Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita ioana_marian62's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98

Dubla circulara la nastere - informatii

buna, as avea si eu o intrebare : ce inseamna existenta unei duble circulare la nastere? Citesc adesea mesaje de la mamici care doreau o nastere naturala, dar au fost impiedicate de aceasta problema, dar nimeni nu spune si ce este, si ma intereseaza deoarece si eu vreau sa nasc natural !Va multumesc .

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Aici gasesti informatii. Cred ca te referi la dubla circulara de cordon ombilical. Oricum, vei sti ianinte de momentul nasterii cum stau lucrurile si daca e sau nu posibila nasterea naturala. Sarcina usoara in continuare!
    Circulara de cordon ombilical | Copilul.ro

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    multumesc mult de raspuns !la acest lucru ma refeream , si m-a ajutat articolul respectiv! o zi buna !

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    cu multa placere. sa stii ca pe site gasesti informatii despre foarte multe probleme legate de sarcina, bebelusi, copii, alaptare... aproape orice... :)

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    am vazut... dar sincera sa fiu, la multe dintre intrebarile mele legate de nastere, prefer raspuns de la mamici care au trecut prin asta si stiu sa imi raspunda in cunostiinta de cauza !Fiindca am atatea intrebari, si sunt atatea lucruri care ma sperie inca, ma documentez cat pot de mult de pe site-uri de specialitate, dar tot nu ma pot abtine sa nu intreb si mamici, care ma pot si sfatui sau ajuta !Sincera sa fiu abia astept sa imi strang fetita in brate, dar momentul nasterii pe mine ma sperie teribil !! :(

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    tu intreaba! cu siguranta vei primi raspunsuri de la mamicile de pe forum. eu, una, iti raspund la orice intrebare, daca imi sta in putinta si daca am trecut prin experienta respectiva. de ce te sperie momentul nasterii? pentru mine nu a existat in toata viata ceva mai frumos si mai intens decat emotia aceea. si am nascut natural, fara epidurala, fara nimic... la 35 de ani, prima nastere...:) singurul lucru de care trebuie sa fii sigura e ca ai incredere in medicul tau si ca acesta va fi prezent la nastere. in rest, totul e un proces absolut normal, natural. :)

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    vezi ... ? Tocmai asta e ... nu cred ca am pe deplin incredere in doctorita mea, de aceea ma si sperii, cred ! Si totodata, citesc de apiziotomii, nastere cu forceps, cu vacuum, prin cezariana, cu epidurala, cu anestezie locala, citesc de entonox .. de rahianestezie ... si e o varza in capul meu, pentru ca imi imaginam ca vreau sa nasc natural ... fara anestezii sau altceva,sa las natura sa isi urmeze cursul cum ar veni, si atunci sa ma gandesc doar ca mai e putin si imi voi tine micuta in brate! Si cine ma aude, imi zice .. " se vede ca tu nu a nascut niciodata si nu stii ce inseamna " !! Si atunci incep sa ma sperii, cand toata lumea imi spune ca fara anestezie, nici nu imi inchipui ce va fi, fara epiziotomie la fel, ma voi rupe toata si nu voi mai fi femeie !!! Oare e chiar asa ? Si cum pot eu sa iau acum o decizie, cand ma sperie si ideea unei epidurale ... stiind ca voi avea un ac si un furtunas bagat in spate si sonde apoi pentru urinat si mai stiu eu ce !!!Cum pot sa ma hotarasc ? Eu vreau o nastere ca si a ta !Simpla, fara nimic, eventual folosirea entonoxului, care nu imi face rau nici mie nici bebitei, dar care nu stiu si nu cred ca se foloseste la maternitati !Asta vreau ... !Dar daca nu se va putea ? ce sa aleg ?si eu sunt la prima nastere si am 25 de ani !Multumesc !

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    Citat Postat de ioana_marian62 Vezi mesajul
    vezi ... ? Tocmai asta e ... nu cred ca am pe deplin incredere in doctorita mea, de aceea ma si sperii, cred ! Si totodata, citesc de apiziotomii, nastere cu forceps, cu vacuum, prin cezariana, cu epidurala, cu anestezie locala, citesc de entonox .. de rahianestezie ... si e o varza in capul meu, pentru ca imi imaginam ca vreau sa nasc natural ... fara anestezii sau altceva,sa las natura sa isi urmeze cursul cum ar veni, si atunci sa ma gandesc doar ca mai e putin si imi voi tine micuta in brate! Si cine ma aude, imi zice .. " se vede ca tu nu a nascut niciodata si nu stii ce inseamna " !! Si atunci incep sa ma sperii, cand toata lumea imi spune ca fara anestezie, nici nu imi inchipui ce va fi, fara epiziotomie la fel, ma voi rupe toata si nu voi mai fi femeie !!! Oare e chiar asa ? Si cum pot eu sa iau acum o decizie, cand ma sperie si ideea unei epidurale ... stiind ca voi avea un ac si un furtunas bagat in spate si sonde apoi pentru urinat si mai stiu eu ce !!!Cum pot sa ma hotarasc ? Eu vreau o nastere ca si a ta !Simpla, fara nimic, eventual folosirea entonoxului, care nu imi face rau nici mie nici bebitei, dar care nu stiu si nu cred ca se foloseste la maternitati !Asta vreau ... !Dar daca nu se va putea ? ce sa aleg ?si eu sunt la prima nastere si am 25 de ani !Multumesc !
    din pacate in Romania banul primeaza si medicii complica lucrurile pentru a lua cat mai multi. de aici multimea de cezariane, de epidurale, de rahaturi si alte alea... la 25 de ani nu cred ca nu rezisti unei nasteri. da , DOARE AL NAIBII DE TARE... nu o spun ca sa te sperii, o spun ca sa fii pregatita. dar nu e ceva ce nu se poate suporta. eu fac o comparatie intre 2 tipuri de durere pe care le-am trait: durerea scoaterii unui nerv de la o masea la care anestezia nu-si facuse efectul si durerea de la nastere. ei, as mai naste de inca 20 de ori decat sa-mi mai scoata cineva un nerv pe viu, chiar daca asta din urma a durat doar 5 minute.
    stii care e chestia? eu cred ca te stresezi prea mult. de la tine ar trebui sa plece abordarea asta mai simpla in ceea ce priveste nastere. si de ce spui ca nu ai incredere in doctorita? schimb-o daca e asa. dar cel mai bine ar fi sa discuti cu ea serios si sa-i spui ce vrei. si sa te asiguri ca in spitalul unde vei naste exista posibilitatea interventiei in caz ca apare vreo complicatie (desi in 90% din cazuri nu apare) si trebuie cezariana. in rest, lasa lucrurile sa decurga normal. sincer iti spun, a fost o experienta fantastica, pe care as repeta-o in orice moment si am avut posibilitatea sa ies din spital dupa 48 de ore si sa-mi ingrijesc singura copilul chiar din prima clipa din care am ajuns acasa. sper sa fie si la tine la fel. informarea e buna, dar nu pentru a crea panica!

Membru inregistrat la
    07.10.2012
    Postari in forum
    98
    ai dreptate ! Multumesc, inainte de toate voi vorbi cu doctorita mea ... si in rest voi astepta sa mearga totul de la sine !Ma gandesc ca probabil imi fac atatea griji, iar cand va veni momentul nici nu ma voi mai gandi la toate astea .. :) ! O zi buna !

Floricica Novice simonacio's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.08.2011
    Postari in forum
    564
    nu vad c te poate speria la cezariana, nu e chiar asa de rau sa stii......eu am nascut prin cezariana fiindca nu mi se deschidea colul, sangeram si bebele trebuia scos de acol fiindca suferea deja. la cate dotari sunt acum in maternitati nu mai trebuie sa-ti fie teama de nimic. chiar si intr-un spital de stat, asistentele sunt foarte dragute si-ti raspund la orice intrebare. si mie imi era teama, si nici nu vroiam sa ma gandesc la momentul nasterii dar cand intrii in maternitate fii sigura ca iti dispare orice teama si nu te mai intereseaza cum iese bebele de acolo, important e sa iasa, sa-l ti in brate. multa bafta!

Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    simona, cezariana nu este un lucru normal, ea e necesara atunci cand apar complicatii, ca in cazul tau. e normal sa iti fie putin teama de o operatie. eu sunt convinsa insa ca ioana e sanatoasa tun si atat de tanara fiind nu va avea nicio problema, doar ca e ea - din cauza emotiilor - un pic ipohondra...:)) dar asa cum ai zis si tu, in momentele acelea nu va mai avea timp sa se gandeasca la asa ceva...:))

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari