Ultimele discutii din forum
    Floricica Cu Vechime gabitzza's Avatar
    Membru inregistrat la
    05.10.2007
    Postari in forum
    7.664

Idee Ce faceai exact inainte de nastere?

Eu daca am nascut prin cezariana si momentul nasterii a fost programat n-am avut surprize de nici un fel pentru ca stiam exact cand se va intampla. Una din prietenele mele era la manichiura cand i s-a rupt apa si din ce mi-a povestit, desi era salonul plin de femei s-a cam produs putina panica, norocul ei a fost ca a fost cat se poate de calma, si-a sunat sotul si i-a spus sa ii aduca bagajul si sa mearga la spital.

Acum la 5 luni dupa ce a nascut ne povestea ca s-a speriat si ea insa asta a fost norocul ei ca este o persoana extrem de calma de felul ei si asta a ajutat-o mult iar acum se amuza copios de incidentul asta.

Voi ce faceati inainte de nastere? Unde erati, ce faceati cand vi s-a rupt apa, cand au inceput contractiile?

Floricica Debutanta mamica1's Avatar
    Membru inregistrat la
    09.11.2010
    Postari in forum
    835
    eu eram in drum spre spital, in autobuz:))
    dimineata am fost la control si mi-a spus ca ma interneaza, in 2zile o sa nasc si ma trimis sa-mi iau bagajul.....numai ca am ajuns direct in sala de nasteri, dar am auzit de femei care au nascut pe strada.

cristina elena
    Guest
    Eu stateam in pat, dormeam.

Dezvolt putin (ca am sub 30 caractere si nu-mi ia mesajul)
    La prima nastere, era in jur de 9 dimineata si leneveam in pat, dupa DNP abia saptamana urmatoare trebuia sa nasc si am simtit un 'poc'. S-a rupt apa, s-au intetit contractiile, am inceput sa am senzatie de impins si am plecat spre spital; dupa o ora si 40 de minute eram cu bebe in brate.
    La a doua nastere, era 3 noaptea si dormeam si nu prea (de pe la miezul noptii au inceput contractiile) cand mi-a venit senzatia de impins am stiut ca trebuie sa ajung urgent la spital. Si-a fost urgent, nici n-au apucat sa ma intrebe numele pentru fisa ca mi s-a rupt apa si la 4.30 eram mamica pentru a doua oara.

Floricica Nou Venita marilena84's Avatar
    Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    85
    felicitari cristina elena pentru cei 2 copilasi si ca ai avut noroc de asa o nastere usoara

cristina elena
    Guest
    Mersi Marilena, da am avut doua nasteri foarte usoare. Si mai ales rapide.
    Ma speriase doctorita (aratam cam ca tine Gabitzza inainte de sarcini) ca sunt mica si nu am 'bazin' de nastere normala, uite ca am reusit.
    Am mers pe jos!!! Zic eu ca poate de aia am nascut asa usor ca am facut foarte multa miscare, cu tot cu burticile dupa mine

Floricica Nou Venita iri_nuk's Avatar
    Membru inregistrat la
    16.01.2010
    Postari in forum
    265
    Eu depasisem DPN cu o saptamana...
    pe 8 oct am mers sa o luam pe mama de la Hannover (venea sa ma ajute cu bebe cand se va naste).... pe la 21 am ajuns acasa, am mancat, am povestit .. pe la 23 a plecat sotul la culcare si eu am aramas cu mama la barfa (nu ne vazusem de un an)... si ii aratam poze__ ea statea pe canapea si eu pe masuta din fata canapelei sa o vad mai bine :)) si m-am aplecat sa scot de sub masutza (printre picioare --- daca intelege careva :))) un album foto... in momnetul ala mi s-a rupt apa ... am facut niste oki mari si i-am spus mamei ... m.am ridicat in picioare si apa curgea siroaie pe picioare ...de am facut balta sub mine (senzatia ciudata ca nu ma puteam tine :))=))) am ras de mama ca nahh eu nasc acu ...nu a apucat sa stea la noi nici o zi sa se odihneasca , o sa intre direct in atributiile de bunica :))... am plecat la dush....si in drum spre dush l-am trezit pe sotul meu sa sune la spital , ca nasc, sa puna bagajul in masina etc .... si el imi zica ca sa il las in pace ,,, nu are kef de glume ca ii e somn :))=)).... a intrat mama in dormitor si i-.a spus ca nasc.... si atunci si-a dat seama ca treaba e buna si s-a ridicat din pat ... contractiile usoare au inceput la 2 , contractiile serioase la 5 si la ora 7 am nascut un bebeloi de care nu ma mai satur s ail privesc si sa il pup

Floricica Veterana madalina79's Avatar
    Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    eu umblasem toata ziua sa cumpar ce mai trebuia pentru bebe!!!daca statusem toata sarcina in pat,dupe ce mi au scos cerclajul la 37 de sapt pe 21 mai 2009 ,mi au dat voie sa ma ridic ....imi aduc aminte ca m am dus la spital mi au scos cerclajul si atunci a fost prima oara dupa atat timp cand ma plimbam si eu afara....era mai ,la madrid era cald si frumos!!!mi au spus ca nu va mai dura mult si o sa nasc...si intr adevar la cateva zile m au apucat mici contractii,pe 26 mai am venit acasa dupa o zi intreaga de shooping...am vazut ca pierd putin lichid....pe la ora 18 seara am plecat la spital...mi au zi sca o sa nasc in noaptea asta sau maine de dimineata...m au trimis sa iau cina in spital ,sa ma plimb ca sa se rupa apa...nu s a rupt asa ca m au internat pe la 12 noaptea pt siguranta mea...l au trimis pe sot acasa...au zis ca nu o sa nasc in noaptea respectiva si sa revina dimineata...numai ca bebe se grabea si m au apucat contractiile mai dese..asistentele sunau in disperare la sot sa vina...in spania nu poti naste fara o ruda langa tine...spitalul era cam la 50 de km de casa noastra...imi aduc aminte de o asistenta mai tinerica care imi zicea sa nu nasc pana nu vine sotul...am cerut epidurala...si stateam intr un salon numai eu si sotul ne uitam la tv si monitorizam contractiile...nu am simtit durere deloc....l am nascut foarte usor...pe micutul meu lucas....
    imi cer scuze ca am intrat in mai multe detalii,dar imi face placere sa vb despre venirea pe lume a lui lucas...a fost o experienta foarte frumoasa...

Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    Citat Postat de marilena84 Vezi mesajul
    eu nu prea am facut miscare a trebuit sa stau mai mult in pat pentru ca aveam iminenta de avort,plus ca in februarie 2010 am facut chirotaj pentru ca mise oprise sarcina din evolutie la 8 saptamani
    marilena...stiu prin ce ai trecut...si eu am avut niste experiente cutremuratoare...pana sa il am pe lucas am mai pierdut doi baietei din sarcini diferite ...cu o sarcina ajunsesem la 6 luni si jumatate si alta sarcina la 6 luni...a fost groaznic dar pana la urma cu o vointa de nedescris am putu sa il aduc pe lume pe lucasica....dar au trecut toate acum marilena si trebuie sa ne bucuram de copiii nostri minunati!!!
    Modificata de madalina79; 14.02.2011 la 16:30:05.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    85
    cum te mai simti madalina79?dupa ce ai intarcat copilul

Membru inregistrat la
    26.10.2008
    Postari in forum
    12.872
    Citat Postat de marilena84 Vezi mesajul
    cum te mai simti madalina79?dupa ce ai intarcat copilul
    sunt bine acum....azi de dimineata am luat ultima jum de pastiluta...inca mai supureaza putin,dar sanii sunt moi si nu ma dor...lucas in schimb sufera tare...i se face dor ...aseara am plans cand il vedeam cum cere titi...banuiesc ca el a sperat ca o sa ii treaca buba lui mami si o sa poata papa laptic...
    scuzati off topic!!!sa nu va suparati fetelor pe mine!!!
    Modificata de madalina79; 14.02.2011 la 16:35:02.

Membru inregistrat la
    25.07.2010
    Postari in forum
    85
    sper sa nu mai treaca nimeni prin ce am trecut noi

load
Sunt de acord

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste Politicii de Cookie | Setari