Ultimele discutii din forum
    mada_lyna
    Guest
    buna fetelor. ne pregatim de nastere(cezariana) caci dnul dr ne-a zis ieri la control ca am colul lasat si un picut deschis, si ca atare sa stam linistiti si fara efort ca sa ajungem macar la 38 sapt. deci mai avem putin putin. asa ca , as vrea sa imi ziceti si mie, cele care ati trecut printr-o cezariana, ce e de facut inainte de nastere, si dupa. adica, cu cateva zile inainte am citit pe undeva ca nu trebuie sa mancam f mult ci mai multe mancaruri usoare(supite ciorbite) sau ma rog, orice alt sfat. mersi. va tin la curent. pupici.

Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664
    Buna Madalina

Eu am nascut prin cezariana anul trecut. Am mancat normal mai putin cu o zi inainte de cezariana cand am mancat mai usurel si apoi dupa ora 6 seara nu am mai mancat nimic, am baut doar apa. In timpul operatiei mare lucru nu ai de facut :) daca nasti cu rahianestezie trebuie sa fi calma si sa incerci sa nu misti capul. Dupa nastere cat vei sta o zi la terapie intensiva trebuie sa bei multa apa ca sa elimini anestezicul, sa incerci pe cat se poate sa nu misti prea mult capul si sa stai fara perna.
    Eu am nascut dimineata si seara la terapie ni s-a spus sa incercam cat se poate sa ne intoarcem cand pe o parte cand pe alta. A doua zi dimineata te vor ajuta asistentele sa te ridici la marginea patului si sa faci cativa pasi. Chiar daca vei simti o ameteala usorara va trece repede. Este important sa faci cat mai multa miscare.
    Mie mi-a dat voie sa mananc a doua zi iaurt cu banane si asta m-a ajutat sa am si scaun (ar trebui la 2 zile dupa ceza sa ai scaun normal, asta e primul lucuru care te intreaba a treia zi)

Sper ca ti-au fost de folos informatiile mele. Nastere usoara

mada_lyna
    Guest
    multumesc mult. astea sunt lucruri despre care nu citesti in carti, ci doar de la mamici.o zi buna.

iubytzik22
    Guest
    eu am nascut prin ceza in 2008 si a fost bine doar ca m-au apucat contractiile duminica ziua...seara toata noaptea am avut contractii una dupa alta si luni dimineata am eliminat dopu si s-a deschis colul am ajuns la spital cu o dilatatie de 2 cm si avand probleme cu tensiunea si o dilatatie mica doctoru s-a hotarat sa fac ceza......deci la mine nu a fost planificat...gabi esti o norocoasa eu am baut in prima zi la terapie intensiva doar ceai atat plus glucoza care ma hrnea abia de a doua zi am baut supa strecurata.......mai mult lichide nu am avut voie in primele 4 zile mare lucru....iaurt nu imi aduc aminte sa imi fi dat....si tot asa nu trebuie sa misti capu cand iti scoate puiu eu am vaut niste asistente care m-au ajutat si a fost comic cand l-au scos ai un baitel blondut eu in gandu meu cred ca nu e al meu de unde sa fie blond?si am rugat asistenta de mi l-a adus putin seara sa il vad si mi se parea negru de unde blond apoi l-am vazut mai bine in a doua zi cand mi l-a adus la pat...o sa vezi k o sa fie minunat

mada_lyna
    Guest
    eu abia astept sa vina pe lume, dar si sa mai stea macar inca 2 saptamani ca sa nu fie probleme. ieri,dupa ce am spalat toate saptamana, i-am calcat hainutele. sunt asa micute si dulcele. ne pregatim. iar de maine incolo ne apucam de bagaj ca nu se stie niciodata. sunt curioasa cum arata...voi nu ati fost curioase???

Floricica Debutanta andrei-babyfashion's Avatar
    Membru inregistrat la
    15.11.2009
    Postari in forum
    898
    Salutare.

Eu m-am pregatit pentru o nastere naturala subacvatica la Clinica Eva Brasov..si am nascut prin cezariana (lipsa progresie travaliu, dilatatie 2 cm dupa 12h de travaliu si membrane rupte)..eu am o experienta super a nasterii...in timpul operatiei am spus bancuri cu dr, ei cu mine:)...l-au scos pe bebe si dupa operatie am stat conectata la aparate aprox 15 ore si am avut cateter cu epidurala montat. Nastere a avut loc la ora 14,45 iar seara la 20 mancam ou fiert, iaurt, branza topita si beam ceai (acesta a fost meniul dat de clinica). M-am recuperat foarte bine si foarte repede..am nascut duminica si miercurea eram externati si eu inainte de a ajunge acasa am dat o raita pe la cumparaturi.

Cam atat despre felul in care eu am nascut...pentru ca nu am stiut ca o sa nasc prin cezariana si cand exact o sa nasc(pt ca ma asteptam sa nasc normal) nu am facut nimic si niciun meniu special nu am mancat.

Pupici mii si nastere usoara!

mada_lyna
    Guest
    va multumesc tuturor pt ca mi-ai impartasit din experientele voastre si pt vorbele de incurajare. va tin la curent si promit ca o sa va impratasesc si eu din experienta mea...

Floricica Nou Venita carmendia's Avatar
    Membru inregistrat la
    13.05.2008
    Postari in forum
    284
    A venit BB?

mada_lyna
    Guest
    Buna fetelor. Da , a venit bebele pe 04 feb. Si e un scumpic. Totul a decurs super,bb a avut 3. 260 kg, 51cm si nota 10. Operatia de cezariana a decurs super si ea, ma bucur ca am ales sa nasc asa, pt ca bb avea circulara de cordon, plus ca pe 08 feb cand ne-am externat eram 90% refacuta. Azi nici nu imi mai amintesc de operatie. De acum incolo incepe greul. Nopti grele(pe astea deja le experimentam. . . )ceva colici dar rarut, in rest bb e super cumintel, un mancacios si jumatate(suge de la ambii sani aproape la fiecare masa,in special noaptea. . )cam asa. . . Vineri mergem la pediatru , sa vedem ce ne zice, daca am luat in greutate, eu neavand cantar si de aceea sunt asa nerabdatoare, daca totul e bine. Va tin la curent. Sper ca voi mai avea putin timp si pt forum. . Pupici.

Floricica Nou Venita adriana1981's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.10.2009
    Postari in forum
    7
    Buna fetelor! Deoarece am probleme cu ochii am stiut de la inceput ca voi naste prin cezariana si bine am facut ca m-am speriat cand am vazut atatea fete care tipau la o nastere normala si nu erau ajutate. Eu am nascut pe 11.01.2010 la ora 16:15 o fetita sanatoasa de 3.250 kg, 49.50 cm si nota 10. Am intrat constienta in sala de operatie, imi era frica ca nu stiam cum o sa fie dar am fost incurajata de moasa si de d-na doctor ca totul va fi bine. Dupa operatie cand a mai trecut din anestezie pot spune ca am avut dureri mari( uitasem sa le spun de cateter ) si am suportat. A doua zi am fost ridicata din pat si dusa la salon, am ametit putin dar am insistat sa merg singura ca auzisem de la alte mamici ca daca te misti singura o sa-ti fie mult mai bine. Bineinteles ca nu a fost usor dar pot spune ca mai bine operatie decat nastere normala. Acum sunt perfect sanatoasa, operatia e de domeniul trecutului. Nastere usoara viitoarelor mamaici care au ales cezariana.

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari