Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Epiziotomia

Epiziotomia este acea incize care se face in perineu pentru a masri vulva si a usura nasterea. Acesta se poate face pe partea mediana sau de mijloc a vulvei si consta in taierea perineului dinspre vagin spre anus.

Practicarea acestei incizii micsoreaza durata travaliului cu circa 9 minute si in general se efectueaza pentru a preveni rupturile. In urma epiziotomiei pot aparea complicatii precum incintinenta anala, dureri in periaoda postnatala, infectii, pierderi de sange, discomfort in actul sexual.

Eu pentru ca am nascut prin cezariana nu a fost nevoie de epiziotomie insa am prietene care au nascut natural cu epiziotomie si spun ca si la luni bune dupa nastere inca nu se simt bine, inca resimt discomfort durere, uneori usturime si o oarecare amorteala in acea zona.

Cum a fost pentru voi nasterea cu epiziotomie si mai ales cum a fost periaoda de recuperare?

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    eu si acum am probleme ... o epiziotomie dureroasa si acum... cica pana la un an trece!

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Eu am nascut destul de greu, fiindca nu ma dilatam suficient si bineinteles ca fost necesara epiziotomia. Sincera sa fiu nu stiu ce ma durea mai tare dupa: epiziotomia sau hemoroizii cu care m-am procopsit tot atunci. Din fericire in 6-8 saptamani am scapat de ambele.

Ruxy, ai fost la un control dupa nastere ca sa-ti verifice cusatura? Mi se pare ca a trecut destul de mult timp de atunci (vad ca bebe are 7 luni)

Floricica Debutanta MJ forever's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.03.2010
    Postari in forum
    1.187
    Si eu am avut parte de epiziotomie. Cam 2-4 zile dupa nastere am avut parte de dureri cumplite, nu puteam nici pe scaun sa stau. De dureri am scapat relativ repede, cam in 2 sapt, insa discomfortul in actul sexual s-a prelungit mult de tot.

Floricica Debutanta cris25's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.07.2009
    Postari in forum
    716
    In 2 saptamani de la nastere am scapat de durerea de la epizio si am reusit sa stau normal in fund pe scaun...altfel pana atunci doar cu colac saun picioare.

Floricica Senior roxy29's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    4.012
    am avut epiziotemie si la prima nastere si la a doua. la prima... aproae o luna nu am putut sta pe scaun, vreo 2spatamani am luat calmante, s-a infectat o ata am tras vreo 2 luni. pe urma a fost ok
    la a doua.. total diferit... nu am luat nici macar un algocalmin nimic... si am stat pe scaun la doua ore de la nastere. nu stiu cum a cusut medicul de data asta dar sa-i de d-zeu sanatate:))) la trei saptamani am sarit pe la meu sot si nu am avut nici cel mai mic disconfort.
    durerea ar trebui sa treaca in max 6 luni daca nu trece teoretic ar trebui redeschis si cusut iar.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    cand am fost la controlul gineco mi-a zis ca e cusutura aiurea cu tesut care ar trebui sa fie pe interior pe exterior cu niste ciucurei sensibili si inervati si evident durerosi... so, n-am cum sa sar pe al meu sot! ar trebui sa ma duc sa mi-i cauterizeze? am intrebat doctorita ce procedura urmam si nu a vrut sa-mi spuna, a zis ca imi spune dupa un tratament local, dupa care nu m-am mai dus, au aparut altele... o sa ma duc... intr-o zi...

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    ma plangeam in maternitate unei asistente de durerea dintre craci si ea mi s-a plans si ea ca o mai simte inca uneori ... dupa 26 de ani...

oanachampion
    Guest
    Pe mine doctorita n-a vrut sa ma taie si, dup-aia, a constatat rupturi de gradul 2 (epiziotomia e egala cu rupturile de gradul 4, doar ca e uniforma, ca sa zic asa, in sensul ca nu sta medicul sa "brodeze"), mai multe si mici, pe care le-a cusut... Intr-o saptamana nu mai aveam dureri (in fund am stat dupa vreo ora - doua de la nastere, rupturile fiind interioare, nu in zona perineului). Cred ca se cam abuzeaza de epiziotomie, in sensul ca, uneori, se practica si acolo unde nu e nevoie neaparata...

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    la mine cred ca a fost necesar... beb mare capos iesea greu eu incapabila sa imping calumea, speriata de moarte ca-mi asfixiez copilul, doctori care urlau la mine... cred ca a fost necesara...

Floricica Debutanta k3loo's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.08.2009
    Postari in forum
    1.057
    De la cursul de bebe (la care am fost acum doi ani si jumatate) ni s-a spus ca in Romania se efectueaza profilactic la nasterile normale... deci tuturor femeilor. Sotia mea a stat in fund de a doua zi dupa nastere, dar nu cu orele ci citeva minute. Azi (la patru zile dupa nastere) o singura data a cerut sa-i pun o perna dedesupt si a stat si la masa (scaun tare cu o pernita infima). Cred ca depinde si de indeminarea doctorului/doctoritei. In privinta abuzului de epiziotomie, la cursul respectiv au motivat ca "decit sa apara rupturi si sa nu se stie pe unde, pentru ca pot apare rupturi inerne, mai bine taie doctorul unde stie si coase intr-un loc unde stie sigur ce si cum a fost taiat".

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari