Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita dumitru neluta's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2007
    Postari in forum
    2

Indica scorul Apgar probleme de sanatate viitoare ale nou-nascutului?

Topicul este raspuns la articolul Indica scorul Apgar probleme de sanatate viitoare ale nou-nascutului?

eu cred ca scorul apgar poate indica probleme in cresterea si dezvoltarea copilului. eu am doi copii, iar primul (o fetita) s-a nascut cu dubla circulara de cordon .bineinteles ca scorul apgar a fost 3 iar la virsta de 1 an am aflat ca are tetrapareza spastica .

Floricica Nou Venita rodica cristina c's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.03.2006
    Postari in forum
    176
    Eu am auzit ca da chiar si cei cu nota 7 eu nu stiu ce nota a vut copilul meu ca lam nascut prin cezariana si nam auzit iar dupa aceeia am uitat sa intreb dar am cunoscut pe cineva care mi-a spus ca copilul iei a avut 7 si are probleme de sanatate cu el deci cu 3 automat cred ca da.

Floricica Avansata clauditza28's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.12.2006
    Postari in forum
    1.845
    nu neaparat! eu cunosc doua fetite care s-au nascut cu nota 4, respectiv nota 1, din cauza unor probleme la nastere, iar apoi au fost sanatoase tun! depinde la ce se refera nota mica!

Floricica Veterana Vizitator's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2004
    Postari in forum
    15.891
    scorul apgar nu e un diagnostic e doar un consult rapid facut la nastere pt a se constata in ce stare e bebele la 1 min si la 5 minute. si copii cu apgar 10 pot avea probeleme de sanatate si unele foarte grave.

Floricica Nou Venita moni-tza's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.03.2007
    Postari in forum
    72
    sunt de aceeasi parere cu adela!fetita mea a avut apgar 8 si pe fisa specifica pt culoarea(mai negruta) si pt tonus muscular...(a fost micuta 2,600kg)asa a fost explicatia.

Floricica Novice catalinastatica's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.02.2007
    Postari in forum
    481
    Eu am avut apgar 10 si am fost bolnava destul: insuficienta cardiorespiratorie, bronsita asmatiforma, luxatie de rotula la ambele picioare din nastere, am facut colica renala de cateva ori, a bagat mama penicilina in mine in fiecare iarna, streptococ si am facut 6 luni moldamin saptamanal...Bine, toate s-au oprit cand l-am cunoscut pe sotul meu. Poate suna ciudat, dar de cand sunt cu el, toate analizele mi-au iesit bine si nu am mai avut probleme de sanatate, nici macar o raceala :)
    Starea de sanatate a nou nascutului este apreciata cu ajutorul scorului Apgar la un minut de la nastere. Cu scorul Apgar se evalueaza frecventa batailor cordului, a respiratiei, tonusul muscular, culoarea tegumentelor si excitabilitatea reflexa la iritatiā cu sonda Nelaton a mucoasei nazo-faringiene, parametri care se noteaza cu 0 - 1 - 2. Semnele se cerceteaza si dupa 5 minute; daca la 5 minute scorul Apgar este sub 8 se repeta la 10, 15 sau 20 minute.

» 8-10 indica o stare de sanatate si un prognostic bun;
    » 7 corespunde apneei tranzitorii,
    » īntre 6 si 1 variaza īn raport cu gradul hipoxiei si indica un pronostic rezervat cu mortalitate de 33%
    » 0 indica un nou nascut mort;

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari