Krisz sa modifice lista. Si gur se va rezolva. Adevarul e ca trebuia sa facem asta demult

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Vezi, deja s-a modificat!
    Bine v-am gasit in casa noua!

Floricica Novice sitara_sit's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2005
    Postari in forum
    485
    David,La Multi Anisori!!! Sa cresti mare si sa ai parte de tot ce-i mai bun!

Ana,la cat mai multe postari!
    E faina tare noua listuta ..

Sa va mai zic ca ne luptam acum cu o iritatie pe corp ?? [duh] Doamne..parca toate ne merg prost..numai m-am plans de cand am inceput sa scriu..inloc sa-mi fac timp sa recuperez..continui sa ma 'bat' cu toate situatiile astea neplacute care apar..parca nu se mai termina.. I-am schimbat detergentul..gelul de dus de corp si samponul... si mancarea Sper sa-i treaca..ca m-am saturat si de mers la medic..si de plans..si de tratamente etc
    Hai ca nu vreau sa dau o nota prea trista acestui post

Raluca,nu te speria cu conjuctivita.. si Maya a avut la doar cateva luni..I-a dat tratament cu picaturi Tobrex (un antibiotic) , 3pic x 3/zi timp de 5 zile. I-a trecut. Dar initial ma speriase si pe mine dr. spunandu-mi ca exista posibilitatea sa aiba canalul lacrimal infundat si sa necesite o vizita la oftalmolog,asta in cazul in care nu se vindeca.Dar n-a fost cazul. Eu zic sa nu te sperii.. La fel,mi-a mai spus sa-i curat ochisorii doar cu ser fiziologic si comprese sterile si sa-i apas cu detetul curat in coltul ochiului langa nas ca sa incerc sa-i desfund canalul.. S-a rezolvat doar cu Tobrex-ul..e f. bun..
    A mai avut odata probleme cu un ochisor de la vantul de afara (cred)..i-am pus tot picaturile astea si i-a trecut imediat.

Asta ne-a ajutat pe noi. Acum tu hotarasti ce si cum..cred ca cel mai bun sfat tot medicul ti-l da,eu ti-am spus cum ne-am vindecat noi.. Mi-e greu sa ma gandesc ca vrea sa-l interneze pt o conjuctivita ??

Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    ana_micu83, in primul rand ca nu aveam de unde sa stiu planul vostru si tabelul... era mai simplu sa-mi scrii ca vrei tabelul si sa-mi dai codul.

Ceea ce-mi ceri este imposibil. pe toate cluburile este la fel, lista poate fi actualizata doar cand treceti intr-un capitol nou.

O sa va rog sa respectati regula celor 200 de pagini de acum incolo.

Multumesc!

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Cris,
    La alergii trebuie sa te gandesti ce ai schimbat sau introdus nou inainte sa apara iritatia.
    Mie dr. mi-a zis sa nu-i schimb cosmeticele cu care s-a obisnuit Victor. El are dermatita.

Floricica Novice sitara_sit's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.11.2005
    Postari in forum
    485
    Ruxi,e curios ca iritatie are doar pe burtica,pe spate si putin pe gat si in spatele capului.Nu are pe maini sau pe picioare sau fata..
    Exact ca atunci cand a avut emfizem subit.Am povestit anterior ce si cum.
    Eu i-am schimbat detergentul.. produsele cu care o spalam..
    Mai poate fi de la cremwursti... sau malai? A mai mancat mamaliguta cu branzica si smantana si pufuleti.. Stiu ca pufuletii nu-s indicati,dar ea ii mananca de mult timp s n-a avut nimic..

Floricica Avansata ioa brasov's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2009
    Postari in forum
    1.509
    Buna Ralu.Si Remus a avut conjuctivita cand avea trei saptamani,a luat-o din spital .Vreau sa-ti spun ca este o infectie cumplita si foarte dificila se i-a foarte usor si trece foarte greu si cred ca doar cu antibiotic local,adica picaturi de ochi,cred ca picaturile pentru bebei asa mici se cheama Antibioptal.Nu vreau sa te demoralizez dar eu l-am sunat atunci pe dr.Baciu sa-i spun cum stau lucrurile si i-am explicat ca am luat si eu si baietelul cel mare si acelasi sfat mi la dat sa nu folosesc decat ser fiziologic pentru igiena locala si ca este suficient.Povesti,am luat copilul si m-am dus cu el la oftalmolog care de cand la vazut a zis ca serul fiziologic nu este in nici un caz suficient.In fine,sa-ti spun ce si cum,trebuie sa faci igiena locala cu ser fiziologic cat de des posibil,dinspre nas catre exteriorul ochisorului.La fiecare ochisor cu alt tamponel,in nici un caz sa nu folosesti acelasi tamponel la amandoi ochii.Trebuie sa te dezinfectezi pe maini de fiecare data cu spirt,eu stateam cu sticluta dupa mine tot timpul,sa nu folositi aceleasi prosopele sau alte chestii care vin in contact cu ochisorul bolnavior,si sa schimbi fata de perna sau asternutul unde doarme bebita foarte des.iti spun sincer ca desi am urmat cu sfintenie cele enumerate mai sus tot am facut toti conjuctivita inclusiv parintii mei care nu vin numai in vizita la noi.Evita pe cat posibil sa te internezi cu bebita ,mai ales in Spitalul de Copii in Brasov unde este crima si pedeapsa,gandaci,personal de toata jena si cate si mai cate.Daca asta este singura problemuta mai bine semnezi si il iei acasa,cred ca tu singurica poti sa te ocupi de o mie de ori mai bine de el decat orice asistenta din spital.Stiu sigur ce iti spun pentru ca eu cand am fost in spital cu Remus,pentru o cu totul alta problema dar sectia de nou nascuti este adunatura generala,singurele care veneau in contact cu bebeii cu conjuctivita si baietelul meu erau asistentele asa ca este evident cum a luat si el.Erau bebeii internati de cel putin 10 zile iar cand ii externa erau mai rau ca la inceput pentru ca daca mamica nu le facea toaleta locala,asistentele se fereau ca d--- de tamaie.
    Cred ca te-am plictisit,daca ai intrebari nu ezita.Multa sanatate.

Membru inregistrat la
    03.12.2008
    Postari in forum
    4.586
    Raluca, scuze ca nu am observat mesajul tau. Are dreptate Ioana, daca este conjunctivita nu trece doar cu ser fiziologic. Si noi am patit-o, a venit tati acasa cu ea din deplasare si pe de-asupra, din pura coincidenta, avusese si nepotica noastra de la Bucuresti cu care tocmai ne intalnisem in aceeasi perioada, asa ca a facut si Victor. Noi am avut totusi o forma destul de usoara, dar nu a trecut decat cu picaturi. Sincer nu mai stiu cum le zicea, ca mie mi le-a dat sora mea pe cele ramase de la Andrada, pt ca ei ii trecuse. Ei i le prescrisese dr.
    Mergi eventual la un oftalmolog.
    Sanatate multa lui Ianis!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari