Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita atish's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    264

Dupa depasirea DPN se face cezariana?

Fetelor daca depasesc DPN mi se face automat cezariana, sau cum se procedeaza? Multumesc mult

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    La Sibiu ca sa ti se faca cezariana tre sa pregatesti un plic :))
    DPN e doar o data probabila, se poate astepta pana implinesti 43 de saptamani daca pt bebe totul e ok.
    Trebuie sa mai mergi la un control daca depasesti DPN sa se asigure dr. ca totul e in regula... in rest, stai linistita si astepti.

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    eu intrasem in 40 sapt si 5 zile si fetita nu se grabea sa vina....nici macar contractii nu am avut .(sau nu le-am simtit) ....nu stiu ce sa zic ca la mine a fost cezariana la cerere...si dr mi-a zis sa asteptam pana aproape de termen....

Floricica Nou Venita ioanaszalka's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.06.2011
    Postari in forum
    93
    medicul tau ginecolog iti va da raspuns la toate intrebarile tale, succes

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    Citat Postat de atish Vezi mesajul
    Fetelor daca depasesc DPN mi se face automat cezariana, sau cum se procedeaza? Multumesc mult
    nu se face cezariana decat daca toate celelalte metode de provocare a nasterii raman fara succes.eu am depasit cu o saptamana DPN -ul si nu au fost probleme,nasterea facandu-se natural

Floricica Debutanta cristyangeleu's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.11.2007
    Postari in forum
    772
    depinde daca tu doresti cezariana sau nu.

Sunt o gramada de pastilute care ti le poate da doctorul sa iti provoace nasterea, dar asta depinde si de doctorul tau.

Floricica Nou Venita danutzasibiu's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.03.2011
    Postari in forum
    233
    buna!eu stiu (de la prietenele mele care au depasit DPN ) ca se face cezariana doar daca sunt anumite riscuri pentru copil ca sa se nasca normal(cordonul incepe sa se stranga in jurul gatului,se pierde lichid sau il inghite si nu mai poate respira etc).daca nu,se asteapta nasterea normala.am o prietena care a depasit DPN cu 3 saptamani si i-au provocat nasterea si tot a nascut normal.alta prietena,dimpotriva,si cu pastilute si cu injectii tot nu s-a dilatat indeajuns si fatul incepuse sa inghita lichid si i-au facut de urgenta cezariana.dar doctorul te monitorizeaza non-stop si va fi bine.eu am fost"gaina"si am vrut din start cezariana...de frica nasterii normale....dar a fost ok....nastere ushoara!

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Citat Postat de danutzasibiu Vezi mesajul
    buna!eu stiu (de la prietenele mele care au depasit DPN ) ca se face cezariana doar daca sunt anumite riscuri pentru copil ca sa se nasca normal(cordonul incepe sa se stranga in jurul gatului,se pierde lichid sau il inghite si nu mai poate respira etc).daca nu,se asteapta nasterea normala.am o prietena care a depasit DPN cu 3 saptamani si i-au provocat nasterea si tot a nascut normal.alta prietena,dimpotriva,si cu pastilute si cu injectii tot nu s-a dilatat indeajuns si fatul incepuse sa inghita lichid si i-au facut de urgenta cezariana.dar doctorul te monitorizeaza non-stop si va fi bine.eu am fost"gaina"si am vrut din start cezariana...de frica nasterii normale....dar a fost ok....nastere ushoara!
    As vrea sa fac niste precizari medicale pentru ca cele subliniate nu sunt informatii corecte.
    Pregnancy & Childbirth
    Aici este o imagina care explica putin anatomia:
    - avem cu roz deschis uterul, care este un muschi, portiunea lui de jos de numeste cervix, sau col uterin. In timpul travaliului uterul se contracta si "trage" de colul uterin, deshizandu-l pana la 10 cm. Tot uterul impinge copilul in jos ca sa se poata naste.
    -In partea de sus este placenta - care este legata de fapt prin cordonul ombilical, si este prinsa de uterul mamei. Rolul placentei este de a aduce sange plin de nutrienti (hrana) si oxigen la copil. Deci copilul "respira" prin cordonul omblical. Nu exista aer in burtica mamei. Organismul mamei este cel care digera hrana si face respiratia (adica aduce oxigen in sange si nutrienti) - din aia este si o suprasolicitare a organismul, inima munceste cu 50% mai mult in timpul sarcinii.
    -sacul amniotic - este cel care "umple" uterul, si contine fatul plus lichid amniotic. Acest lichid are rol in protectia bebelusului in caz de traumtisme, in reglarea temperaturii. Copilul cat sta in burtica tot inghite acest lichid si il "recircula" - adica inghite, face pipi. Copilul exerseaza miscarile respiratorii cu acest lichid amniotic, dar asta nu inseamna ca se ineaca. Si dupa nastere copilul mai respira prin cordonul ombilical atata timp cat acesta mai pulseaza. Taierea cordonului - cel mai bine se face dupa ce cordonul nu mai pulseaza, pentru ca se transfera inca o mare cantitate de Fe. Primul tipat pe care il auzim este de fapt prima respiratie adevarata a copilului.

Cordonul infasurat in jurul gatului nu il sufoca pe copil, se stranguleaza el si nu mai permite circularea sangelui prin el si asa "sufoca" bebelusul.
    Pierderea de lichid amniotic se traduce cu ruperea sacului amniotic si deja flora bacteriana din vagin are acces in sus la fat si dupa 24-48 de ore in functie de medic/spital se considera ca fatul este la risc de infectie, si din aceea daca nu se reuseste nasterea naturala in timpul asta, se va trece la cezariana.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari