Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest

Epidurala sau rahianestezie in cezariana???

buna fetelor. treaba sta cam asa: mai avem doar putin pina scoatem nasucul afara pt prima oara (uau..nu imi vine sa cred ca a trecut atata timp, caci avem deja 35 saptamani), si mami(respectiv eu...nu prea stie ce si cum. eu as vrea sa il pot alapta imediat dupa nastere. numai ca eu m-am hotarat sa fac cezariana ca mor de frica durerii. am citit pe undeva ca daca as face anestezie epidurala as putea sa-mi alaptez BB-lul, daca fac rahianestezie, nu, decat dupa 24h. voi ce stiti in legatura cu acest aspect? si care e diferenta intre cele 2 tipuri de anestezii din punctul de vedere al durerii, efectelor adverse etc. astept rapsuns cu nerabdare. pupici tuturor.

Floricica Nou Venita ianisangel's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    54
    eu am facut anestezie totala la cezariana si de alaptat l-am alaptat a doua zii pe seara , asta pt. ca nu stiam cum sa alaptez si dadusem peste o scorpie de asistenta...ma rog apoi dupa plansete ca-nu imi pot alapta copilul (dar ei oricum ai dau cu siringa glucoza) daca nu poti alpta . apoi o asistenta fff draguta ma invatat si totul sa rezolvat. revenind la anestezie te intreaba de care vrei sa faci ...acum nu stiu eu am lasat-o pe anestezista si bine am facut ca facandu-mi generala , mi-am revenit bine dar contactii mai ai ca trebuie sa asi revina uterul la normal . dar eu zic sa nu ati fie frica ,daca faci cezariana ca atunci cand al vezi pe bb ati trece orice durere![bebelus]

Floricica Cu Vechime viata's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2009
    Postari in forum
    8.289
    nici eu n-am facut anestezie totala.m-au intrebat de care vreau,dar mi-au si recomandat care ar fi mai convenabila,adica,cea epidurala..de alaptat am alaptat dupa 2 zile,pentru ca trebuia s aelimin din corp orice toxina ce se putea varsa in lapte.dar nu a fost nici o problema ca bb imediat mi-a luat sanul si a supt.eu iti recomand sa nu faci anestezie totala,ca nu stii cat timp dureaza pana iti revii,si eviti si unele neplaceri sau complicatii.dar nici nu e nevoie zic eu de anestezie totala,pentru ca oricum nu simti durere,decat mici piscaturi casi cum te inteapa ceva,atat..orcum ei iti vor face calmante destule,pentru cadupa ce iti revii din anestezie,incepi sa simti durerea taieturii si nu te poti misca decat ajutata....orcum iti urez bafta si sanatate si tie cat si bebeului tau,sa fiti sanatosi,si sa nu-ti fief rica,ca trece repede..eu intr-o saptamana(depinde de organism si de cat ai luat in greutate),puteam sa merg singura,neajutata.

Floricica Nou Venita tedi's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.11.2009
    Postari in forum
    20
    buna sunto viitoare mamica si imi este frica de durere si vreau sa fac cezariana uni spun ca este mai rau daca faci cezariana decat ai naste normal ca sunt dureri groaznice dupa aceea este adevaratvreu sa stiu si parerea celor care au facut cezariana meci pupici

Floricica Cu Vechime simonasal's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    9.204
    Tedi, cumnata mea are doua nasteri : una normala, prima, si o cezariana. Dupa nasterea normala a zis ca i-au ajuns durerile si a optata a doua oara pentru cezariana.
    Si, verdictul a fost : mai bine nasteam normal si al doilea copil, nici nu se compara.
    Hotararea iti apartine.

Nastere usoara.

Floricica Novice ioana_dinu2000's Avatar
    Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    eu am nascut prin cezariana, parerea mea este ca poti face cum vrei , alegerea iti apartine, poti sa alegi sa nasti si normal dupa o operatie de cezariana, dar nu, vreau tot cezariana, bine, la mine nici nu se putea naste normal, am si dioptrii, am si bazinul ingust iar el este capatanos, asa ca nu aveam nicio sansa

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    la ambele suferi, ca sunt taieturi, dar as prefera cezariana ca poti sa mergi linistita la wc si nu te ustura+ca o taietura in zona asa de delicata, este mai greu!

Membru inregistrat la
    27.01.2010
    Postari in forum
    433
    va urez nastere usoara si astept si opinia ta dupa ce ai nascut, a fost o alegere buna sau ai fii facut prin cealalta metoda de nastere.

Floricica Nou Venita andreea_me's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.02.2010
    Postari in forum
    8
    buna mamici noi suntem noi pe aici asa ca salutari la toata lumea.eu voi naste tot prin cezariana si am ceva ''emotii'' sper sa fie totul bine si ma bucur ca aiaic mai pot afla cate ceva despre aceasta operatie sa zic asa...eu as fi preferat sa nasc normal cu toate cca e mai dureros.....pupici

Floricica Novice simonag's Avatar
    Membru inregistrat la
    20.11.2007
    Postari in forum
    458
    Draga andreea sa stii ca si eu mi-am dorit sa nasc normal pentru simplul motiv ca te ridici si refaci un pic mai repede fata de cezariana, dar dupa ce am stat 11 ore in travaliu cu niste dureri ingrozitoare nu regret ca am facut operatia. . Desi am suferit un pic. . Ma refer la primele 24 de ore si pana in momentul cand te ridici din pat. Sa stii ca dupa 7 zile mai simteam doar o mica durere, iar acum la 2 luni totul e ok, s-a vindecat frumos. La al doilea merg direct la cezariana. Sarcina si nastere usoara.

Floricica Nou Venita tesa4's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.02.2009
    Postari in forum
    80
    Buna mada. Eu am nascut prin cezariana cu rahianestezie la recomandarea medicului. Pe bebe l-am alaptat a doua zi spre seara pentru ca dupa operatie trebuie sa stai in terapie intensiva o vreme.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari