Ultimele discutii din forum
    Floricica Novice rocksy's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.05.2007
    Postari in forum
    502
    Vreau sa va intreb, pt ca la noi in Valcea, doctorii se uita numai sa le bagi in buzunar, pt ca daca nu, nu te ajuta delok.Eu vreau sa mai fac un bb,peste 2-3 ani, dar imi e frica sa mai intru odata in maternitate.As dori sa nasc prin cezariana data viitoare,pt ca acum am nascut natural,sau daca nu, sa nasc cu peridurala.Voi ce ziceti?cine a nascut prin cezariana ce ma sfatuieste?

Membru inregistrat la
    29.05.2007
    Postari in forum
    502
    Scuzati daca nu e un topic foarte buni, la bebelusi pana la 1 an, dar voi ati nascut de curand si aveti vii in minte "durerile" nasterii....Eu am lesinat cand m-au dus din sala de nasteri in salon si am cazut,mi-am pierdut cunostinta,si mi-am revenit in 10-15 minute.Nu vreau sa imi mai amintesc ce sperietura am tras,atunci cand nu stiam cine sunt, unde sunt si ce caut acolo...Cumnata mea a nascut prin cezariana dupa ce doctorul sef de etaj nu si-a dat aprobarea prin cezariana si doctora zisese ca trebuie sa nasca...Dupa 8 ore de trevaliu, au bagat-o in cele din urma in cezariana....Iar o alta prietena a nascut copilul cu probleme din cauza travaliului prelungit, si, saracutza fetitza, a murit dupa 2 luni de chinuri , de incubator, de tratamente la valcea si la Bucuresti....Deci,situatie in Valcea este foarte gri...chiar as putea spune..neagra

Floricica Nou Venita ioana1976's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.09.2007
    Postari in forum
    10
    Buna Rocksy.
    Nasterea (cezariana) pentru mine a fost o experienta placuta, spitalul in care am nascut (Municipal - foarte curat), doctorul (Radoi Cristian - super doctor!)care m-a urmarit pe tot parcursul sarcinii si cu care am nascut, totul a fost peste asteptairle mele. Intr-adevar fiecare doctor, asistenta, moasa, infiermiera astepta cate ceva, insa lasand la o parte aspectele astea, care se pare ca fac parte din pesisajul spitalelor din Romania, nasterea in sine si ceea ce s-a petrecut dupa a fost mai mult decat ok.

Membru inregistrat la
    29.05.2007
    Postari in forum
    502
    Eu nu prea mai am curaj sa nasc in maternitatea de la Valcea.Doctora cu care am nascut, a avut grija de mine de la inceputul sarcinii,dar binenteles ca in afara de banii pe consultatii ii duceam totdeauna ceva "cadou" si la nastere,si ei si la asisteante,partea lor...Mi-a facut niste calmante,si injectii de dilatare, dar tot a fost destul de greu.In cat timp ti-ai revenit dupa cezariana?

Floricica Avansata camelia_op's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.12.2006
    Postari in forum
    2.333
    Rocksy stiu ca parerile in ce priveste cezariana sunt foarte impartite. Eu personal nu as alege varianta asta, doar daca ar fi vreo problema. Eu nu am nascut in Romania, am nascut in SUA in niste conditii nemaipomenite. Adevarul e ca si eu eram speriata daca ar fi trebuit sa nasc acolo mai ales ca stateam intr-un orasel mic unde dr ginecologi sunt renumiti pentru gafele pe care le fac. Eu am nascut cu epidurala si daca ar fi sa nasc iar tot asa as face. M-am refacut in 4 ore de parca nici nu as fi nascut.

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812
    mai este un topic la nastere,povestea nasterii

Floricica Avansata alinutzapopa's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.12.2006
    Postari in forum
    1.812

Floricica Nou Venita maria77's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2007
    Postari in forum
    132
    Buna.. Eu am facut cezariana.. Dupa care mi-am revenit ff bine.. Iar mitul ca nu ai lapte atat de repede ca dupa normala mi s-a daramat.. A treia zi a venit laptele.. A fost ok..
    Pt conditii mai bune.. Daca te tine buzunarul iti recomand sa nasti la Spitale private.. gen Medlife.. etc..
    Pe mine ce m-a eneervat era ca nu vroiau sa faca calmante.. etc...Ceea ce la privat cred ca nu se intampla..

Membru inregistrat la
    29.05.2007
    Postari in forum
    502
    Aici in valcea nu avem spitale private...Dar pt urmatorul bebe,cred ca voi cauta sa ma mut la Bucuresti ca sa nasc..Sigur gasesc acolo un spital mai bun

Membru inregistrat la
    29.05.2007
    Postari in forum
    502
    ma bucur ca ai nascut asa usor!!Si eu ma gandesc la epidurala ,peridurala sau cezariana...Multa sanatate la bebe!!

Floricica Nou Venita stumfu's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.09.2007
    Postari in forum
    11
    imi pare rau pentru ce aud, ce se petrece la noi in tara, ce patesc viitoarele mamici din cauza sistemului sanitar care este la pamant.
    eu am nascut in martie si pot sa ma laud cu nasterea pe care am avut-o, cu doctora pe care am avut-o. da, conteaza si banii f mult dar cel mai mult conteaza sa fii informat sa stii ce te asteapta si ce optiuni ai, care, cred ca sunt disponibile cam peste tot. eu am facut epidurala si o recomand la toate viitoarele mamici. la viitoarea nastere nu-mi va mai fii teama, pt ca am avut o experienta f frumoasa la prima. pupici la mamici si pitici[pupici]

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari