Vezi rezultatele sondajului: Tu cum ai nascut / iti doresti sa nasti?

Votanti
77. Nu poti vota in acest sondaj
  • normal

52 67,53%
  • cu cezariana

22 28,57%
  • in apa

3 3,90%
Ultimele discutii din forum
    Floricica Nou Venita mmonikamm's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78

Cum ati nascut?

Majoritatea prietenelor mele au nascut sau nasc cu cezariana.
    cred ca una din 3 nasteri este cu cezariana.
    Cand le-am intrebat cum nasc, mi-au raspuns: Cezariana, normal!
    De ce oare nu mai nasc femeile normal?
    Sunt oare medicii de vina ptr. ca recomanda tot mai des cezariana?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    si eu tot cezariana la cerere a fost dar nu medicul m-a indrumat ci abea am gasit medic care sa vrea la cerere si preturile sunt f mari . eu asa am crezut ca e mai bine pt mine si bebe intodeauna mi-a fost frica de nasterile naturale eu le consider invechite .acum depinde de fiecare cum vrea sa nasca dar asa este f multe mamici aleg nasterea prin cezariana .

oanachampion
    Guest
    Citat Postat de nicodimionelia Vezi mesajul
    si eu tot cezariana la cerere a fost dar nu medicul m-a indrumat ci abea am gasit medic care sa vrea la cerere si preturile sunt f mari . eu asa am crezut ca e mai bine pt mine si bebe intodeauna mi-a fost frica de nasterile naturale eu le consider invechite .acum depinde de fiecare cum vrea sa nasca dar asa este f multe mamici aleg nasterea prin cezariana .
    Invechite??? Pffff.... Gata! E clar! In Romania apa e "imbogatita" cu halucinogene!!!!
    Acuma, serios... mai cititi si voi, maica, niste articole mai noi, mai interesati-va, mai iesiti dintre "granitele" mentale ale Romaniei... Eu cred ca e si o chestie psihologica... Cum e si avortul, de altfel (si iete ca am gasit raspunsul si la un alt topic, cu ocazia asta)... Pe vremea lui Ceausescu, femeile nu aveau voie sa faca avorturi, iar cezariana se facea doar in cazurile speciale, dupa milioane de aprobari... Acum, ca am scapat de comunism, suntem primii din Europa la nr de avorturi, iar cezarienele (cel putin in Bucuresti) se fac la 50-70% din nasteri... [vomit] Or fi prosti toti englezii, francezii, americanii, olandezii etc, toti care sustin sus si tare nasterile naturale, si doar romanul e destept si "modern"?

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Si eu sustin nasterea naturala si nu inteleg de ce sunt doamnele atat de speriate de durere. Poate ar fi necesara o campanie care sa promoveze nasterea naturala.

Eu, mi-as dori sa nasc natural, insa nu stiu daca va fi posibil, am o miopie (nu foarte mare) + cilindru. Stiu ca cezariana se recomanda la dioptriile foarte mari, de -6,-7. efortul pe care il depui in momentul nasterii poate determina o crestere majora a dioptriilor dupa nastere, si poate duce la dezlipire de retina. Sau e si asta un mit?
    Modificata de mmonikamm; 14.07.2010 la 09:51:36.

nicole13
    Guest
    Tot ce-i posibil, Oana![duh]Noroc ca beau numai apa plata.

oanachampion
    Guest
    Daca n-ai dioptrii f mari, pericolul nu e mare. Si eu am miopie si am nascut gemeni natural si nu mi s-a intamplat nimic la ochi. Totul e ca atunci cand impingi, sa impingi eficient ... Stiu ca suna aiurea, insa pt cineva care n-a nascut, cred ca e de folos analogia urmatoare: imagineaza-ti un om constipat... unora li se bulbuca ochii in cap (tensiune intraoculara), fata le e schimonosita & plina de transpiratie... Altii isi incodeaza doar muschii din zona care trebuie (asa trebuie sa faci si tu)... :)

Membru inregistrat la
    05.11.2009
    Postari in forum
    78
    Oanachampion, e foarte buna analogia cu constipatia. am inteles perfect acum!

Am dioptrie -3, la ambii ochi. Sper sa nu fie nevoie sa fac cezariana.

oanachampion
    Guest
    Iti doresc sa iasa totul cum vrei si sa ai o nastere usoara si un bb sanatos si papacios! O sa vezi ca durerile trec in momentul in care o sa-ti vezi minunea pt prima oara!

Floricica Novice yonaindra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.07.2009
    Postari in forum
    354
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    Invechite??? Pffff.... Gata! E clar! In Romania apa e "imbogatita" cu halucinogene!!!!
    Acuma, serios... mai cititi si voi, maica, niste articole mai noi, mai interesati-va, mai iesiti dintre "granitele" mentale ale Romaniei... Eu cred ca e si o chestie psihologica... Cum e si avortul, de altfel (si iete ca am gasit raspunsul si la un alt topic, cu ocazia asta)... Pe vremea lui Ceausescu, femeile nu aveau voie sa faca avorturi, iar cezariana se facea doar in cazurile speciale, dupa milioane de aprobari... Acum, ca am scapat de comunism, suntem primii din Europa la nr de avorturi, iar cezarienele (cel putin in Bucuresti) se fac la 50-70% din nasteri... [vomit] Or fi prosti toti englezii, francezii, americanii, olandezii etc, toti care sustin sus si tare nasterile naturale, si doar romanul e destept si "modern"?
    Subscriu!! Lipsa de educatie din multe puncte de vedere, sistem prost gandit, ignoranta si...multe altele :) poate din cauza asta avem atatea "succesuri" in tari civilizate :)

Floricica Cu Vechime iuliagabriela's Avatar
    Membru inregistrat la
    30.03.2009
    Postari in forum
    9.232
    Citat Postat de oanachampion Vezi mesajul
    nu stiu daca cineva ar fi putut spune mai bine ca tine la faza asta Oana....nota 10!!!!!...sunt perfect de acord cu tine.....eu i-am nascut pe amandoi natural chiar daca eram ingusta in bazin pentru standardele romanesti(unde in mod cert mi s-ar fi recomandat cezariana)si conform ecografelor copii ar fi fost destul de mari la nastere.....nu au fost f mari,fata 3490g iar baiatul 3620g......nasterile au fost la interval de un an jumate una de cealalta...

Floricica Senior krissa's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.06.2008
    Postari in forum
    3.803
    Am nascut normal... nici nu m-am gandit sa fac cezariana... si nici medicul nu mi-ar fi propus asa ceva...

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari