Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime mikis_id's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    8.897
    Buna ,as dori sa scrieti aici parerile voastre in legatura cu ce trebuie sa faci din momentul in care vrei sa intri in prenatal.Ce acte trebuie sa duci (dc trebuie ), unde ? Si dupa ce nasti la fel ce acte trebuie sa depui? unde ca sa beneficiezi de cei 8 mil

Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    8.897
    Va rog , sunt insarcinata in 22 de sapt si ma streseaza foarte mult faptul ca nu stiu cum sa procedez ca totul sa fie bine...De exemplu concediul prenatal mi l da dr de familie ? (pe baza unei scrisori de la dr ginecolog?)Si apoi ok am inteles ca iau niste bani 85% din salariul brut ...de unde imi iau banii astia ? de la angajator?

cristina elena
    Guest
    Mami Mihaela iti spun ce-am facut eu. Banuiesc ca din aprilie 2006 pana acum nu s-au schimbat prea mult lucrurile.
    Pe langa faptul ca am fost in evidenta la un ginecolog am fost luata in evidenta ca gravida si de doctorita de familie.
    La ea m-am dus dupa concediul prenatal, acum nu mai stiu exact cate saptamani aveam pentru ca ea imi calcula in luni nu in saptamani sarcina. Cand am facut 7 luni si 10 zile m-am dus dupa prenatal, cu concediul am mers apoi la doctorita fabricii unde lucrez si dupa vizare am mers cu el la Resurse Umane tot in fabrica.
    Mai departe n-am facut nimic, am asteptat doar in data de 10 a lunii sa-mi vireze banii pe card.
    Deci banii mi i-a virat angajatorul, acum despre cei 85% nu stiu ce sa zic, eu asa ma asteptam si-mi calculasem dar surpriza imi virau mai mult. Nu stiu acum cum au calculat (dupa brut, dupa net, habar n-am) dar m-am bucurat ca luam mai mult decat ma asteptam.

Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    8.897
    ms cristina sper sa fie bine

Floricica Nou Venita iana10's Avatar
    Membru inregistrat la
    14.03.2008
    Postari in forum
    233
    Totul e foarte simplu. Prima conditie e sa faci o vizita din timp la resurse umane si sa scri o scrisoare oficiala prin care ii instiintezi ca esti insarcinata (la 22 sapt e putin cam tarziu, dar nu cred ca e vreo problema). Scrisoarea asta nu e obligatorie, dar in cazul in care angajatorul nu e fair play, poate ajuta enorm. In cazul meu, toti cei de la resurse umane mi-au fost de mare ajutor. Nu e obligatoriu sa iti iei concediul prenatal cu 60 de zile inainte de a naste, daca te simti bine, ai job usor si nu te streseaza nimeni la lucru. Poti lua aceste zile dupa nastere, fiind incluse in concediul post natal (cele 126 de zile pot fi impartite cum vrei tu). Vei hotari impreuna cu medicul ginecolog cum imparti aceste zile si apoi vei merge la medicul de familie sa-ti scrie concediul. Se plateste 85% din salariu de catre angajator pa toata perioada celor 126 de zile. La expirarea acestor zile, angajatorul inceteaza sa te mai plateasca (e bine sa dai un telefon la resurse umane cu vreo doua saptamnai inainte de expirarea concediului post natal (nu e obligatoriu, dar e frumos si colegii de la HR iti vor fi recunoscatori).
    Imediat dupa ce ai nascut, sotul tau trebuie sa mearga la primarie sa faca cererea pentru trusou si prima pentru nou nascut. Tot atunci poate sa depuna cererea pentru alocatia copilului (cei doua milioane sau 200 ron pe care ii vei primi timp de doi ani). trebuie sa aiba mereu la el copii dupa buletinul tau, al lui si dupa certificatul de nastere (+originalul, desigur).Mai e nevoie de un extras de cont daca vrei banii pe card. Dureaza cel putin doua luni pana primesti banii.
    DUpa terminarea concediului post natal (in termen de 60 de zile de la terminarea concediului) trebuie sa mergi la Primarie sa faci cererea pentru a primi indemnizatia de 600 ron. Pentru asta trebuie o adeverinta de la resurse umane (ma gandesc ca nu esti prima angajata in aceeasi situatie si ei vor sti cum sa o faca). Mai tebuie buletinul tau, certificatul de nastere al lui bb, livretul de familie si extras de cont daca vrei banii pe card.
    Nu ai nici un motiv sa te stresezi pentru asta, singura ta grija trebuie sa fie sanatatea ta si a lui bb, sa te odihnesti sa fi bine dispusa mereu si sa mananci sanatos. Astea sunt lucruri care se rezolva foarte usor (inca nu am auzit de mama care nu s-a descurcat,doar e vorba de luat bani).
    In rest, mult noroc si sa faceti toate bebei sanatosi.

Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    8.897
    ms Iana , eu am facut o declaratie in scris catre directorul firmei,(lucrez la o casa de schimb valutar) cam asa: Subsemnata ...domiciliata in galati str ...angajata a SC X SRL va aduc la cunostinta ca sunt insarcinata in 8 sapt (pt ca am avut eminenta de avort). Va atasez copia dupa adeverinta de la dr de familie care atesta cele mentionate .

Membru inregistrat la
    16.10.2007
    Postari in forum
    8.897
    avand in vedere ca la mine nu am resurse umane e buna declaratia care am facut o sau nu foloseste la nimic ....?

cristina elena
    Guest
    Mihaela eu zic ca e buna. Sa inteleg ca tu ai depus acea scrisoare cand aveai 8 saptamani de sarcina. Daca ai si tu o copie e si mai bine. In general e bine sa pastram la tot ce e act legat de sarcina cate o copie.
    Un sfat care o sa-ti fie util: dupa ce intri in concediul prenatal sa iei frumusel o foaie si un pix si sa mergi la Primarie (la noi e serviciul de Asistenta nu stiu cum ca nu retin exact denumirea, apartine de primarie dar e in alta cladire, cam la 10 minute distanta de primarie) si sa te interesezi ce acte iti trebuie exact pentru trusou, alocatie si pentru dosarul de plata a indemnizatiei.
    Sa nu faci mai multe drumuri ca eu asa am patit cu indemnizatia. Nu era buna o hartie si du-te iar la servici si hai inapoi cu dosarul si cu bebe dupa mine. Eu am depus dosarul in a 43-a zi dupa nastere. Mi-am luat postnatal doar 42 de zile.

Floricica Cu Vechime DianaL's Avatar
    Membru inregistrat la
    10.10.2007
    Postari in forum
    5.697
    Si la cat timp dupa ce ai depus dosarul ti-au venit primii bani? Eu ma gandeam sa continui postnatalul tot cate zile o sa ramana, dar imediat dupa nastere sa depun dosarul sau cat mai repede posibil si pana se rezova cu dosarul sa iau in continuare banii de la servicu. Sau nu se poate? Si in momentul cand iau hartoagele de la locul de munca se incheie si postnatalul? Ca nu as vrea ca sa stau cateva luni pana se rezolva cu asistenta sociala...Te rog raspunde-mi ca habar n-am cum e cu treburile astea si cu atatea hartogarii. Merci

cristina elena
    Guest
    Eu am depus dosarul in iulie, cam prin 20 august am primit decizia si pe 10 septembrie mi-au venit primii bani.
    Postnatalul poti sa-ti iei cate zile iti raman din cele 126 sau minim 42 zile. Acum depinde de ce salar ai. De asta unele mamici (cu salar mare) prefera sa stea in concediu postnatal mai mult de 42 de zile si sa intre apoi in plata celor 600 ron.
    Mie nu mi-a convenit sa stau in postnatal cate zile mi-au ramas (vreo 62) pentru ca aveam salariu mic. Asa ca am preferat sa-mi iau doar 42 de postnatal si din a 43-a sa-mi depun dosarul pentru plata indemnizatiei.
    Nu poti primi de la servici hartia ce-ti trebuie la dosar pt indemnizatie decat dupa ce termini cu concediul postnatal. Nu se pot suprapune cele doua concedii, nici ca durata nici ca plata.
    Sper ca nu te-am ametit cu explicatia mea, in general cam 30 de zile dureaza pana "aproba" dosarul, adica daca la depunere ai toate actele cerute e ok lasi dosarul ei il dau mai departe (de la serviciul primariei merge spre aprobare la Directia Muncii) si-ti trimit apoi acasa decizia.
    Am mai auzit mamici ca nu au primit nici o decizie acasa, e obligatoriu sa fie trimisa de catre Directia Muncii la domiciliu solicitantei ca sa te instiinteze de aprobarea ei.
    Si in luna imediat urmatoare primirii se vireaza banii; eu am ales varianta "postasului"

Floricica Debutanta calauzitor's Avatar
    Membru inregistrat la
    12.02.2008
    Postari in forum
    1.047
    Intrebare: daca mami si tati nu sunt casatoriti tot tati face demersurile la Primarie, sau e nevoie de prezenta lui mami?

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari