Buna ziua,numele meu este Bazilescu Adrian,iar pe data de 21 dec 2011,a venit pe lume comoara mea,o fetita de 2 kg 900g,de s-o mananci cu fulgi cu tot. A fost o nastere normala fara complicatii.
A doua zi insa,inspre seara,pe cand ma aflam la ele in vizita,aflu de la personal ca fetita mea e bolnava,ca ritmul respirator este de peste 100 rpm in loc de 40-60 si este suspecta unei infectii.
Ni se fac bagajele si suntem expediati la spitalul judetean Bistrita Nasaud deoarece aceasta clinica nu are voie sa aplice nici un tratament nou nascutului,intrucat nu au nici conditiile nici personalul necesar. Si atunci va intreb: unde e acel cineva care ne va ajuta? Adica inteleg,curatenie,tv in camera,asistente dragute s.a.m.d dar cand apare cea mai mica problema la nou nascut (si credeti-ma ca apare) cine din cadrul clinicii te va ajuta? Va spun eu,nimeni, o sa va taxeze pt nastere,va sunt completate actele de externare si la revedere,mergeti la spitalul judetean sau la cluj. Ganditi va si la asta cand mergeti la o clinica particulara,pentru ca nu e nimic mai dificil,mai ales pentru un tanar parinte,emotionat si toate cele, sa-ti vezi minunatia de copil,pe ambulanta,in primele 24 de ore de viata.
Intr-adevar, spitalul judetean are problemele lui,dar acolo gasiti o sectie de neonatologie,cu personal calificat,care se poarta frumos,si care -ti trateaza copilul de infectie si detresa respiratorie,gratuit. Va sfatuiesc pe toti viitorii parinti,sa cercetati bine terenul inainte sa luati o decizie definitiva cu privire la unde mergeti sa nasteti,dar,dupa parerea mea,e mai important sa ai o sectie de cardiologie in apropiere decat un tv cu plasma pe perete,si neonatologi competenti in loc de infirmiere dragute,iar daca nu e mai important pentru Dvs., va pot da in scris ca pentru copilul Dvs. este mai important.
Cu stima,
Adrian Bazilescu