Ultimele discutii din forum
    siminaa
    Guest

Cezariana sau nastere normala?

Buna ziua :D de cand am ramas insarcinata desi nu am mai mult de 6 saptamani si 4 zile ma tot gandesc la momentul cand o sa vina pe lume bebeu meu ....am vazut atatea nasteri pe yout.... incat simt ca nasterea naturala nu e pentru mine ,imi este foarte frica imi este frica nu pentru co sa ma doara pe mine ci frica sa nu fac ceva copilului stiind ca mie mi se face rau si cand vad un ac...daca lesini in timp ce capul copilului aproape iese? daca cordonul se infasoara in juru gatului?sau atunci cand sal prinda lesini si poate sai rupa ceva ?..eu sunt foarte sperioasa . Pe cand cezariana o vad mai simpla desi se spune ca dupa cezariana femeile au de stat mai mult la pat decat o femeie care a nascut pe cale naturala ...Voi ce parere aveti?oare se poate cere cezariana chiar daca nu ai nevoie de ea?

Floricica Cu Vechime avvva's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.12.2009
    Postari in forum
    7.768
    Citat Postat de iassmina Vezi mesajul
    Buna ziua :D de cand am ramas insarcinata desi nu am mai mult de 6 saptamani si 4 zile ma tot gandesc la momentul cand o sa vina pe lume bebeu meu ....am vazut atatea nasteri pe yout.... incat simt ca nasterea naturala nu e pentru mine ,imi este foarte frica imi este frica nu pentru co sa ma doara pe mine ci frica sa nu fac ceva copilului stiind ca mie mi se face rau si cand vad un ac...daca lesini in timp ce capul copilului aproape iese? daca cordonul se infasoara in juru gatului?sau atunci cand sal prinda lesini si poate sai rupa ceva ?..eu sunt foarte sperioasa . Pe cand cezariana o vad mai simpla desi se spune ca dupa cezariana femeile au de stat mai mult la pat decat o femeie care a nascut pe cale naturala ...Voi ce parere aveti?oare se poate cere cezariana chiar daca nu ai nevoie de ea?
    buna iassmina
    da, se poate cere cezariana. corpul reactioneaza diferit in urma operatiei, dar eu nu as mai naste niciodata cu cezariana. pt mine a fost o trauma. chiar si dupa operatie, dupa vreo 2-3 saptamani, aveam cosmaruri cu dr care ma opera ba la gat, ba la cap... :)))chiar a fost o trauma pt mine. sa nu spun ca dupa 10 zile de la cezariana, incepuse asa brusc sa curga sange din operatie.am trecut prin niste clipe de cosmar, sincer. si cel mai tare doare dupa ce trece anestezia. este o durere atat de cumplita, trebuie sa-ti faca injectii cu calmante, tu nu poti misca...
    eu zic sa nu et mai gandesti la nastere acum, bucura-te de sarcina la maxim, pentru ca este o perioada ff frumoasa, in care femeia infloreste, si cand vei ajunge la momentul potrivit, vei vedea ce e de facut.stii ca oricum, planurile nu ies asa cum vrei, asa ca lasa in mana lui Dumnezeu totul
    sarcina usoara si ganduri pozitive

Floricica Avansata cryssa's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2006
    Postari in forum
    1.860
    Iassmina in primul rand felicitari...in al doilea rand este mult prea devreme pentru ati face astfel de ganduri...cum nasc?-preocuparea ta principala este acum sa te alimentezi corect,sa stai linistita si relaxata cat mai mult timp,sa te bucurii de fiecare luna care urmeaza-sa te informezi cu privire la ce alimente si suplimente sunt necesare pt o sarcina fara probleme si pt un copilas sanatos.Cu nasterea perioda mult asteptata nu va fi nidecum cum a fost la mine sau la alta mamica-fiecare nastere este unica-fiecare femeie percepe altfel durerea,nelinistea-dar te sfatuiesc sa stai calma,sa nu te gandesti decat ca in curand iti vei tine puiul in brate si atunci nimic nu va mai conta.Stai linistita ca nu vei lesina in acele momente orice femeie capata o forta nemaivazuta si trece peste...Pentru a naste cu cezariana trebuie sa ai dioptrii f mari,tensiune arteriala sau alte boli care pe baza de efort se accentueaza.Eu am nascut cu cezariana si pot spune ca a fost f ok dar cand iti revii din anestezie te ridica in picioare atunci ai o durere ff mare si simti ca toate organele ti se reaseaza la loc....apoi trece usor,usor iti ti bebelul in brate si uiti de tot.La nasterea normala nu stiu dar cred ca fiecare avem puterea sa nastem asta e rolul biologic al femeii...nu fi speriata si nu iti mai inocula diverse experiente de nasteri...ca iti faci rau singura iar copilul va fi afectat daca tu esti crispata,stresata si panicata mereu sanatate si mult aputere!

Floricica Debutanta llorikiss's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.08.2011
    Postari in forum
    693
    Desi fetita mea are 4 anisori , imi aduc aminte cu placere de momentul cand am nascuto. Am nascuto normal si multumesc lui Dumnezeu nu am avut nici un fel de complicatie ba chiar am nascuto foarte repede. Am nascuto la ora 16 si vreau sa va spun ca la ora 18 mergeau mamicile sa isi alapteze bebeii. Am urcat 3 etaje , pentru ca salonul meu era la parter iar la Giulesti bebelusii nu stau in salon cu mamicile, pe jos ca sa merg sa o vad si ma simteam foarte bine desi trecuse doar doua ore de cand ma daduse jos de pe masa de nastere. M-am refacut foarte repede , fetita mea a luat nota 10 la nastere iar dupa doua zile de stat in spital am mers acasa. Cumnata mea a nascut prin cezariana si a stat o saptamana in pat , ia fost foarte rau si acum mai are probleme cand e frig afara , o doare operatia. Te-as sfatui sa nasti normal pentru ca este mai bine si pentru tine si pentru bebe. Sanatate si nastre usoara si cu siguranta comunitatea Copilul.ro o sa fie alaturi de tine.

Floricica Debutanta Iulia_R's Avatar
    Membru inregistrat la
    04.11.2011
    Postari in forum
    633
    Citat Postat de iassmina Vezi mesajul
    Buna Iassmina,
    Si eu sunt o viitoare mamica.
    Se poate cere cezariana chiar daca nu ai nevoie de ea.

mada_lyna
    Guest
    Eu am nascut prin cezariana tot de frica(oricum fi-miu avea circulara de cordon si tot asa s-ar fi nascut). in fine.eu una nu regret nicio clipa ca am ales asa pt ca n-am avut nicio problema nici in timpul nici dupa cezariana. eram ca noua la 5 zile dupa nastere.in spital an stat 4 zile(de joi-luni) si mi-am tinut copilul in brate de a 2-a zi de la nastere. operatia s-a inchis super fain si fara complicatii(infectii sau sangerari).

siminaa
    Guest
    multumesc pentru sfaturi :D pentru cryssa da stiu ca e `prea devreme ..imi doream tare mult sa fiu mama acum ca stiu ,ca am ceva in burtucuta mea ma face foarte nerabdatoare vreau sa am burtica mare .deabea astept saºi cumpar lucrusoare sa stiu ce o sa fie ...si aveti dreptate intai sa iasa totul bine sa ajung la 9 luni bebele sa fie sanatos ...doar ca na ca orice viitoare mamica am multe intrebari la care as vrea sa stiu pareri ale mamicilor ce au trecut prin ..sincer ma ingrozeste tot ce vad la televizor cum femeile se duc sa nasca si se intorc fara bebei sau cu bebei bolnavi sau nu se mai intoarce nici unul :( e dea dreptul dureros ,din aceasta cauza ma gandeam care ar fi cea mai buna optiune .desi nu sunt in tara de 7 ani itot imi fac griji .Am o cumnata care de frica ca sa nu i se intample bebelusului ceva a trebuit sa plateasca 20 mil la nastere ...ceea ce mie mi se pare o nesimtire din partea acelor medici care au cerut acesti bani...asa ceva nu se face ,bine nu este nici treaba mea.Eu ziceam sa fiu eu acasa si saºmi ceara bani nu ar vedea un leu ias lua si la cearta (de unde ca nu poti face asa ceva risti sa iti nenoroceasca copilul) eu acu nu zic ca toti is lafel sunt rare cazurile dar sunt

Floricica Novice Maria's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.04.2011
    Postari in forum
    414
    Cum a mai zis cineva mai sus fiecare nastere e diferita si tu poti sa ai nasteri diferite,asta daca faci mai multi copii:).Eu am nascut natural si pot sa iti spun ca doare ft rau intradevar dar dupa nu mai ai nimic.La mine a fost mai naspa ca m a taiat jos pentru ca am fost ft mica si pot sa spun ca m au mai deranjat atele,ma tineau asa si in dimineata dupa nastere mergeam mai greu.Eu am nascut la 22:45 si am stat acolo pana pe la 2dim pt ca am facut tensiune,insa dimineata cand m am trezit nu mai aveam nimic si m am dus sa alaptez fata.Tin minte ca atunci cand m am trezit ma tinea ceva jos si aveam o carpa atarnata si am incercat sa o scot dar nu am putut,ma tinea si ma durea si l am pus pe sot sa cheme asistenta.Atunci a venit si doctora cu care am nascut si aveam o carpa pe care mi o bagase sa imi opreasca sangerarea probabil si ele mi au lasat o acolo pana dimineata,asta nu cred ca a fost OK ca am vazut k asistenta era speriata,dar bineinteles mie nu mi au zis nimic.Mai tin minte ca mergeam de doua ori pe zi sa ni se faca toaleta si mai veneau si fete care facusera cezariana si se vaitau de dureri.

siminaa
    Guest
    e primul meu bebeu :D e normal saºti fie frica dar cred cand o sa vina momentul o sa fiu puternica pt bebeu meu :D

Floricica Nou Venita mayaadriana's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.06.2009
    Postari in forum
    234
    Eu am vrut sa nasc normal de frica unei operatii de cezariana.Intr-adevar durerile din timpul travaliului sunt mari(dar nu de nesuportat) si avantajul este ca dupa nastere la cateva ore esti ok,pe cand la cezariana ai nevoie de ceva timp sa-ti revi,ca la orice operatie.Eu daca as mai face un copil tot natural as naste.

siminaa
    Guest
    multumesc :D am timp sa ma gandesc si sa vorbesc acum inca vreo 7 luni jumate :D

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari