Ultimele discutii din forum
    MadalinaF
    Guest

Foarte Bine Despre Celule Stem

Salutare tuturor !!
    Sunt o viitoare mamica in cautarea unei firme care sa depoziteze celulele stem ale viitorului copil.
    As vrea sa facem schimb de informatii, pareri sau convingeri legate de aceste firme astfel incat alegerea noastra sa fie facuta in cunostinta de cauza :)
    Deci ce alegem sau ce ati ales deja si mai ales de ce ati ales o anumita firma?
    A contat tara in care depoziteaza celulele, contractul solid, numarul de probe stocate, seriozitatea agentilor?
    Sper sa fie o discutie constructiva !!!!!

Floricica Nou Venita cristina_ioana's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.04.2010
    Postari in forum
    102
    Madalina,
    noi am ales CordCenter dupa ce am cautat mai multe firme. Aceasta e romaneasca, are preturi mici, sediul la CJ. Au contat: pretul, seriozitatea agentilor si contractul care noua ni s-a parut ok.

MadalinaF
    Guest
    Buna Cristina !
    Pentru cate Kg iti ajung celulele? Te intreb pentru ca la Cord se tine cont de Kg (din cate am aflat ).

Floricica Nou Venita laurlaury's Avatar
    Membru inregistrat la
    22.05.2010
    Postari in forum
    2
    Eu am incheiat contract cu cei de la Stem Health Unirea.
    Se depoziteaza in tara. Costul initial acopera depozitarea pentru 20 ani, apoi copilul (major fiind) decide daca vrea sa prelungeasca contractul sau nu.
    Nu am auzit sa depinda de Kg.

Floricica Nou Venita cosmina_paun's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2010
    Postari in forum
    17
    Buna mamici!!

Numele meu este Cosmina si sunt o viitoare mamica interesata de sanatatea copilasului meu. In momentul de fata am vazut ca sunt cateva clinici care recolteaza si depoziteaza celulele stem insa nu sunt sigura pentru care sa optez. Am vazut ca s-a discutat anterior despre Cord Blood Center si Stem Health-Unirea. Avand in vedere ca cei din urma recolteaza si stocheaza decat celulele stem (si nu sange) si au cabinet in Bucuresti as fi mai tentata sa optez pentru ei. Ma puteti ajuta cu cateva detalii? A mai colaborat cineva cu ei?
    Va multumesc mult.

MadalinaF
    Guest
    Buna Cosmina
    Eu am incheiat de curand un contract de recoltare a celulelor, dar nu cu Stem-Health. Daca vrei sa citesti materialele informative trimise de ei pe mail-ul meu, lasa-mi adresa ta pe privat.

Membru inregistrat la
    11.08.2010
    Postari in forum
    17
    Buna Madalina,
    Eu sunt in perioada de tatonari si cautari de aceea sunt interesata de profilul clinicilor de recoltare ale celulelor stem. Ideea este ca o colega de la serviciu a nascut acum cateva luni un bb frumos si sanatos si ea a incheiat contractul cu cei de la Stem Health Unirea pe care mi i-a recomandat cu caldura spunand ca sunt deosebit de profesionisti, i-au dat toate informatiile ba chiar si mai multe (pentru confortul ei psihic), au invitat-o sa vada clinica si procedurile efective iar la nastere a venit cineva sa ia kitul si totul a fost super ok. Stocarea celulelor se face la laboratorul din Bucuresti (deci e la indemana in caz de ceva) si se recolteaza decat celulele stem si nu sangele integral...
    Mi-ar placea sa imi spui cum a fost si experienta ta si cu cine ai incheiat contractul.
    Multumesc din suflet si multa bafta in continuare cu sarcina.
    Te imbratisez,
    Cosmina
    Modificata de cosmina_paun; 13.04.2012 la 12:09:54.

Floricica Nou Venita elyonescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2011
    Postari in forum
    2
    Buna, Eu am nascut in decembrie, chiar pe 25 :D am recoltat celule stem cu cei de la Biohellenika, postez ca nu am vazut nici un fel de parere despre ei, au fost ok cu mine, au cel mai mic pret, pastreaza celulele stem in 2 locatii diferite in grecia, fara costuri suplimentare pentru asta, au asigurare de viata care este si viabila, ca am mai vazut eu si la altii asigurare...dar cand incepi sa ceri informatii mai bine te lasi pagubas, si pastreaza doar celulele stem. M-au asaigurat si mi-au dat informatii unde pot face si transplant in Grecia, aproape pentru orice, pe banii lor, ca intra in asigurare. Mi-a placut de ei si ii recomand! Daca vreti va pot lasa un numar de telefon!

Sanatate!

Membru inregistrat la
    11.08.2010
    Postari in forum
    17
    multumim fetelor pentru "recomandarile" voastre.. un search pe google am gasit aceleasi comentarii pe cateva site-uri. sa inteleg ca reprezentati aceste firme.. pai atunci dati cu subsemnatu' nu mamici dornice sa ofere informatii.

In alta ordine de idei... as dori sa intreb DOAR mamicile: este mai ok sa se stocheze sange integral sau doar celule stem? eu din cate am citit e mai bine doar celule stem deoarece sangele are nevoie de mai multe "medicamente" ca sa pastreze viabilitatea celulelor atatia ani iar asta poate fi toxic. As vrea sa stiu si parerea voastra.

Floricica Nou Venita elyonescu's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.03.2011
    Postari in forum
    2
    Am gasit informatia de care zici tu, atat in tara la cateva firme de celule stem cat si in presa internationala unde scria ceva de genu ca sangele e o metoda care se practica undeva in anii '90 si ca s-a renuntat la ea ca celulele rosii din sange la desghetare formeaza ceva compusi toxici si ai marele risc de infarct.
    Ce parere aveti, pastrarea celulelor in tara sau afara? La mine e afara dar vreau sa stiu si alte pareri, cred ca am luat cea mai buna decizie.

Sanatate!

Membru inregistrat la
    11.08.2010
    Postari in forum
    17
    Citat Postat de maria011 Vezi mesajul
    Buna.
    Am intrat sa verific daca am primit ceva raspunsuri si multumesc pt ele. Dupa mesajele de pe forum m-am uitat pe site-urile Cord Blood si Stem Sure si pe inca cateva. Incerc sa ma orientez dar e destul de complicat.
    Sunt f curioasa ce parere aveti de ultima intrebare? -depozitare in tara sau afara? Am vazut ca sunt banci de depozitare si in Romania.

multumesc
    Eu sunt pro depozitare in tara a celulelor stem, asta pentru ca daca se afla in afara tarii inseamna un transport mai lung ceea ce este = cu mai mult timp pe drum si => o viabiliate mai mica a celulelor stem. practic viabilitatea lor se diminueaza pe ora ce trece.. si, de ce sa risti nu? Mai ok este, din punctul meu de vedere, sa se stocheze in tara, sub legislatie proprie si cu cotrol deplin asupra lor.
    Parerea mea..

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari