Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Dr. neonatologi buni

Dragele mele,

Asa cum am alcatuit impreuna un ghid pentru medici ginecologi si pediatri, as vrea tot impeuna sa facem si un ghid al medicilo rneonatologi, medicii care sunt cel mai aproape de copilul nostru din prima clipa, medicul care are primul contact cu puiul nostru si a carui evaluare este extrem de importanta.

Eu nu in recoman pe dr. Eugen Balan de la Caritas care mi-a lasat impresia unui medic delasator, nepasator, care da note (aici ma refer la scorul APGAR) doar dupa criteriile sale personale (mi-a spus scurt pe doi ca Edi are APGAR 8 pentru ca el nu da mai mult pentru cezariana), care isi vede doar interesul si face business pe carca mamicilor (mi-a varat sub nas recomandare pentru lapte praf de la nu-stiu-ce firma care nu a intrat inca pe piata si nu se distribuie decat pe baza de comanda si trebuie sa spun ca din partea lui sun apoi la fel m-a tot presat sa cumpar prin intermediul lui nu-stiu-ce vaccin care nu era din schema obligatorie).

Copilul meu scadea in greutate si imi zicea sa nu ma agit, ca e mai lenes dar isi revine el, imi scazuse aproape 400 de grame ceea ce e mult pentru un copil nascut cu 2700g, si intr-o noapte cand a fost de garda o alta dr neonatolog mi-a spus ce trebuie sa facem, ca o sa ii faca o perfuzie sa il hidrateze si daca o sa refuze la fel sa pape seara (el papa nici jumatate de din cantitatea de lapte si adormea) atunci o sa ii faca gavaj. Slaba Domnului nu a mai fost necesar pentru ca exact in noaptea aia puiul meu a inceput sa pape si in 2 zile am putut sa plecam acasa unde a papat de rupt.

Desi in primele zile dupa ce am nascut Edi a stat la o lapta cu ceilalti copii, fiind abia operata nu mi l-au adus in salon, cand a inceput sa scada in greutate abia mi-l adusesera de o ora cand a venit medicul val vartej mi l-a luat si a zis ca o a scazut prea mult in greutate si ca o sa stea acolo cu celalti copii sa ii dea asistentele sa manane si cand i-am spus frumos ca acolo a stat pana acum a zis foarte bine!

Si povestile pot continua, asadar recomandarea mea negativa este de a-l evita pe Dr. Eugan Balan de la Caritas

Din cate am inteles de la multe mamici un medic neonatolog este Dr. Simona Visan, sef de sectie pe neonatologie tot la spitalul Caritas.

Moderator Floricica Veterana vava's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.09.2006
    Postari in forum
    13.949
    Gabitzza asa este dr.Visan S.este o adevarata profesionista jos palaria in fata ei am cuvinte numai de lauda nimic de reprosat eu am avu norocul ca acum 8 an sa fie de garda cand am nascut fata si s-a ocupat de ea foarte bine Maria mea a avut ceva probleme si mi-a fost foarte aproape,mereu venea la mine si ma incuraja si imi spunea ca va fi bine si asa a si fost iar cu David am avut acelasi noroc sa fie de garda in acea seara s-a ocupat foarte bine de el mai ales ca bebe s-a adaptat mai greu cu lumea exterioara era cu echimoze pe toata fata din cauza cordonului ombilical ca a fost foarte scurt si nu-i dadea voie sa iasa afara asa ca ne-am chinuit amandoi,plus ca a varsat in zat de cafea si imediat l-a pus pe perfuzii,i-a facut si o ecografie transfrontaneala ca sa nu cumva sa aiba hemoragie cerebrala dar Slava Domnului ca nu a avut oricum l-a tinut in incubator si pe perfuzii pana in ziua in care am plecat din spital dar mi-a dat drumul numai cu conditia ca dupa 10 zile sa ma duc la un control cu David altfel nu-mi dadea voie si asa am si facut plus mi-a recomandat sa mia ii fac o ecog.transfrontaneala la 0 luna si sa merg cu rezultatul la ea ca sa-l vada...cert este ca totul a fost bine cu David....este o draguta ,pune mult suflet in meseria pe care o face si este apropiata de copii si ii iubeste mult!
    ii multumesc din suflet pt.tot ce a facut pt copilasii mei!

Floricica Nou Venita dr_gaby04's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.01.1970
    Postari in forum
    1

Cea mai buna dr.neonatolog - dr. Simona visan sef sectie neonatologie, spit. "caritas

Pentru inceput, pot sa apun ca pentru mine, d-na dr. Visan Simona inseamna DUMNEZEU...Nu exista un dr. mai UMAN si mai IUBITOR si DEDICAT decat aceasta doamna. Pe scurt :
    Am Rh neg-sotul Rh poz.(anticorpi dozati saptamanal, etc..).
    In 2006 am nascut la 36 sapt (cezariana) o fetita de 2700g, i s-a facut transfuzie de sange, a stat la incubator 7 zile, ultraviolete, tratament necesar, ingrijire exemplara; am fost invatata sa o alaptez, precum si tot ce trebuie sa stie o mamica incepatoare....
    In 2007 am nascut la 35 sapt (cezariana) un baietel de 2600g, i s-a facut transfuzie de sange si lui, aceleasi ingrijiri, aceeasi dedicare, ACELASI OM...
    Acum am doi copii minunati, care in primii an de viata au luat in greutate cate 1200g lunar, au avut si au o evolutie exceptionala ceea ce este o exceptie in aceste cazuri....
    TOATE ACESTEA LE DATOREZ MEDICULUI SAU MAI BINE SPUS OMULUI SIMONA VISAN...
    SA AVETI PARTE DOAMNA, DE TOT BINELE PE CARE L-ATI FACUT IN ACEASTA LUME, SA VA BUCURATI SI SA REUSITI SA FORMATI OAMENI ASEMENEA DVS...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari