Ultimele discutii din forum
    Floricica Avansata lauraaa's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    buna fetele,mie mi-a zis doctorul ca de nu nasc in 2 saptamani imi va induce nasterea (cu acordul meu),ce parere aveti despre inducerea nasterii?care ati trecut prin asa ceva?astept sfaturi si opini,pupici multi

Floricica Senior athena's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2007
    Postari in forum
    4.078
    Eu deoarece aveam deja 40 de saptamani si placenta imbatranita a trebuit sa imi induca nasterea.Prima data mi-a dat niste pastile pt scurtarea colului(in cazul tau nu e nevoie),pastile pe care le-am luat 2 zile dupa care m-a internat dimineata la 10.A urmat o zi de monotorizari + injectii in fund cred ca no-spa + in burtica 3 care nu stiu ce au fost.Oricum eu nu aveam dilatatie,contractii nimic dar la 12.30 noaptea mi s-a rupt apa dupa care 3 ore contractii fara pauza pana am ajuns la dilatatie 4 dupa care mi s-a facut epidurala si in 30 de min am nascut.
    Parerea mea e ca atunci cand nasterea este indusa e mult mai rapida la mine practic a durat 4 ore tot procesul,travaliu+nastere dar tot o dat foarte dureros deoarece nu exista pauza intre contractii,sari peste anumite etape de aceea dureaza si mai putin.
    Hai ca am scris un roman intreg sper sa nu te plictisesc.Eu una daca ar fii sa mai nasc o data nu as mai lasa pe nimeni sa-mi induca nasterea pt ca vreau sa decurga totul natural atunci cand trebuie,dar vezi mai sunt si cazuri cand chiar este nevoie de asa ceva.
    Pupici lui Yaseen si sa mai stea un pic la mami in burtica pana va fii mare si puternic.

Membru inregistrat la
    07.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    mersi,sper sa mai stea un pic,eu vreau sa-mi induca nasterea ca sa scap mai repede,nu vreau 20 de ore de travaliu!! mai bine 3-4 mai dureroase ,eu nu fac epidurala pt ca sincer mi-e frica ,eu am deja dilatatie 2-3 cm si colul e f scurtat,mi-a zis doctorul ca voi naste mult mai usor ca altele deoarece cu dilatatia asta mai scap de 3-4 ore de chin,pt ca eu deja o am,pupici multi tie si la matei

cristina elena
    Guest
    Laura eu una nu ti-as recomanda inducerea nasterii. Sau nasterea provocata cum se mai zice.
    Eu n-am facut nici epidurala nici n-am cerut sa mi se provoace nasterea. In nici 3 ore de cand au inceput contractiile si mi s-a rupt apa am scapat si de dureri si cu bebe in brate.
    Intradevar depinde de la femeie la femeie dar poate te vei numara printre norocoasele care trec repede si usor prin etapa nasterii.
    Crede-ma ca sunt mult mai nasoale durerile la nasterea provocata decat la o nastere fireasca. Cand l-am nascut pe baiat am avut o "colega" de nastere cu nasterea indusa si apa rupta de medic. A fost urat de tot, n-as vrea sa trec prin asa ceva.
    La fetita eram trecuta de saptamana 40, a venit la 40 sapt si 3 zile; dar am mers mult pe jos si poate si asta a ajutat. Sau poate asa e organismul meu: nasc usor si repede. Ca altfel eram si eu chemata pentru nastere "fortata".

Membru inregistrat la
    07.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    buna cristina,la mine e baiul ca eu deja pierd din lichid nu stiu exact cum e ca nu l-am mai stresat pe doctor,l-am intrebat cum e dopul gelatinos si mi-a spus ca la mine e nu stiu cum si nu voi vedea asa ceva...ca e fisurat ceva acolo inauntru:( eu sper sa fie bine sa vina bebe ok,va pup dulce

Floricica Debutanta iazmin's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2007
    Postari in forum
    1.129
    buna laura
    mai esti?

Membru inregistrat la
    07.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    aseara nu mai eram,acuma sunt:)

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Laura, nici eu nu-ti recomand chestia asta. Nu garanteaza nimeni ca nasti repede daca iti induce nasterea. Eu una sunt patita, am stat 18 ore in niste contractii infernale din cauza medicamentelor... Si venisem la spital cu dilatatie 3 cm si colul 100% sters deja...

Membru inregistrat la
    07.01.2007
    Postari in forum
    1.234
    woow oana,imi pare rau sa aud asta,eu stiam ca scapi mai repede cu la inducere,acuma vom vedea,pupici tie si la bebici

Floricica Avansata petrisorcosmina's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2007
    Postari in forum
    1.957
    Draga si mie mi-a indus nasterea dupa 48 de ore de travaliu usor in care nu m-am dilatat deloc.Dar vreau sa iti spun ca dupa ce am fost pusa la perfuzii si injectii intr-o ora junatate am nascut.
    Nastere usoara sa ai

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    Cosmina, probabil asta e si ideea: sa fii deja in travaliu, iar inducerea sa nu faca altceva decat sa ajute la grabirea acestuia. Eu nu eram deloc in travaliu cand mi-au bagat perfuzia cu pitocina (oxitocina). Dilatarea & stergerea colului erau datorate greutatii unei sarcini gemelare. Una e sa ajuti natura, alta e sa actionezi contra ei... Oricum, depinde f tare, presupun, de organismul femeii, de cate nasteri are ea la activ (la mine a fost prima nastere) etc.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari