Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Durerile nasterii

Durerile nasterii sunt cele care cred ca sperie cel mai tare orice graviduta si sunt simtite de majoritatea viitoarelor mamici care nasc pe cale naturala. Exista cateva metode pentru diminuarea duerilor nasterii precum thenica Lamaze, metoda Bradley sau epidurala.

Eu am trecut prin aceste dureri doar putin, atunci cand am intrat in travaliu prima data la 34 de saptamani si pot sa spun ca pe mine m-au inspaimantat tare si nu cred ca as fi fost in stare sa trec prin toate stadiile de travaliu si sa nasc natural. In final eu am nascut prin cezariana la 38 de saptamani si nu am am mai experimentat travaliul insa sunt curioasa cum ati perceput voi durerile nasterii, cum au fost pentru voi acele momente?

Floricica Avansata ralukut's Avatar
    Membru inregistrat la
    18.06.2008
    Postari in forum
    1.401
    Aoleu, ce subiect! A nu se citi de gravidute care au de gand sa nasca natural!
    Depinde de limita de suportabilitate a durerii. Eu una m-as fi tavalit pe jos de durere daca mai puteam sa cobor din pat.
    Am trecut prin toate starile posibile, mi-au pus si masca de oxigen ca nu mai puteam respira, ajunsesem sa urlu la doctorita "scoteti-mi-o pe asta din mine!"
    Sa mai intru in amanunte? Cred ca am spus totul cu ultima fraza.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu nu am prins aceste dureri..chear daca m-au operat la 40 de sapt si 5 zile fetita nu se grabea sa vina....nici macar nu stiu cum sunt contractiile....sau poate am avut si nu le-am simtit....am avut o sarcina fara nici cea mai mica durere....

Floricica Debutanta bubu24's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.05.2009
    Postari in forum
    604
    eu am nascut prin cezariana la 38 de sapt si acum sunt insarcainata din nou in 6 luni..cezariana a fost programata ...deci nu am apucat sa simt acele dureri...in timp ce eram in sala de travaliu ,ma pregateau.sonda ...perfuzii...etc...alaturi de mine era fata care era in aceste dureri ale facerii..doamne ce chinuri saraca fata...tipa de vreo 15 minute...pe bune...deci nu vaiete...tipete...sincer nu stiu daca eu personal eram in stare sa suport asa ceva.. .TOATA STIMA pentru mamicile curajoase care nasc natural...

leut
    Guest
    fetelor care vreti natural, sa stiti ca-s dureri suportabile, sa nu fiti speriate.
    eu am nascut la 39 de sapt. natural, fara epidurala si pot sa zic ca la bebe 2 ma gandesc sa nasc la fel :)))) cand va fi sa fie

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Nu le sfatuiesc pe fetele care urmeaza sa nasca sa citeasca aici.
    Nici nu vreau sa-mi amintesc ce dureri am avut. Am nascut la 42 de saptamani, nastere normala indusa, care daca mai dura mult se transforma in cezariana. Eu m-am crezut f puternica pana la nastere si in general suportam orice durere, dar la nastere durerea parca-mi luase mintile, pe bune, au fost momente in care nu rationam cum trebuie. Bine ca nu a asistat al meu la nastere, cred ca eram in stare sa-l strang de gat.
    Si am nascut in Norvegia unde am avut parte de mai multe feluri de anesteziere incepand cu acupunctura, continuand cu masca cu gaz ilariant si terminand cu epidurala, nimic nu mi-a calmat durerile, a fost groaznic... pana in momentul in care am reusit sa-mi vad gagalicea cand durerile s-au oprit brusc, nici cusaturile de al epiziotomie nu le-am mai simtit, poate ca atuci incepea sa-si faca efectul epidurala, nu stiu...

leut
    Guest
    cand citesc de la voi...nu stiu ce sa mai zic...
    oricum majoritatea fetelor care au nascut natural au suportat cu bine durerile.
    sper sa nu aleaga nimeni cezariana doar pt motivul durerii. ar fi pacat.

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Citat Postat de ana2311 Vezi mesajul
    cand citesc de la voi...nu stiu ce sa mai zic...
    oricum majoritatea fetelor care au nascut natural au suportat cu bine durerile.
    sper sa nu aleaga nimeni cezariana doar pt motivul durerii. ar fi pacat.
    Nici eu nu as sfatui pe nimeni sa nasca prin cezariana din cauza durerilor, nu stie nimeni ce urmeaza sa se intample, e posibil sa aiba dureri slabe. Cezariana ar trebui sa fie pt cazurile in care apar probleme.

La mine fetita avea cordonul ombilical in jurul gatului, colul meu fusese inchis (pana mi-a rupt dr apa) si nu aveam contractii, lichidul amniotic se amesecase cu meconiu (se intampla des la sarcinile suprapurtate), ceea ce ar fi putut sa duca la inec, motiv pt care in mai multe randuri ritmul cardiac al fetitei scazuse f mult, dar am nascut normal. In Ro sunt aproape sigura ca nimeni nu ar fi riscat sa ma lase sa nasc normal.

Eu imi mai doresc un copil si-mi doresc ca si a doua oara sa nasc tot natural, in ciuda durerilor pe care le-am avut. Nasterile nu seamana intre ele si sper ca a doua sa fie mai usoara.

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Si eu am nascut natural; am avut un travaliu de 14 ore, timp in care am trecut prin toate starile posibile... La un moment dat mi s-a facut epidurala si am avut o perioada de liniste, de vreo 4 ore, dupa care au inceput iar durerile. Cand nu am mai suportat, am cerut si a doua doza de anestezie... Spre ghinionul meu, substanta nu si-a facut efectul pt ca acul iesise de la locul lui, si nimeni nu si dat seama de asta... decat cand a fost prea tarziu. Asadar am avut parte de toate durerile... Mi se invinetisera unghiile (asta e motivul pt care nu este recomandat ca in ultima parte a sarcinii gravida sa aiba unghiile lacuite), buzele, mi s-a pus masca de oxigen... imi iesisera si ochii din orbita... Pana la urma a fost ok si durerile suportabile daca n-am murit de la ele!!! :)))
    Si eu sunt de parere ca durerile nasterii nu ar trebui sa fie un motiv pentru a alege cezariana! In plus, dupa o nastere naturala de refaci muuuult mai usor!

Moderator Floricica Cu Vechime anna_creteanu's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.10.2007
    Postari in forum
    9.052
    Nici aici (Grecia) nu se face cezariana decat daca intr-adevar nasterea naturala reprezinta risc crescut sau daca mama insista prea mult si vrea cu orice pret sa faca cezariana.
    Eu si la al doi-lea copil (sper sa vina cat mai curand) vreau sa nasc tot natural in ciuda oricaror dureri. Oricum, se uita!

Floricica Novice mica82ro's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.07.2008
    Postari in forum
    410
    La primul copil am nascut natural. Am avut un travaliu de 6 ore care a post provocat de medic la 39 de saptamani. Am avut contractii ingrozitoare de la inceput. Am trecut prin toate starile posibilie. Imi era rusine sa tipa si stateam cu fata in perna si plangeam. Acum ca a trecut stiu doar ca m-a durut teribil insa nu mai pot sa imi amintesc intensitatea. M-am bucurat ca la a doua nastere nu am mai trecut prin asta, si a fost nevoie de cezariana. Am o prietena care a re 2 nasteri naturale, la niciuna nu a avut probleme. La ultima in 3 ore de travaliu a scapat. Depinde de organism si de cum repectioneaza fiecare durerea. Daca este sensibila la durere, in mod clar si nasterea iti va da bataie de cap.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari