Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lauracristinapc's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    14
    inca nu am nascut, dar peste 2 zile, ajung la termenul spus de medic, imi e frica rau de tot de durei, ca am stat in spital vreo 3 zile din cauza unei alarme false, si acolo vezi destule, asta ma infricosat mai rau, avand in vedere ca sunt in strainatate si aici bebelusi stau non stop cu proaspetele mamici,cum pot sa scap de frica asta?

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Incearca sa te linistesti... uita-te la un film bun, citeste ceva, plimba-te cu sotul... Pana nu ajungi la momentele dinaintea nasterii si nasterea in sine, nu prea ai de unde sa stii ce te asteapta, e ceva unic... iar atunci knd o sa tii bebelusul in brate... n-o sa mai ai timp sa te gandesti la momentele dureroase ce au trecut... Te asteptam cu vesti dupa ce o sa ai bebelusul acasa :)

Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    14
    multumesc tot incerc sa imi distrag atentia, dar sincer ma simt ca un colos, nu ma pot misca, iar eu eram de neoprit, si inafara de asta seara aprtenerul meu ma tot intreaba cand vine bebele, ca tare mult il asteptam!!!

Floricica Debutanta vera_32's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.08.2009
    Postari in forum
    606
    nu are de ce sa iti fie frica,si eu am nascut in strainatate,am nascut gemeni si au stat tot timpul cu mine in camera...si mie imi era frica ca nu am sa ma descurc cu doi bebelusi,am nascut si prin cezariana,dar tot timpul ai pe cineva alaturi de tine,aici infirmierile veneau din jumate in jumate de ora si daca aveai nevoie de ceva trebuia numai sa apesi pe buton ca imediat apareau.Primele zile chiar daca bebelusii erau cu mine in camera mai mult infirmierile s-au ocupat de ei...curaj mult si nastere usoara.

Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    14
    Multumesc de urari, frica e de dureri ca am avut contractii puternice saptamana trecuta si am mers la spital. va multumesc de incurajare! nu imi ramane decat sa astept fericitul moment!

andreea2929
    Guest
    Laura nastere usoara,sa-ti revii repede si sa ai un bebe sanatos!

oanachampion
    Guest
    E ok sa-ti fie frica de necunoscut. Incearca sa te gandesti la bb, la cum o sa fie cand o sa-l tii in brate pt. prima oara... Nasterea trece repede, o sa vezi! Si, din cate am inteles, nasti natural, deci te vei recupera rapid! Nastere usoara si un bb sanatos!

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    asa cum ziceau si fetele, n-are de ce sa-ti fie teama. nasterea e ceva normal si, desi e dureroasa, toate se sterg in momentul in care apare bebe.
    si eu am nascut intr-o tara straina si, desi am fost singurica, am primit toata atentia posibila din partea personalului medical. inainte de nastere si eu mi-am facut tot felul de ganduri, mai ales ca am nascut la 42 de saptamani si am avut timp berchet, dar dupa aceea privind inapoi am realizat ca m-am consumat degeaba.

iti doresc o nastere usoara si un bebe de nota 10!

Moderator Floricica Avansata ana_micu83's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.10.2008
    Postari in forum
    2.189
    laura, cred ca fiecare femeie a avut aceleasi trairi pe care le ai tu pana acum...ideea este ca diferenta dintre o poveste cu o nastere usoara sau cu o nastere grea o faci doar tu!

In primul rand gandeste-te ca toti oamenii pe care i-ai intalnit pana acum au venit pe lume din femei si ca ...pana la urma, nasterea, nu este ceva de nedepasit!

In al doilea rand vreau sa te invat si pe tine..(asta daca mai pot )ceea ce m-a invatat dr meu pe mine...sa nu asociezi momentul nasterii cu durerea provocata ci cu momentul plin de incarcare emotionala si bucurie in care ai sa-ti tii in brate mogaldeata! Asa m-am "educat"eu pe perioada sarcinii si iti jur ca nu mi-a fost teama in nici o secunda de nimic. M-am dus sa nasc intr-o clinica privata...am spus bancuri, sotul mi-a fost alaturi...si dupa 12 h nu am reusit sa nasc normal..mi s-a facut cezariana de urgenta..si in timpul operatiei[mi-a fost un pic ciuda ca nu am nascut normal]am facut concurs de bancuri cu dr..a fost superr! As mai naste de 1000 de ori..tot acolo, indiferent cum!

Daca ti se face si epidurala. n-ai sa simti nimic!

Curaj si asteptam sa ne spui povestea unei nasteri usoare si frumoase!

[imbratisarea]

Floricica Senior fiona80's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.06.2008
    Postari in forum
    3.215
    Laura, daca nasti in Italia nu prea ai de ce sa-ti fie frica! E drept ca anxietatile de orice fel sunt cateodata f accentuate. Cand am deschis topicul am crezut ca urmeaza sa nasti in Ro. Eh, atunci aveai voie sa ai cate atacuri de panica doreai!!![floare galbena]
    Nastere usoara![bebelus]

Floricica Cu Vechime fluturas's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.06.2007
    Postari in forum
    5.785
    si mie mi-a fost frica...
    cred ca toate avem acest sentiment inaintea nasterii..mi se pare firesc!
    eu aveam un stres..ca nu ma mai trezesc din anestezia generala la cezariana..si iata-ma..intreaga si nevatamata!
    nastere usoara si un bebe sanatos!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari