Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita angel_rox's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2013
    Postari in forum
    3

E normal sa iasa firele resorbabile?

Am nascut natural in urma cu 5 saptamani, cu epiziotomie si ruptura in interior, unde m-a cusut cu fire resorbabile. La 2 saptamani a iesit (pe hartia igienica) un fir mov la vreo 5 cm, la 4 saptamani au iesit 2 fire mov, iar acum, la 5 saptamani au iesit 5 fire (erau aproape albe si mai scurte, la 1 cm), deci in total 8 fire pana acum.
    E normal sa iasa? E normal sa fie atatea? In exterior m-a cusut cu 3 fire (pe care mi le-a scos la 5 zile)

Floricica Novice supermami's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.02.2007
    Postari in forum
    398
    Draga mea, firele astea sunt resorbabile in interior, ce iese din piele cade, asa cum tu ai observat.Si la mine a fost la fel, nu ai motiv de ingrijorare.Oricum, vei merge la controlul de 6 saptamani si vei vedea ca e totul ok:)
    P.S. Sa stii ca eu dupa prima nastere m-am speriat groaznic cand mi-au cazut firele, ziceai ca s-a desirat o bcuatica de pulover de lana:))

Membru inregistrat la
    29.04.2013
    Postari in forum
    3
    multumesc pt raspuns ... m-am linistit ... nu stiam daca e ok sau nu.

Membru inregistrat la
    29.04.2013
    Postari in forum
    3
    Deja am ajuns cu numaratoarea la 9 fire. Mi se par cam multe. Cam cate fire v-au picat?

Floricica Avansata dalicris's Avatar
    Membru inregistrat la
    21.03.2011
    Postari in forum
    1.387
    Mie mi-a picat unul singur, negru si lungut. Dar stiam ca sunt 2 feluri de fire. Inchise la culoare, neresorbabile, deschise la culoare, resorbabile. cele resorbabile ar trebui sa nu iasa, ca vor fi 'inghitite' de tesut. Cele resorbabile se aplica in interior, in vagin, cele neresorbabile, in exterior, la epiziotomie. Cele neresorbabile sunt eliminate, cele rersorbabile, nu. Asta mi-a explicat-o o doctorita. Ceea ce inseamna ca ai fost tu cusuta cu fire dintr-o alta categorie, nu neaparat gresita.

Floricica Veterana ursulet's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.01.2009
    Postari in forum
    16.542
    la mine au cazut vreo doua fire, tot de culoare mov.....recunosc ca m-a ingrijorat si eu putin la prima sarcina....am crezut ca s-a desprins epiziotimia, dar la a doua nastere, nu mi-am mai facut probleme- stiam ca este normal.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari