Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Epiziotomia - informatii !

bua ziua din nou, as avea o noua intrebare legata de epiziotomie, si anume, daca eu aleg sa nu mi se faca epiziotomie, ma vor taia indiferent de ceea ce zic eu ? Si daca totusi ar trebui sa ma taie, dar eu aleg sa nu o faca, ce riscuri sunt ? Atat pentru mine cat si pentru bebita mea ? Cat de dese sunt cazurile in care este necesara epiziotomia? Si mai ales cum poti preveni necesitatea unei epiziotomii?Va multumesc !

Floricica Senior claudia_claudia's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.09.2011
    Postari in forum
    3.178
    Iti voi spune ce stiu eu despre aceasta procedura....eu cand am nascut mi a facut....nu m a intrebat inainte daca sunt de acord.dar daca nu vrei sa ti faca risti sa te rupi si atunci e mai dificil sa te coase....m a taiat f putin si dupa ce m a cusut am intrebat o a 2 a zi pe o asistenta care ne facea toaletare cate cusaturi am si mi a zis ca nici macar nu se vede asa bine m a cusut.eu zic sa alegi sa iti faca...decat sa te rupi si sa te chinuiesti pana ti se vindeca....decizia e a ta....

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    si ai nascut la privat sau la maternitate ? Ms.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    In mod normal fiind o procedura medicala ar trebui sa se faca doar cu acordul tau. Dar in realitate majoritatea dr. nu intreaba, o fac si gata. Trebuie sa te interesezi care e mersul in locul unde vrei sa nasti. La privat sunt sanse mai mari sa nu ti se faca daca tu nu vrei, iar la stat probabil poate ajuta vreo atentie... nu stiu, ca am nascut la privat si acasa.
    Epiziotomia este o taietura destul de profunda, iar majoritatea rupturilor sunt mai mici decat o epiziotomie obisnuita.
    Chiar daca marginile plagii nu sunt netede ca la taietura, rupturile se vindeca mai repede si pot fi cusute.
    La ruptura este riscul mai mare sa fie anterioara, deci sa mearga spre in fata, spre uretra si clitoris, iar la taietura e posibil sa se prelungeasca taietura inspre spate, posibil sa se rupa anusul.
    Pentru a evita epiziotomia se recomanda pregatirea anterioara prin masaj perineal si masaj cu ulei, se poate folosi si aparatul EpiNo. In timpul nasterii sa nu fie grabit procesul, sa nu se administreze oxitocina, expulzia sa aiba loc intr-o pozitie gravitationala sau neutra, nu antigravitationala cum e pozitia pe spate in care se naste de obicei la spital. Mama sa impinga cat si cum simte, nu sa fie sustinuta sa impinga cat mai tare si prelungit. Perineul sa fie protejat cu mana la iesirea bebelusului. Rupturile f mici pot fi lasate ca atare si se vindeca rapid.

Asta e teoria. Experienta mea personala:
    - prima nastere: grabita, cu oxi, cu impingeri prelungite, stand pe spate, cu moasele calare pe burta mea... cu tot masajul perineal nu se intindea zona prea bine, dr. a recomandat epiziotomia si n-am avut curaj sa fac altfel. Nu mi s-a parut o experienta naspa pe moment, pt ca ma asteptam la ceva mai nasol, dar dupa a doua nastere m-as contrazice, adica a fost nasol. Greu sa stau in fund, sa alaptez, sa ma intorc de pe o parte pe alta, mi-a fost frica sa merg la toaleta... Dupa 2 saptamani nu m-a mai deranjat. M-a usturat mai tare cand s-au tras fierele pe la 5-6 zile. A fost suportabil, dar totusi un disconfort destul de mare. Iar pt sex... a durat cateva luni bune ca sa simt din nou confort.
    - a doua nastere: totul natural, acasa. Am folosit aparatul Epino, am reusit sa ajung la 9 cm, mai mult nu, ca am nascut la 37 de sapt si 5 zile, si scria ca doar la sfarsit sa il folosesti. Am folosit si un ulei care cred ca a ajutat, mai ales cicatricea de la epiziotomie. Expulzia a fost f rapida, se recomanda sa fie mai lenta pt perineu, am nascut pe un scaunel de nasteri, mi-am protejat singura perineul cu mainile si nu mi s-a facut nicio epiziotomie. Am avut ca 2 zgarieturi si mai multe crapaturi ffffff fine, pe care le-am observat doar dupa mai multe zile. Disconfort aproape zero. Am putut sta in fund de la inceput, am simtit doar usturime la urinare primele 3-4 zile. N-am avut cusaturi, nimic. Iar cu sexul a fost ok f devreme, 2 sapt.

Riscurile cand alegi sa nu fi taiata sunt ca ruptura poate aparea oriunde, iar cand te coase s-ar putea sa nu reuseasca sa te faca la fel ca inainte... nu ca la epiziotomie m-ar fi facut ca inainte.
    Pentru copil, daca e nevoie de forceps oricum iti face epiziotomie, iar daca este in stres si trebuie sa se nasca rapid atunci ajuta, scade cu vreo 5 minute durata expulziei.

Nastere usoara iti doresc, si perineu integru !

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    multumesc mult de raspunsuri ! :)

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Anka, medicul tau ti-a spus ca e ok sa faci sex dupa 2 saptamani de la nastere? wooow... norocos sotul tau :))))
    Ginecologul meu mi-a dat ok abia dupa controlul de 40 de zile... deci in perioada asta oricum a disparut discomfortul (si asa fff mic) de la epiziotomie.

Ioana, decizia iti apartine doar tine, si esti datoare sa te informezi cat mai mult in ceea ce priveste procedura asta.
    Eu una, nu m-am gandit nicio secunda sa refuz epiziotomia daca este necesara. In primul rand trebuie sa ai incredere in medicul tau, adica sa il cunosti foarte bine si sa fi convinsa ca nu te-ar taia doar de dragul taieturii, ci ca ar face-o doar pentru binele tau.
    Cunosc o mamica care a refuzat vehement epiziotomia si a ajuns sa aiba fisura anala cu complicatii o buna perioada dupa aceea...

Eu am fost un caz fericit. Mi s-a facut epiziotomie dar am putut sa stau bine in fund de a doua zi. Un usor discomfort a existat cateva zile (maxim o saptamana) si cateva saptamani mai simteam ceva neplacut in timpul contactului sexual (dar asta era doar timp de cateva minute, pana ma lubrifiam).
    La urmatoarea nastere, in mod sigur nu ma voi opune epiziotomiei. Voi naste la aceeasi clinica, cu acelasi obstetrician si aceeasi moasa, si am incredere ca vor face totul pentru binele meu si al bebelusului.

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Eu cred ca f mult tine de cat de mult reuseste mama sa isi relaxeze perineul in momentul respectiv, de cat de tare si cum impinge, pozitia de nastere.
    Mama mea a avut epiziotomie, si i-a extins pana la rect, si tot asa a avut probleme cu vindecarea, si au cusut-o f strans, incat de atunci tot numai hemoroizi si chiar fisura anala a facut.
    Mie important mi se pare sa gasesti un medic renumit pt ca nu face epiziotomii, si atunci poti merge pe mana lui. Cei care spun facem cand trebuie, aia fac de rutina. Ei spun preventiv, dar mie nu mi se pare nimic preventiv cand tu deja faci rau, adica tai. Spun ca previn rupturile mai mari, dar nu e adevarat, decat daca fac taieturi mai mari decat ar fi fost ruptura, daca fac mai mica taietura predispun din taietura sa plece o ruptura... si cum taietura se face jos, ruptura se duce tot in jos, deci posibil spre rect. Si mai spun ca previn ruptura de perineu la varsta avansata, ceea ce eu nu mai cred, ca soacra-mea a avut 3 epiziotomii, si tot asa a trebuit sa se opereze la 50 de ani.
    Ana, eu mi-am urmarit sarcina mai mult cu moasa, iar dupa nastere tot in ingrijirea ei am fost in primele saptamani. Ea mi-a spus ca e ok sa fac sex atunci cand ne dorim, ca jos totul arata ok. Iar la controlul de 6 saptamani am fost la ginecolog, si mi-a confirmat ce mi-a spus moasa.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    bua ziua din nou, as avea o noua intrebare legata de epiziotomie, si anume, daca eu aleg sa nu mi se faca epiziotomie, ma vor taia indiferent de ceea ce zic eu ? Si daca totusi ar trebui sa ma taie, dar eu aleg sa nu o faca, ce riscuri sunt ? Atat pentru mine cat si pentru bebita mea ? Cat de dese sunt cazurile in care este necesara epiziotomia? Si mai ales cum poti preveni necesitatea unei epiziotomii?Va multumesc !
    nu stiu cum este in tara, dar majoritatea persoanelor pe care le cunosc au facut-o. n-as sti nici sa-ti spun daca a fost alegerea lor sau li s-a facut de nevoie sau pentru ca asa a decis medicul. fetele ti-au descris bine situatia si au argumentat si pro si contra. eu am fost un caz special si super-fericit. nu am avut nevoie si nu am avut nici ruptura, nimic. am nascut cu matrona (un fel de moasa cu studii superioare), fara medic, fara complicatii. ceea ce pot sa-ti spun e ca travaliul a durat cam 13 ore. dilatatie dificila, s-a oprit la 7 si nu avansa nicicum. pana la urma, a decis sa-mi puna in perfuzie nu stiu ce sedativ si asta m-a ajutat sa ma relaxez. nu m-au atins nici cu un deget. totul s-a desfasurat altfel decat cum stiam eu (si mama mea e moasa si mi-a explicat multe, insa nu a fost asa). mi-au dat voie sa stau in ce pozitie am vrut, aveam pana si o bara de metal in fata de care sa ma prind in momentul in care impingeam , patul se regla in toate felurile posibil din niste butoane... mi-a zis la un moment dat "impinge", am facut-o, insa nu pana la capat ca eram extenuata (erau 30 de grade in salon si nu bausem apa de cand intrasem, fiindca mi-au zis ca daca e cazul de cezariana sau ceva complicatie e mai bine sa nu - nici asta n-am mai auzit-o). la a doua deja a fost afara capul, iar la a treia mi-am vazut fetita. matrona nu a facut altceva decat sa tina mainile ca sa o ia. nu-mi venea nici mie sa cred, insa nu a fost nicio problema. dupa 5 ore eram pe picioarele mele, faceam dus :)) eu ma simteam in stare si imediat dupa, dar cred ca as fi picat ca aveam tensiunea 8. :))))

Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Snowdance,
    tare frumoasa povestea voastra. Natura isi face treaba f bine de cele mai multe ori. In ce tara ai nascut?

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    In Spania... Si nu-ti imaginezi ce terorizata eram eu la gandul nasterii...Ca eram "batrana"... :)))))) adevarul e ca a fost foarte foarte bine, din toate punctele de vedere.. Aici lasa natura sa-si faca treaba, apoi, daca e cazul, intervin. Dar n-o sa auzi de propuneri de cezariana fara motiv sau de cerere de cezariana, fiindca nu le accepta nimeni. In afara cazurilor in care exista riscuri la nastere pentru mama si/sau copil.

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    in cazul asta pot sa zic si eu ca vreau sa nasc in Spania? :)
    Si pe mine ma sperie gandul nasterii teribil... incerc sa citesc toata ziua sfaturi si tot felul de lucruri legate de nastere, m-am hotart sa nasc la maternitatea din Brasov, in detrimentul unei clinici private, pt ca toata lumea ma sfatuieste ca asa e mai bine pentru bebita mea, mai ales daca Doamne fereste vor fi ceva complicatii... !Dar ma sperie si gandul ca si la maternitati auzi si vezi ca se intampla atatea, te lovesti de indiferenta, de ideea ca ... las' ca e bine si asa ... sunt tanara si as vrea sa fiu normala si dupa nastere ... adica as vrea sa ma simt din nou femeie, si totodata vreau si tot ce e mai bine pt micuta mea.. am incredere in doctorita mea, pana acum a fost ok, dar din nou am auzit de cazuri, in care a spus ca e ocupata si nu a participat la nastere.. si atunci eu ce fac ? Daca ea nu o sa vina la nastere cu toate ca zice ca va veni ... ce ma fac ? O sa ma trezesc singura in spital , gandindu-ma ca nu stiu pe mana cui ajung ! Cum se procedeaza in cazul asta.. daca nu vine dr la nastere? Si tot aud de moasa.. si sunt multe mamici , care mi-au spus ca inainte de nastere, asa cum am vorbit eu cu doctorita mea, ele au vorbit si cu o moasa, pe care au avut-o la nastere !Dar daca eu aleg sa nasc la maternitate cum pot vorbi din timp cu o moasa ? Stie cineva ? Imi cer scuze ca pun atatea intrebari, dar nu stiu pe cine sa intreb ... ! :( Va multumesc din nou pentru raspunsuri si pentru ajutor !!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari