Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita lauracristinapc's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.10.2009
    Postari in forum
    14
    Deci, cum am spus si la subiectul trecut, mie mia trecut termenul si sunt in asteptare...asta ma facut sa inlocuiesc din sentimentul de frica cu nerabdare. Imi e greu asa sa tot astept, si curiozitatea e mare,la orice miscare si mica durere ma tot gandesc ca vine bebele, dar nu e asa...si iar mam amagit singura! Peste 2 zile merg la ultimul control, asta ca nu a venit el la timp, dar rabdare ce pot face?

Deci mamici care sunteti in situatia mea...ce putem face???

Floricica Nou Venita tilloya's Avatar
    Membru inregistrat la
    19.08.2009
    Postari in forum
    98
    Urca niste trepte cam 4 etaje de 2 ori.... dar sa te mai odihnesti putin sa nu faci febra.Eu asa am facut si la juma` de ora s-a rupt apa iar in 2 ore am si nascut un bebe sanatos si frumos!Da-i tu un ghiont daca el e lenes(bebele)
    te pup si nastere usoara!

Floricica Cu Vechime mamiti's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    9.455
    Laura,mai exista o metoda f eficienta in afara de urcat scarile...
    nastere usoara!!!

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Buna Laura!Cu cate zile ai trecut peste termen??...si eu la prima sarcina am trecut peste si am incercat si scari si magica........am ajuns pana la stdiul de a negocia cu fiica-mea si ea nimic...intr-un final mi-au provocat nasterea si SURPRIZA....fara rezultat.....a venit apoi cand toti spuneau ca in mod sigur nu nasc decat a doua zi tot asa provocat....cand au vrut muschii ei...apropo am trecut 10 zile peste termen cu Iuli....ginecologul crede ca si cu Denis voi trece cateva zile peste...acum sa vedem

Floricica Avansata niconor's Avatar
    Membru inregistrat la
    07.07.2009
    Postari in forum
    1.953
    Laura, eu am nascut la fix 42 de saptamani. am avut colul f inchis si daca nu mi s-ar fi indus nasterea, cred ca explodam. toata lumea ma intreba cand nasc, de parca eram insarcinata de un an.
    chiar daca m-am plimbat si am facut tot felul de miscari, pana nu mi-a introdus doctorita nu stiu ce ca sa mi se rupa apa, nu am avut deloc dilatatie. trebuie sa mai ai putina rabdare pana te duci la control, daca nu cumva n-o sa-ti faca bebe o surpriza pana atunci.

o nastere cat mai usoara si bebe sanatos!

sa ne povestesti cum a fost.

Floricica Senior olgavart's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.04.2008
    Postari in forum
    3.032
    Si eu am nascut la 41 de spt si 3 zile si atunci nasterea mi-a fost provocata...

Floricica Nou Venita alexxandrabd's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.07.2009
    Postari in forum
    1
    si eu sunt una dintre viitoarele mamici care o tot asteapta pe bebe si ea nu vrea sa isi faca simtita prezenta. sunt insarcinata in 40 saptamani si 4 zile si tot nimic. Si ma simt foarte bine. Bebe este cam lenes si nu mai stiu ce sa fac. Am fost la spital pe 26 m-au internat si nu mi-au facut nimic. Nici macar sa ma duc la un nou control nu mi-au spus. Bebe a devenit foarte lenesa in ultimele 2 zile dar o simt ca se misca , doar cand are ea chef. Toata lumea ma intreaba cand o sa nasc , ca s-au plictisit de asteptare. Eu sunt super stresata . Dati-mi si mie un sfat. Poate ma mai linistesc.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Eu am nascut la 40 saptamani si 5 zile dupa data calculata pe calendar si la 41 si 5 zile dupa data indicata de ecografie, important e sa nu se depaseasca 42 de saptamani ca nu e bine.

Floricica Nou Venita andabeji's Avatar
    Membru inregistrat la
    08.11.2009
    Postari in forum
    4
    offfff, si eu dupa calcule fac peste trei zile 40 de saptamani dar bebe pare de 42 deja si are in jur de 4kg. sunt stresata si suparata, deoarece mi-am dorit sa nasc natural si acum nu mai stiu ce sa zic deoarece nu vreau sa risc nimic, fiind prima nastere. ce ma enerveaza la culme este ca de o luna mi se spune ca bebe e mai mare (decat ar trebui) si sa ma astept in fiecare zi..si uite ca am ajuns la capat si azi la control doctorita mi-a zis sa mai asteptam.. mi-ar fi placut sa nu nasc chiar de craciun, ci sa fiu acasa, dar acum nu cred ca am sa am bebe acasa de sarbatori, ci o sa stam prin spitale, plus cezariana, care ma deprima, desi stiu ca ar fi super dificil sa nasc natural pentru prima data un baiat de peste 4 kg...altii vin mai devreme, si al meu durduliu si comod sta acolo si ma face sa ma ingijorez

Floricica Nou Venita mari_george's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.11.2009
    Postari in forum
    2
    azi am facut 40 de saptamani si nu stiu ce sa fac...ieri am fost la doctor si mia spus ca tre sa fac mai multa miscare deoarece nu a coborat suficient...si ca am colu inchis dar asta cred ca sse datoreaza si faptului ca in romania am avut cateva sangerari in primele luni si mi sa spus ca am sarcina cu risc si ca nu am voie sa depun nici cel mai mic efort...iar acum in spania mi se spune sa merg cat mai mult...imi este frica nici nu stiu ce sa mai fac...da ti mi un un sfat

stefaniajohansson
    Guest
    mari, mergi cat mai mult..cum spune doctorul actual. la incepututl sarcinii a fost contraindicat tocmai pt ca era riscul sa ti se deschida colul..acum deschiderea colului nu mai e un risc..e o necesitate ;P
    si Jacqueline a venit cu 12 zile dupa DPN si eram cu nervii la maxim..stau la casa si m-am folosit si de faimoasele trepte..faceam cate 50 de etaje sus si jos si nu a dat nici un rezultat..abia dupa ce am inceput sa muncim mai cu spor in pat s-a produs minunea..
    multa bafta, nastere usoara si bebe sanatos!!!

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari