Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta administrator's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2005
    Postari in forum
    1.037

Cat costa nasterea?

Dragelor, am vrea sa va rugam sa impartasiti impreuna cu noi experienta voastra in diverse maternitati de stat sau private, pentru ca vrem sa punem informatia referitoare la costuri intr-un articol la zi legat de toate acestea: Cat ne costa nasterea? | Copilul.ro, articol care sa fie de ajutor tuturor viitoarelor mamici.

As incepe eu, dar tare mi-e teama ca nu mai sunt deloc valabile costurile de acum mai bine de 6 - 7 ani.

Multumim frumos!

Floricica Veterana helleborerose's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.04.2008
    Postari in forum
    10.698
    Pe mine m-a costat cu totul cam 15 milioane lei vechi, am nascut prin cezariana in mai 2010 la Spitalul Universitar, in Bucuresti, spital care pe atunci se afla intr-o stare jalnica. Am platit inclusiv calmantele folosite de asistente dupa cezariana, seringi, comprese sterile, vata, nu mai vorbesc de banii dati personalului medical.

Floricica Nou Venita mitranmihaela's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.01.2012
    Postari in forum
    85
    CONSTANTA, (2012 ) euromaterna 1000 de euro la privat si au niste conditii excelente dar din cate am inteles daca apar complicatii copilul este trimis la spitalul mare! iar la spitalul judetean eu in 2009 am nascut fara nici un ban NU am avut medicul meu m-am dus la urgenta in 4 ore am nascut iar asistentele si dr de acolo s-au purtat foarte bine adevarati prfesionisti! nici nu speram la asa ceva !! mai exista in romania speranta ca sunt si doctori corecti

Moderator Floricica Senior Musette's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.07.2011
    Postari in forum
    4.642
    Suficient de mult daca stai sa te gandesti ca nasti intr-un spital de stat... La mine cu totul 2700 lei la spitalul CF 2 in 2011 (1500 doctor, 300 anestezist, 300 lei asistentele din sala de nasteri, 200 lei neonatolog si diferenta de 400 lei pt asistente in cele 3 zile in care am ramas in spital). Conditiile sunt bune, spital nou renovat (2,3 persoane in salon, paturi noi cu telecomanda, tv lcd la fiecare pat unde functiona atat tv-ul cat si internetul pt o suma de 10 lei - 24h), personal dragut...

mada_lyna
    Guest
    eu am dat, de la mine putere,fara a mi se cere si fara sa il intreb pe doctor(ca doar am tot platit consultatiile lunare la privat ..) 1200 lei plus 300 anestezistului plus 50 moasei,plus aprox 200 lei asistentelor(pt cele 4 zile de spitalizare) , 100 neonatolog, si asta in februarie 2010. si la Cernavoda. plus rezerva dar am stat cu mama si copilasul si apoi cu sotul si bebele. frigider, caldurica rau, romming-in pt bebe(ceea ce la spitalul jduetean Cta cred ca nu se putea la acel moment-acum nu stiu cum este),TV(dar nu aveam nevoie,ca priveam la bebe ca la TV:).
    per total: 1850 lei, plus minus 100 lei

Floricica Cu Vechime alexbia's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.05.2012
    Postari in forum
    5.712
    prima nastere a fost in romania,la spitalul judetean SF ANDREI galati,si am dat 50 lei la moasa,si 50 lei la asistenta...atat am platit...am uitat sa spun ca nasterea a fost in 2010...
    Modificata de alexbia; 28.08.2012 la 17:42:41.

Floricica Novice ghiocelul_rosu's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.04.2010
    Postari in forum
    410
    Eu am nascut aici la sighet 20 de lei dadeam la asistenta ca imi schimba fata si 10 lei ca sa mi se schimbe asternutul asta a fost in 2010 in rest nu am platit nimic am nascut la spital de stat

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu am nascut in ianuarie 2009,si ma costat aproxim 18mil.am dat 7 la doctora,5 la anestezist,1 la moasa,si in rest sau dus cate 10 cate 10 ba la asistenta,ba la aia,ba la aia.a fost totul ok.am nascut la stat la maternitatea ploiesti.cezariana

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Eu am nascut natural in dec 2010 in Rm Valcea si am dat 400lei la doctora,50lei si o floare in ghiveci la moasa.De fiecare data cand mergeam sa mi se faca toaleta dadeam cate 5lei la asistenta si i a mai dat sotul la asistenta de cateva ori cate 10lei.Am platit si eu si seringi si alte porcarii de m au pus ele sa cumpar,i au facut la sot o lista.Si iar am mai platit cate 50lei camera pe zi,ca am ales sa stau singura si linistita.Aveam televizor si frigider in camera,dar un frigider caruia nici macar nu i se inchidea usa,trebuia sa pun un scaun sa stea inchisa.Alte fete stateau la gramada si cate doua in pat,era foarte aglomerat in perioada aia.

Floricica Debutanta cristina.sofia's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2012
    Postari in forum
    702
    Doamne ce de sume vad eu aici ma ingrozesc! pentru ce atatia bani, ca doar au si ei salariu!
    eu am nascut in august 2011 la giulesti! am fost monitorizata la sp universitar dar cu 2 sapt inainte sa nasc s-a inchis maternitatea din cauza unui virus!
    Am dat 200lei , 100la moasa! nu am platit calmante sau altceva! cand mergeam la toaletare o singura asistenta accepta bani, celelalte nici nu vroiau sa auda! chiar i-am bagat uneia in buzunar 10 lei si a venit dupa mine in salon sa imi dea banii inapoi! si cam atat ca doar acasa aveam nevoie de ogramada de bani! am uitat sa zic ca am nascut normal! toata lumea s-a purtat ireprosabil cu mine, chiar nu ma asteptam!

Floricica Nou Venita MOTANIK_23's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.03.2011
    Postari in forum
    238
    Am nascut prin cezariana in 2008 la Cuza-Voda Iasi si am dat 8 mil pt prima mana, 4 mil mana a 2, 4 mil anestezist si la asistente ceva banuti. Toate asistentele au fost de nota 10 desi nu ma asteptam :)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari