Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Complicatii dupa cezariana

Conform unor studii se pare ca incidenta respitalizarii dupa nasterea prin cezariana este mult mai ridicata fata de nasterea normala. Complicatiile aparute dupa nasterea prin cezariana sunt ruptura de uter (care apare la 1% dintre interventii), infectii postoperatorii, supuratii, anexita, tromboza de vene iar cea mai frecventa este durerea cicatricii catre poate fi meteosensibila (adica te doare operatia la schimbari de vreme, sau la vreme ploiaosa sau rece).

Alte complicatii aparute in urma nasterii prin cezariana sunt hemoragia, afectiuni ale vezicii urinare sau intestinelor, infectii alte organelor care au fost deschise in timpul operatiei, aparitia de cheaguri de sange in jurul uterului.

Din fericire pentru mine, nu m-am confruntat cu aceste probleme insa dupa ce mi-au fost scoase firele de la suprafata (3 la numar) la o saptamana dupa ce am nascut operatia s-a desfacut, practic nu s-a sudat bine cat in capete iar pe mijloc s-a desfacut. Mi-am tot dezinfectat zona timp de 2 saptamani cu betadina si am stat cu comprese sterile, fara sa fac efort pt ca sa facilitez sudarea operatiei.

Operatia s-a sudat insa am ramas cu cu cicatrice urata pt ca este lata (ne fiind stransa bine, atunci cand s-a sudat s-a sudat asa mai despartita). In rest s-a restrans mult operatia si incepe sa se miscoreze.

Am ramas si eu o cu sensibilitatea la schimbarile de vreme insa resimt doar un usor discmofort.

Cum a fost pentru voi recuperarea dupa cezariana? Ati avut complicatii?

Floricica Debutanta nicodimionelia's Avatar
    Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    buna, si eu am nascut cu cezariana si pot sa spun ca m-am refacut repede . miercurea pe la 18 am nascut si vineri eram acasa. a doua zi cand m-am dat jos din pat a fost cel mai dureros mii se oprise respiratia noroc ca era o asistenta langa mine si m-a intins inapoi in pat.acasa m-am descurcat bine a fos putin mai greu ca nu m-a ajutat decat sotul parintii mei fiind departe iar soacra mea a uitat sa mai treaca pe la mine. dar a trecut . am avunt noroc ca nu am avut fire de scos . m-am dus dupa o saptamana la control si totul a fost bine si dupa am fost la o luna. acum a trecut un an si nu simt nici o durere chear daca se spune ca atunci cand se schimba vremea simti durere.dupa 6 luni de la nastere deja ma duceam la sala .faceam ex. usoare si tot pana la 6 luni am purtat burtiera stateam cu ea si zi si noapte si nu am ramas cu burtica deloc sunt f plata.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si la mine recuperarea a fost rapida. A fost doar incidentul cu operatia care nu a prins dar in rest am fost super ok. La fel ca tine a doua zi dimineata m-au ajutat asistentele sa ma dau jos din pat, aceleasi dureri mari si ameteala dar dupa ce am stat pe marginea patului si am mancat cum m-au mutat in salon deja eram in plimbare. Mi se spusese de catre asistentele de la terapie intensiva ca trebuie sa fac miscare ca sa ma mobilizez si sa pot pleca acasa cu Edi si asta e fost tot ce a trebuit sa imi spuna. La fel mi-au zis ca seara (eu am nascut dimineata la 10 jumatate) sa incerc sa ma intorc cand pe o parte cand pe alta la fel pt mobilitate.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Si eu am nascut prin cezariana si nu am avut nici cea mai mica problema, la ora 3 dimineata am nascut si la 11 m-am dat jos din pat si am mers vreo 10-20 de pasi adica dupa 8 ore am mers...nu am ametit, nu am simtit durere in locul operatiei...fetele de prin saloane ziceau ca am nascut natural. Iar in aceeasi zi la ora 6 seara am urcat 2 etaje pe scari ca sa merg la fetita mea sa o vad deci cam la 15 ore de la operatie am urcat mai greu dar fara dureri scarile maternitatii. Eu nu am avut fire de scos la operatie, am avut doar din cele care se absorb in organism. Acum dupa un an si 3 luni ma simt la fel de bine, desi recunosc, spre rusinea mea nu am mai ajuns la control, sper pana la sf anului sa ajung. Nu ma doare niciodata operatia, nici la schimbarea vremii si nici cand e mai rece sau mai cald, e f jos facuta...practic nu mai exista pentru mine, nici nu o simt nici nu o vad. Asta a fost experienta mea...sper sa nu am probleme nici pe viitor si va doresc la toate cele care ajungeti sa nasteti prin cezariana fie de nevoie sau la cerere sa aveti o nastere si o recuperare la fel de usoara ca a mea sau mai usoara. Am nascut mirecuri dimineata la 3 si sambata la 10 dimineata am plecat acasa.

Floricica Avansata kim80's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2009
    Postari in forum
    1.877
    Sa stiti ca si la nasterea normala exista f multe complicatii dupa, dar nu prea se spun...stiti cati doctori...adica doctorite nasc natural...cred ca nici 10%... de ce?...nu stiu exact. Vreau sa va spun doar ca am 2 prietene, nu f apropiate care au nascut natural si au fost taiate, una dupa mai bine de 5 ani de la nastere nu isi simte in totalitate muschii acolo unde a fost taietura si uneri a zis ca se mai scapa putin pe ea cand tuseste tare sau rade cu pofta iar cea de a doua la un an de la nastere a fost internata la spital ca sa-i refaca cusatura nu stiu din ce cauza. Matusa mea si acum la 60 ani simte un disconfort a zis ca de cand a nascut-o pe fata ei acum 35 de ani(singura fata). Deci nici dupa nasterea normala unele nu se simt chiar asa de bine, mai ales ca nu stiu de ce dar acum dr nu mai asteapta sa te dilati cat trebuie ci te taie imediat.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    asa este si eu am doua surori care au nascut normal acum multi ani ca am nepoti mari si de la ele stiu ca e foarte aiure chear si dupa multi ani . si cumnata me a nasut de doua ori natural si de doua ori a taiat-o jos si acum dupa 3 ani are mari probleme acolo jos si intradevar muschiul il are facu praf nu il mai poate incorda deloc.cand am nascut in salon erau mamici care nascusera natural dar se vaitau mai mult ca noi care eram cu cezariana . nu puteau sta in fund si cand mergeau la baie cica le lua frica aveau mari dureri si usturimi.

Membru inregistrat la
    28.02.2010
    Postari in forum
    614
    pe mine cel mai tare ma deranjat sonda simteam mereu o usturime si ca in salon cred ca erau 50 de garde ca am nscut in iunie pe la sfarsit .in rest totul a fost ok eu am ales sa nasc asa .a fost o cezariana la cerere.este cea mai rapida nastere. tin minte ca m-au urcat pe masa ,mi-au facut injectie in coloana si dupa cateva minute mi-am auzit bebelina plangand. cred ca totul a durat 5 min sau asa mii sa parut mie.nu am avut anestezie totala.

Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Si eu tot cu rahianestezie am nascut si la fel l-am putut auzi pe Edi plangand si l-am vazut. La mine cezariana a fost de nevoie insa nu imi pare rau si am avut noroc sa nu am parte de complicatii grave.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari