Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee La cate saptamani ati nascut?

Eu am nascut la 38 de saptamani si 3 zile, prin cezariana. Prima data insa am fost la un pas mic mic sa nasc prematur la 34 de saptamani. Inca de la inceputul sarcinii medicul m-a avertizat ca din cauza elasticitatii reduse a uterului exista posibilitatea ca fie sa pierd sarcina in primul trimestru pentru ca nu se va putea dezvolta cum trebuie fie daca reusesc sa mentin sarcina, sa nasc prematur. Am avut mare noroc de un medic bun (Dr. Costel Visan de la Caritas) care mi-a urmarit sarcina si m-a ajutat sa nu o pierd si apoi la 34 de saptamani cand mi s-a declansat nasterea am avut noroc de un al medic bun (Dr. Ciprian Pop-Begab de la Elias) cu ajutorul caruia am depasit moemntul, contractiile s-au oprit si am putut sa il aduc pe lume pe Edi la 38 de saptamani.

Voi la cate saptamani de sarcina ati nascut?

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    eu nu mai stiu la cate saptamani am nascut... primul termen a fost pe 5 ianuarie, apoi pe 15, ultimul pe 20... eu am nascut pe 21! provocat! eu cred ca am nascut la termen, calculele au fost gresite! dupa calculele pe care mi le-au facut doctorii nu-mi iesea deloc socoteala... nu tineam minte eu sa fi facut sex in perioada in care spuneau ei ca a fost conceput copilul...
    oficial a fost la 40 de saptamani si 6 zile natural.
    dar pe la 30 si ceva de saptamani mi s-a spus ca am colul foarte scurt si ca nu ar mai fi cazul sa ma duc la munca ci sa stau in pat ca sa evit o nastere prematura. Am urmat sfatul doctoritei si asa am ajuns cu succes la termen. Nu inteleg cum pot altele sa munceasca in ultima luna de sarcina, sa danseze, sa petreaca la nunti-botezuri-cumetrii, sa faca sex sau alte activitati... eu am stat in pat in ultima luna am suferit ca un caine de reflux gastric m-am plimbat pat-buda si am dormit de am spart... m-am pregatit sufleteste pentru perioada care a urmat.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu ajunsesem la 40 de saptamani si 5 zile atunci mi-au facut cezariana daca era sa nasc natural sigur bebelina mea mai intarzia .

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Eu am nascut natural la 42 de saptamani si am avut o nastere indusa din cauza faptului ca am avut colul inchis. Imi amintesc ca mai toti cunoscutii faceau glume pe seama faptului ca nu mai nasteam o data, iar eu deveneam mai nerabdatoare pe zi ce trecea.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Eu am nascut dupa calculele ultimului CM la 41 saptamani fix iar dupa ce zicea ecograful si medicul la 42 saptamani.

Floricica Cu Vechime dafna's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    6.302
    eumanascut la 40+1 inceput natural-provocata(tensiune prea mare ,am fost si internata de vreo 2 ori in ultimul trimestru de sarcina "suspecta de preeclampsie" si control 1-3 ori pe saptamana din sapta,man 35 de sracina pana la sfarsit) si sfasita nastere prin cezariana( dupa 36 de ore colul meu a ajuns la mareata dilatatie de 3 cm :) )
    Dpn era 18 octombrie si am nascut pe 20 octombrie la ora 23:25 :) si daca nu era provocata strumfulnu se grabea sa vina si sincer daca nu era tensiune buclucasa nici profesorul sef de sectie nu se grabea sa ma lase sa nasc, mi-a zis ca mai am timp :)

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    Citat Postat de dafna Vezi mesajul
    eumanascut la 40+1 inceput natural-provocata(tensiune prea mare ,am fost si internata de vreo 2 ori in ultimul trimestru de sarcina "suspecta de preeclampsie" si control 1-3 ori pe saptamana din sapta,man 35 de sracina pana la sfarsit) si sfasita nastere prin cezariana( dupa 36 de ore colul meu a ajuns la mareata dilatatie de 3 cm :) )
    Dpn era 18 octombrie si am nascut pe 20 octombrie la ora 23:25 :) si daca nu era provocata strumfulnu se grabea sa vina si sincer daca nu era tensiune buclucasa nici profesorul sef de sectie nu se grabea sa ma lase sa nasc, mi-a zis ca mai am timp :)
    cate kg a avut bebul tau la nastere? tensiunea mare nu i-a afectat dezvoltarea?

Floricica Senior Sofia23's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.05.2009
    Postari in forum
    3.303
    ma bucur sa vad ca nu sunt singura :D
    noi avem 40w6d si inca nu am nascut...colul e inmuiat si deschis,dar mai avem nevoie de un impuls ca sa nastem...ptr ca vreau natural,nu cezariana...cred ca zilele astea primim impulsul ca deja nu mai pot de curiozitate sa o cunosc pe bubulina mea :)

Floricica Cu Vechime adryaana's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.10.2009
    Postari in forum
    7.717
    Citat Postat de dafna Vezi mesajul
    se pare ca mai sunt ca mine..eu am nascut la 42 de saptamani.. mi s-a rupt apa... tensiune ridicata nu am avut decat in ultimele 2 saptamani...
    dar degeaba s-a rupt apa ca de dilatat nu m-am dilatat...contractii foarte slabe.. de la 8 si ceva dimineatza, cand mi s-a rupt apa.. pana seara nu m=am dilatat.. pe la 11 ma vazut doctorul si a zis sa maia stept daca vreau sa nasc normal.. iar seara la 8 la intrebarea daca m-am mai dilatat a zis: "esti la fel ca dimineatza".... tensiunea nu mai zic ce mare... cred ca in ultimele ore s-a ridicat si de stres ca imi spuneau asistentele ca sigur va trebui cezariana...
    asa ca la ora 9 seara mi s-a facut cezariana si am nascut-o pe iulia... cu 2,5 kg... putin .. foparte putin pentru un copil la termen... au pus-o in incubator......a stat cam o saptanana acolo.. inprimele zile nu reuseau sa o faca sa aiba tranzit.. voma tot lapticul.. vreo 2 zile a trait doar cu perfuzie fara lapte.. antibiotic.. apoi incet incet.. cum am inceput sa am lapte si-a revenit... a fost groaznic sa-mi vad fata in incubator.. dar e important ca a scapat... ulterior mi s-a spus ca avusesem si dezlipire de placenta din cauza tensiunii... cu toate acestea fata mea a fost puternica si cand au scos-o a respirat singura nu a avut nevoie de resuscitare......

stefaniajohansson
    Guest
    eu am nascut-o pe J la 41 saptamani si 5 zile si pe Matteo la 42 saptamani si 2 zile. Nasterea a fost spontana, n-am ajuns sa-mi induca nasterea. E greu sa tot astepti, dar cel mai important e ca totul sa se termine cu bine!

Floricica Novice qwer1's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.12.2009
    Postari in forum
    597
    Am nascut natural la 40 saptamani fix:)

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari