Ultimele discutii din forum
    Administrator Floricica Debutanta kiddo's Avatar
    Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182

Ce trebuie sa faca taticul in timpul nasterii?

Sotii vostri au asistat la nastere? Cat de mult v-a ajutat sau v-ar fi ajutat lucrul acesta?

Floricica Avansata mamafloricica's Avatar
    Membru inregistrat la
    11.01.2008
    Postari in forum
    2.206
    sotul meu nu a asistat la nastere, desi ma gandisem la un moment dat ca ar fi bine sa o faca. dar, apoi, tot eu m-am razgandit. ei, nici el nu era chair dornic sa o faca! cred ca ii tremurau picioarele numai cand vorbeam despre asta.
    dealtfel, cand am plecat de acasa "sa nastem" prima oara, el avea mai mari emotii. si se imbraca cu ce are mai frumos, sa-si intampine fetita cum se cuvine!

of, am deviat de la subiect, dar am inceput sa-mi amintesc seara aceea...
    deci, nu a asistat. DAR, de la usa salii de nastere de cand am intrat si pana am iesit (in cca 2 ore), l-am gasit alt om!
    si am simtit ca "a fost langa mine", asa cum aveam nevoie.

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Ce frumooooos!!! Mie mi se pare extraordinara experienta nasterii si ador sa citesc povestile voastre privitor la asta.

Floricica Cu Vechime simonasal's Avatar
    Membru inregistrat la
    01.08.2008
    Postari in forum
    9.204
    Sotul meu a asistat la nastere. Pentru mine a insemnat enorm ca mi-a fost alaturi. Toata sarcina m-am rugat de el sa asiste si nu vroia pentru ca nu suporta sa ma vada cu dureri. Insa, cand am ajuns la clinica si mergeam sa ma interneze, asistenta la intrebat daca asista la nastere si i-a zis ferm "DA". A fost o surpriza tare placuta.
    A avut taria sa stea alaturi de mine in sala de operatii si ar fi asistat chiar daca nasteam normal (dar din cauza coplicatiilor dupa cateva ore de travaliu mi-au facut cezariana de urgenta).
    Din punctul meu de vedere, daca se poate si daca viitoarea mamica este de acord (sunt multe fete care sunt ingrozite de gandul ca le vor vedea sotii in timpul nasterii) sotul ar trebui sa asiste la nastere.

Si pentru sotul meu a fost o experienta unica sa-si vada copilul cum vine pe lume. Daca se poate, nu cred ca trebuie sa-i privam de aceasta experienta uimitoare.

Floricica Avansata madaroxi's Avatar
    Membru inregistrat la
    24.04.2009
    Postari in forum
    1.392
    travaliul a inceput cum era "normal si firesc"in toiul noptii!!......si cum sotul era la servici i-am telefonat sa vina sa ma duca la spital......am plecat amandoi,iar de emotii (el conducea)nu mai stia drumul ,iar eu calma incercam sa-i explic!!!m-am internat,dar acolo nu l-au lasat nici in sala de travaliu sa stea.......asa ca saracutul,de la 4 dimineata pana la 11 cand am nascut a stat cu taticii ceilalti pe hol ,si cum le sunau telefoanele cum ei erau prezenti.......sau daca asistentele le ziceau ca avem nevoie de ceva,nu mai stiau cum sa faca mai repede sa ne implineasca dorintele!!am stat o zi la terapie intensiva,apoi cand m-a dus in salon ,copilul meu lipsea........asa ca s-a dus si a rascolit spitalul sa imi aduca copilul!!!
    normal ca ni s-au muiat picioarele si mainile cand ne-am luat copilul in brate,iar el statea tantos cu fiul sau la piept si zice a ca nu a vazut copil mia frumos ca al noostru!!

Membru inregistrat la
    02.08.2008
    Postari in forum
    1.182
    Va multumesc ca ne impartasiti povestile voastre. Toate sunt foarte emotionante. Una mai frumoasa decat cealalta!

Guest
    ei,eu zic ca mai bine-ar sta in banca lui:))

in timpul travaliului pentru mine,sotul era singurul "vinovat" pt durerile pe care le aveam:))

Floricica Nou Venita littlelory's Avatar
    Membru inregistrat la
    06.10.2009
    Postari in forum
    82
    Foarte frumos, imi place cum s-au comportat sotii vostri cand a venit vorba de nastere... emotionati si foarte foarte fericiti!! bine ca nu erau atat de emotionati incat sa intre in stare de soc si sa nu mai poate zice un cuvant

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari