Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ralukypuky's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.08.2012
    Postari in forum
    58

Interesant Frica de nastere

In primul rand LA MULTI ANI,BURTICUTELOR!!!!Sa aveti un an nou fericit,sanatate multa si nastere usoara.....Apropo de nastere, sunt in sapt 34 si o burtica foarte activa , incet incet se apropie momentul intalnirii cu bebelusul meu ,doar ca am emotii foarte mari si imi este foarte frica de nastere .Am incredere in medicul meu ,dar degeaba imi este frica de durere ,sa nu ma fac de ras si sa vb urat asistentele cu mine,ca stiti si voi cum e la noi in RO,dar speram sa fie totul ok si sa treaca repede si sa nu doara foarte tare...va pup burticutelor ...mai sunt burtici care au teama de nastere?

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.08.2011
    Postari in forum
    564
    La multi ani si tie! e normala aceasta frica, toate am trecut prin aceasta frica. e inevitabil. odata ce a intrat bebelul acolo, trebuie s si iasa cumva, nu? si intr-adevar asistentele vorbesc urat cu pacientele care nasc natural, si asta nu din nepolitete, ci pentru ca intra si ele oarecum in panica atunci cand bebele vrea sa iasa si nu mai iese (cel putin asa cred eu). de aceea daca nasti la o maternitate de stat, trebuie sa le dai ceva inainte asistententelor care te vor asista la nastere. stiu ca acest obicei e foarte inradacinat la noi si eu nu sunt de acord sa-l alimentez, dar in situatiile disperate.....iti doresc un bebe sanatos! (ca asta conteaza de fapt, restul sunt amanunte)

Floricica Avansata madasabi's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.01.2011
    Postari in forum
    1.266
    eu sunt de acord cu datul.intr-o clinica de stat numai spaga face diferenta.felicitari pt bebe,sarcina usoara si nastere la fel de usoara.o sa se termine asa repede,si ai sa uiti asa repede ca nu o sa iti vina sa crezi.gandeste-te doar ca esti puternica,ca toate am trecut prin asta,ca se va termina totul cu bine.

Moderator Floricica Avansata roxie's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.10.2008
    Postari in forum
    2.054
    Ralukypuky, ai posibilitatea sa faci epidurala unde nasti?

Floricica Novice erendis's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    nu stiu mie nu mi-a fost frica de nastere, m-am dus la spital hotarata ca o sa fie bine, de iesit trebuie sa iasa intr-un fel sau altul nu? :))) moasa care m-a asistat a fost foarte draguta si a vorbit tot timpul frumos cu mine chiar si cand urlam de durere, nu sa zbiere la mine ci din contra ma invata sa respir si ce sa fac ca sa mai uit de dureri....nu ai de ce sa-ti fi frica, am avut emotii si eu,clar, ca nu-s de fier dar frica nu am lasat-o sa ma ia...cat despre dureri, din nou nu stiu ce sa zic...doare dar nu sunt insuportabile, si se uita foarte repede....
    nastere usoara siun bebel sanatos!!!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Si pe mine asistentele de la Nasteri ma tot bateau la cap cand sa crespir, cand sa imping, dar nu mi-a iesit neam treaba. Pur si simplu nu reuseam sa ma sincronizez la faza cu respiratia si impingeam si cand imi ziceau sa nu imping. Nu ma puteam abtine. Dar am avut noroc ca s-a nascut repede. In 15 minute am fost gata. Mai mult au durat cusaturile. Chestia e ca daca te duci la spital inainte sa ajungi la contractii regulate la 5 minute si sa ti se rupa membranele, ai sa te chinui mai mult decat sa te pregatesti de nastere, pentru ca iti baga occitocina si te si forteaza sa suporti travaliul, ca asa e in Romania.. Asa ca, da, sunt prospaga si pro ajuns la spital doar CAND TREBUIE, nu mai devreme!!!

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Bine, nici ca mine sa nu faci, care am plecat dupa ruperea membranelor, dar pe ultima suta de metri. La 7.30 a.m. am ajuns la spital, la 7.45 a.m. am nascut, pe dilatatie de doar 2..

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    dalicris, depinde mult de moase, eu una nu am avut probleme cu cea cu care am nascut, nu a fortat cu nimic, nu mi s-a dat accitocina ca sa forteze si nimic de genul...inca din contra am asteptat pana am ajuns la dilatatie 4, abia dupa mi-a rupt membranele, eu m-am dus la spital in momentul in care avam contractiiile la 7 min, la 18 am ajuns la spital si abia la 22.25 am nascut, dar durerile alea mari nu au aparut decat din momentul in care mi-a rupt membranele pana am nascut adica cam o ora, iar nasterea propriu-ziu nu stiu daca a durat mai mult de 10 min..., nasteam mai repede dar nu era dact o sala de nasteri in spitalul asat al nostru judetean si era ocupata, deci a trebuit sa stau la rand...

Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    buna si La multi ani !
    ca sa raspuns la intrebarea initiala, si eu sunt in 37 de saptamani si de vreo saptamana deja fie ca sunt treaza sau dorm am gandul doar la nastere ... imi e frica si de durere si de asistentele alea uricioase si de tot momentul in sine ... ma linistesc spunandu-mi ca dupa ce voi naste voi si uita cum a fost ... dar pana voi naste .... sunt ingrozita !
    si imi mai e teama si de faptul ca vreau sa ajung la maternitate cand trebuie, precum spune si Dalicris ... dar de unde o sa stiu eu ca nu e prea devreme sau prea tarziu ? ca si eu ma gandesc ca mai bine stau in cuibusorul meu acasa cat de mult decat sa ma duc sa ma chinui la maternitate o gramada de timp ... !asa ca daca aveti un sfat ... il astept cu drag !

Membru inregistrat la
    13.12.2010
    Postari in forum
    479
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    dar de unde o sa stiu eu ca nu e prea devreme sau prea tarziu ? ca si eu ma gandesc ca mai bine stau in cuibusorul meu acasa cat de mult decat sa ma duc sa ma chinui la maternitate o gramada de timp ... !asa ca daca aveti un sfat ... il astept cu drag !
    mie moasa mi-a zis sa o sun in caz ca mi se rupe apa, sau daca am contractii la 10 minute una de alta...din momentul ala linistita iti poti pregati bagajul, ce iti mai trebuie si mergi catre spital...mie mi-a zis sa nu ma panichez si daca se rupe apa si nu am contractii puternice nu e graba, bebelulu nu are ce pati daca ajung in cel mult 24 de ore la spital...o sa stiti cand sa mergeti, pe langa faptul ca chiar daca ajungeti mai repede, nu va leaga nimeni de pat, puteti sa iesiti pe coridor, sa stati la povesti cu sotul, eu de la 18 pana la 21 cand m-au apucat contractiile am facut ture de la etajul 2 pana afara din spital(sunt fumatoare...), nu va fie frica e ceva natural si firesc. mult succes si nasteri usoare

Moderator Floricica Senior wondermom's Avatar
    Membru inregistrat la
    17.04.2008
    Postari in forum
    3.355
    e mare pacat ca, in general, comportamentul personalului medical este un mare factor de stres in momentul nasterii... fetelor, incercati sa va ganditi doar la voi si la bebelusul vostru si dati mai putina importanta comportamentului asistentelor... veti vedea ca dracul nu e chiar asa de negru cum pare... veti gasi in maternitate si asistente/moase dragute... stabiliti clar si din timp cu doctorul vostru sa va faca epidurala, nu lasati pe ultimul moment decizia asta... s-ar putea ca atunci cand sunteti in spital, anestezistul sa va spuna ca nu va face epidurala pentru ca nu i-a spus doctorul... nastere usoara va doresc si bebe sanatos!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari