Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Cum ati depasit teama fata de momentul nasterii?

Orice graviduta si orice mamica stie despre "frica de nastere", despre sentimentele atat de puternice care te incearca cu cat momentul nasterii se apropie mai mult. In general, cele mai afectate sunt gravidutele aflate la prima sarcina, la prima experienta cu nasterea si aici responsabila este teama de nou, de necunoscut, dar si gravidutele aflata la a doua sarcina, atunci cand prima nastere a fost sa spunem "cu peripetii".

La mine teama de nasterea a fost foarte foarte mare, cel mai tare ma speria faptul ca nu stiam exact ce urmeaza sa se intample, ce si cum voi simti, si mai ales faptul ca nu aveam eu controlul. In mare stiam cum va decurge cezariana insa auzeam tot soiul de povestiri care mai de care, imi era teama ca nu cumva anestezia sa nu prinda, sau bebe sa nu fie ok, sau sa nu sufar eu un atac de panica si sa imi pierd cunostinta pe masa de operatii.

In final, totul a fost ok, insa nu stiu daca la urmatoarea sarcina, emotiile si teama vor fi diminuate .

Voi cum ati depasit teama de nastere?

Moderator Floricica Cu Vechime denyy10's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.07.2007
    Postari in forum
    5.777
    Frica de nastere...toti am trecut prin asta
    Da mi-a fost teama pt.ca nu stiam exact ce se va intampla ,can m-au adus in sala de nastere tremuram,efectiv
    Dar imediat dupa anestezie teama mea a inceput sa se diminueze,asistentele si medici vb.cu mine si efectiv am uitat de frica...
    Am inceput sa ma relaxez...ma gandeam ca imediat imi voi vedea fetita,ma intrebam cum va arata,cu cine va semana,cand mi-am vazut minunea aveam o stare de nerabdare...daca as fi putut as fi sarit dupa masa de operatie,de abia asteptam sa fim amandoua in salon sa o pot alinta,sa nu ma mai satur privind-o...
    GANDITI-VA LA MINUNEA CARE O VETI TINE IN CURAND IN BRATE SI VETI UITA DE FRICA...

Floricica Cu Vechime lolita si kevin's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.01.2010
    Postari in forum
    5.492
    nu am depasit momentul asta pana am nascut.
    mi se parea incredibil ca un bb asa de mare iese pe unde iese::))
    din fericire sotul a fost tot timpul alaturi de mine si bineanteles epiduralul.
    dar contractiile ma omorau , nici nu am simtit cand mi s-a rupt apa de durerea ce o aveam.
    chiar si asa am simtit tot cand s-a produs "expulsarea". nasterea in sine a durat 45 de minute.
    medicul m-a intrebat daca vreau sa-mi puna o oglinda sa vad cum iese dar -am zis ca nu.
    acum as fi curioasa dar in momentul ala ma gandeam doar sa fac totul cum trebuie sa nasc mai repede.

dupa toat frica si chinul ala cand mi l-a pus in brate si l-am vazut asa mic cum ridica capul si se uita la mine .....
    a meritat tot efortul.

Moderator Floricica Senior ankag's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2010
    Postari in forum
    2.561
    Aveam o adevarata fobie in ce priveste nasterea, nici nu vroiam sa fac copii. Dar pe masura ce m-am mai maturizat am ajuns sa imi doresc un bebe asa ca am accpetat ca va trebui si sa nasc. Am fost apoi la cursuri Lamaze care m-au ajutat foarte mult... s-a produs o adevarata schimbare in interiorul meu. Dintr-o mare frica, am vazut nasterea ca o experienta deosebita pentru o femeie, poate cea mai intensa experienta pe care o putem trai vreodata... e o experienta si cu bun si cu rele, dar care are un final extraordinar... iti tii minunea in brate.
    Aveam si eu temeri inainte sa vina marele moment, ma intrebam daca vor functiona tehnicile invatate, cat de mult va dura, cat de tare va durea, cum o sa ma descurc... foarte tare mi-era teama sa nu imi pierd controlul. Cam cu 2 saptamani inainte de nastere am stat acasa la parinti si am devenit foarte linistita si echilibrata psihic, de abia asteptam sa vina momentul ... simteam ca e o experienta pentru care ma pregatisem foarte foarte mult... citit, exercitii, etc... si vroiam sa imi tin puiul in brate, dar si sa traiesc minunatia asta de experienta.
    Nasterea in sine a fost destul de grea, expulzia, ca in rest mi s-a parut usor. Adica tot ce a fost de la mama natura a fost super ok, de cand a intervenit dr. cu rupt apa, perfuzii de dilatare si alte si alte... a devenit mai aiurea. Oricum in final a fost mai usor decat ma asteptam, chiar daca a durat 1 ora si jumatate efortul de impingere.
    Ca sa trag si o concluzie, mi-am depasit frica de nastere facand din nastere un fel de provocare pentru care m-am pregatit si la care mi-am dorit sa ma descurc cat mai bine, sa ma bucur de nasterea copilului meu, si sa ma las sa simt toate trairile care apar in momentele respective. Am refuzat epidurala din start, pentru ca am vrut sa simt tot si nu imi pare rau deloc de decizia luata pentru ca a fost minunat sa simt cum cu puterile mele am reusit sa aduc o noua viata in aceasta lume. Extazul de dupa nastere nu se poate compara cu nimic din lume.

Moderator Floricica Debutanta snowdance22's Avatar
    Membru inregistrat la
    23.08.2010
    Postari in forum
    1.161
    eu sunt un pic mai inconstienta sa nu stiu cum sa zic, insa prefer sa traiesc momentele asa cum vin, fara sa anticipez, sa creez scenarii sau sa ma gandesc prea mult. de asta cred ca nu mi-a fost teama de momentul nasterii si nici de durere. am rezistat fara epidurala, iar cand i-am vazut ochisorii mi s-a sters toata durerea prin care trecusem, oricum nesemnificativa in comparatie cu fericirea respectivului moment...:)

ioana apetrei
    Guest
    pe mine m-a ajutat sotul f mult sa depasesc frica de nastere!!alatui de o doctorita exceptionala,care m-a ajutat cu sfaturile ei si vorbele frumoase!!!

Floricica Senior sierra's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.12.2008
    Postari in forum
    4.204
    eu am nascut natural,cu epidurala.nu am vrut-o atat din cauza durerii ci a faptului ca eram ingrozitor de obosita.durerile au inceput la 4:30 dimineata,brusc din 5 in 5 minute si,din cauza lor ,nu puteam sa stau jos,ci trebuia sa ma misc in continuu asa ca pe la 11 si ceva eram terminata,cred ca facusem kilometri,spriinisem toti peretii din spital!! asa ca am zis ca e ok sa o fac,pentru ca nu stiam cat mai dureaza.daca la 8 cand am ajuns la spital aveam dilatatie 5 ,la 11 aveam abia 7 si era clar ca mai dureaza.eram foarta obosita !!dupa epidurala a fost totul super ok,nu am mai simtit dureri si am putut sa ma odihnesc si sa astept.epidurala a incetinit contractiile asa ca pe la 13 fara ceva mi-au facut oxitocina si la 13 si 5 minute am nascut.deja trecuse efectul anesteziei asa ca am nascut ,,pe viu`` sa zic asa.nasterea propriu-zisa a durat vreo 10 minute ,cu aproximatie.travaliul a durat cam 9 ore
    asa teama ce imi era de nastere dar dupa ce am nascut mi-am dat seama ca nu era intemeiata.nu a fost asa ingrozitor iar durerile erau suportabile.poate ,daca as fi putut sa stau locului ,nu as fi facut epidurala,pentru ca imi era mai frica de injectia in coloana decat de nastere,cred,dar pentru ca ma cunosteau deja asistentele,infirmierele si celelalte paciente drept cea care sprijina peretii ,am ales sa o fac.pentru noi doua.fetita mea a inceput sa planga inainte de a iesi cu totul afara iar cand a fost scoasa,deja tipa din tot sufletul.a tacut doar o secunda,cand mi-au pus-o pe piept si m-a privit ,ca apoi sa tipe din nou.ii placea acolo,in burtica ,drept dovada si faptul ca a stat pana la 41 saptamani inauntru la mami.acum e mare,are 1 an si 7 luni si imi pupa burta de cate ori are ocazia!!

iubytzik22
    Guest
    Ce experiente de nastere frumoase...eu am nascut prin cezariana si a fost mai simplu dar mai grea a fost refacerea ......duminica seara au inceput contractiile si luni dimineata la 7 m-am internat cu dilatatie de 2 cm si la 11.05 l-am nascut pe baiat prin cezariana...Ioana am si eu o prietena din Bacau care trebuie sa nasca si vroiam sa te intreb ce doctorita ai avut la nastere?

Floricica Nou Venita ramona.state's Avatar
    Membru inregistrat la
    29.12.2010
    Postari in forum
    4
    eu ambele fetite le-am nascut prin cezariana, prima in momentul in care s-au declansat contractiile iar cea mica programata. am constatat ca mi-a fost mai frica la cea mica- la spital nu mai stiam nici adresa de acasa,m-am uitat lung la asistenta cand m-a intrebat unde stau .pana a sosit doctora mea am intrat in panica rau , nu mai puteam sa respir si mi se uscase gura........dar a trecut

Floricica Nou Venita simonici_mony's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.02.2010
    Postari in forum
    46
    ma gandeam in sarcina ca va fi grea nasterea, dar nu mi-era frica atunci cand am mers sa nasc numai sotu saracu avea mainile transpirate si reci.

Floricica Novice madalik's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.01.2009
    Postari in forum
    531
    Eu nu pot sa spun ca mi-a fost foarte teama,mi-a placut enorm de mult sa fiu insarcinata pana in ultimele trei saptamani cand pur si simplu nu mai aveam rabdare ma trezeam dimineata si ma rugam "Doamne sa nasc si eu azi",si asta nu pentru ca as fi avut probleme cu sarcina sau ceva pur si simplu vroiam sa-mi vad fetita,mi-o inchipuiam in tot felul,vroiam s-o am odata langa mine,pana cand intr-o zi,8 iulie 2008 m-am trezit dimineata si am vazut o scurgere mica si mi-am zis" urrrrrraaa astazi nasc!".In ziua aceea am pus fundul in masina am fost la cumparaturi am umplut cosul(singura ,sotul era la munca),am fost in parc ,am fost cu prietenele la terasa pana s-a facut seara si tot nimic,mi-am facut baita si m-am asezat la televizor foarte relaxata,cu toate ca stiam ca o sa nasc cat de curand,si in sfarsit ca sa nu mai lungesc vorba am nascut a doua zi la 6.30 fara nici o teama

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari