Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Granulomul de fir dupa cezariana

Granulomul de fir este o problema postoperatorie ce se manifesta mai tarziu si cu care se confrunta unele mamici care au nascut prin cezariana atunci cand in jurul unui fir se dezvolta o excrescenta, apar dureri acute, operatia supureaza si pot chiar sa apara sangerari. Aparitia acestei infectii tine de modalitatea de raspuns a organizmului si nu tine de cusatura in sine sau de modul in care a fost facuta.

Granulomul de fir dupa cezariana nu se poate trata decat chirurgical insa este vorba despre o procedura minora care nu implica riscuri.

Eu n-am avut astfel de probleme insa la mine tot de "fire" a tinut problema pt ca operatia mea nu a prins desi mi s-au scos firele externe (cele interne au fost din acelea care se resorb) dupa o saptamana, asta a fost din cauza "materialului clientului" .

Voi v-ati confruntat cu astfel de probleme dupa cezariana?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu una nu am avut asa ceva pt ca nu am avut fire de scos dupa. si la interior si exterior am avut fire care se resorb .asta a fost super pt mine ca nu a trebuit sa mai indur vreo durere .la control am fost la o sapt de la nastere s-a uitat dr acolo si mi-a zis sa mai revin peste o luna .

Floricica Cu Vechime maryya's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2008
    Postari in forum
    8.245
    Eu m-am confruntat cu o asemenea problema, din pacate la mine nu a fost deloc o interventie minora....la inceput asa am crezut, ca va fi ceva minor, insa dupa operatia de granulom de fir au aparut complicatii, m-am operat iar ...am deja 3 luni de la prima operatie si as vrea sa cred ca acest cosmar s-a incheiat! Am mai scris povestea granuloamelor mele de fir la un alt topic, tot pe acest forum http://www.copilul.ro/forum/sarcina/nasterea-bebelusului/granulom-de-fir-dupa-cezariana-5537/index4.html

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari