Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum te simti dupa nastere?

Orice proaspata mamica orice de bucuroasa este ca in sfarist, dupa 9 luni de asteptari s-a intalnit cu puiul ei si il tine in brate, va trece totusi si prin periaode proaste de oboseala, tema, confuzie.

Toata perioada de sarcina este una extrem de complexa in ceea ce priveste starile psihice dar si cele fizice, au loc o serie intrega de modificari si viitoarele mamici se pot simtit ca intr-un carusel emotional.

O data cu nastere si bucuriile care le aduce, vin si grjile, temerile, indoielile, stari alternante de tristete si extaz.

Toate acestea sunt normale, la mamicile care au nascut prin cezariana poate sa apara si sentimentul de frustrare pentru ca nu se pot ocupa de cel mic din prima clipa insa trebuie sa fie ingaduitoare cu ele insele si sa accepte ca tocmai au trecut printr-o operatie grea si este necesar un pic de timp pana la mobilizarea generala.

Oboseala care apare si ea dupa nastere este normala pentru ca nasterea in sine plus travaliul sunt extrem de solicitante, si atunci mamicile trebuie iar sa fie ingaduitoare cu ele insele si sa isi accepte limitele.

Eu dupa ce am nascut am stat o zi si o nopate la reanimare apoi cum m-au ajutat asistentele dimineata sa ma ridic din pat m-am mobilizat cat am putut de mult sa ma plimb sa fac miscare pt ca aveam un scop: sa merg acasa cu puiul meu. Am dobandit o forta si o tarie pe care sincer nu credeam ca le am (dupa o banala apendicita am zacut 1 saptamana in pat) insa starile de oboseala, teama, neputinta m-au cuprins si pe mine, am tras cateva portii zdravene de plans asa din senin si m-am linistit.

cum v-ati simtit voi dupa nastere? care au fist starile emotionale cu care v-ati confruntat si cum le-ati depasit?

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Pai fizic am fost super!
    Prima nastere....9 ore de travaliu provocat....2 ore pauza fara contractii....apoi s-a rupt apa si alte 6 ore jumate de travaliu ADEVARAT....am nascut la 3.28 dimineata.....la 7 dimineata eram sub dus dupa ce o alaptasem pe micuta si adormise.......
    La a doua nastere a fost mai bine.....la 3.59 dupamasa am nascut.......travaliu de 4 ore.......iar la 6PM radeam cu infirmiera ce a asistat la nastere .....apoi direct sub dus ca putem de indoiam nasu la tot etajul
    Psihic a fost ciudat!
    La prima nastere eram confuza.....nu stiam efectiv ce ar trebui sa simt....mi-am vazut comoara doar cateva minute si apoi au dus-o la incubator(toti stau cam o ora la incubator).....cand mi-au adus-o in salon ma uitam la ea si ....sincer m-a bufnit rasul(avea o freza mortala-blonda si cu plete) si plansul in acelasi timp....nu imi venea sa cred ca fiinta aceea mititica a crescut la mine in pantece.....era asa de alba si curata,fragila,ca de portelan.....imi era frica sa o ating.....apoi am luat-o in brate si a deschis ochisorii......maaari si albastrii......am pus-o la san si stia ce sa faca....alte emotii alte lacrimi....
    La a doua nastere mi l-au dat in brate la nici un minut de la nastere......si l-au lasat langa mine aproape o ora......asa ca a fost ceva de vis......

Floricica Novice Ruxy_ta's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    412
    dupa prima nastere parca eram o stafie... ma tineam de peretii spitalului ca sa merg la WC-ul de pe hol si inapoi.
    Dupa a 2-a, dupa 70 si ceva ore de nesomn, apoi somn de 2 ore, mi-am cerut copilul (la prima nastere copiii nu stateau impreuna cu mamele, ni-i aduceau la anumite ore pentru alaptare) si n-am mai vrut sa ma despart de el, desi eram zombi, beb plangacios, salon cu multi copii plangaciosi, dintre care unul non-stop, multi musafiri (cate 5-6 persoane de mamica la un salon de 6 mame cate 2-3 grupuri de vizitatori o data), copil cu branule si sub tratament cu antibiotice... dar m-am mobilizat mult-mult mai repede, desi la prima nastere eram mai tanara si nasterea nu a fost atat de dureroasa (a doua mi s-a parut monstruos de dureroasa). Cred ca a contat foarte mult faptul ca aveam copilul langa mine, de care ingrijeam singura... ceilalti copii erau imbaiati de asistente, eu nu am vrut sa le incredintez copilul pentru asa ceva, prea urlau la ele...

... dupa 7 luni de la nastere... am tratament fizio "recuperare dureri post-partum" - 10 sedinte de masaj si alte proceduri. Incep de luni.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari